Samlet, General

Tour de Himmelfart

Junior - 25 præmier/25 prices
Samlet


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
4/6-2011 Samlet stilling efter
General classification after
Kongeetape

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
39,821km/h Total distance
Total distance
287,8km


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap

1.   115   Rasmus Hestbek Lund Team RCR Odense Junior 7.13'38"     
2.   11   Mads Schmidt Herning CK 7.13'42"   4"  
3.   51   Martin Grøn Concordia Forsikring Himmerland  Hobro 7.13'51"   13"  
4.   967   Sondre Holst Enger Glåmdal Sykleklubb (Norge) 7.14'00"   22"  
5.   575   Giacomo Forconi G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien) 7.14'03"   25"  
6.   535   Daniel Hoelgaard Sandness Sykkelklub (Norge) 7.14'05"   27"  
7.   105   Emil Vinjebo Team RCR Odense Junior 7.14'08"   30"  
8.   97   Nicolai Brøcher Team Designa Køkken-Knudsgaard 7.14'08"   30"  
9.   595   Marcus Fåglum Karlsson Falköping CK. (Sverige) 7.14'11"   33"  
10.   45   Aske Vorre Concordia Forsikring Himmerland  Hobro 7.14'11"   33"  
11.   971   Kristoffer Skjerping Glåmdal Sykleklubb (Norge) 7.14'14"   36"  
12.   101   Steffen Munk Christiansen Team Designa Køkken-Knudsgaard 7.14'20"   42"  
13.   17   Peter Mathisen Herning CK 7.14'21"   43"  
14.   25   Mathias Hemmsen Team CHJ Group-Comentor 7.14'25"   47"  
15.   597   Fredrik Ludwigsson Falköping CK. (Sverige) 7.14'27"   49"  
16.   537   Christian Ziesler Sandness Sykkelklub (Norge) 7.14'35"   57"  
17.   47   Lucas Udby Concordia Forsikring Himmerland  Hobro 7.16'50"   3'12"  
18.   981   Amund Grønndal Jahnsen Grimstad (Norge) 7.16'53"   3'15"  
19.   119   Søren Kragh Andersen Team RCR Odense Junior 7.16'55"   3'17"  
20.   965   Anders Kristoffersen Glåmdal Sykleklubb (Norge) 7.16'55"   3'17"  
21.   7   Frederik Thalund Herning CK 7.17'00"   3'22"  
22.   107   Frederik Plesner Team RCR Odense Junior 7.17'08"   3'30"  
23.   117   Simon Bigum Team RCR Odense Junior 7.17'08"   3'30"  
24.   43   Ask Nørgaard Concordia Forsikring Himmerland  Hobro 7.17'09"   3'31"  
25.   985   Thomas Larsen Grimstad (Norge) 7.17'12"   3'34"  
26.   22   Daniel Rehn Team Pyhtonpro.com 7.17'14"   3'36"  
27.   15   Mathias Møller Herning CK 7.17'14"   3'36"  
28.   557   Sivert Fandrem Lillehammer CK (Norge) 7.17'15"   3'37"  
29.   543   Markus Hoelgaard Sandness Sykkelklub (Norge) 7.17'17"   3'39"  
30.   131   Christian Nyvang Lund Aalborg CR 7.17'18"   3'40"  
31.   91   Jonas Rasmussen Team Designa Køkken-Knudsgaard 7.17'22"   3'44"  
32.   54   Jonas Nordkroggaard Team ABC Junior 7.17'23"   3'45"  
33.   21   Casper Korntved Team CHJ Group-Comentor 7.17'23"   3'45"  
34.   10   Simon Gaal Team Lyngby CC - Junior 7.17'23"   3'45"  
35.   46   Emil Arvid Olsen Team ABC Junior 7.17'28"   3'50"  
36.   577   Riccardo Marchesini G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien) 7.17'28"   3'50"  
37.   2   Steffen Thomsen DCR Ballerup 7.17'28"   3'50"  
38.   527   Oscar Landa Stavanger SK (Norge) 7.17'35"   3'57"  
39.   541   Kjartan Andreassen Sandness Sykkelklub (Norge) 7.17'35"   3'57"  
40.   993   Bart Dielissen RSC De Zuidwesthoeck (Holland) 7.17'35"   3'57"  
41.   42   Andreas Jedig Team ABC Junior 7.17'36"   3'58"  
42.   963   Erik Nyqvist Glåmdal Sykleklubb (Norge) 7.17'36"   3'58"  
43.   569   Emil Andersson Mölndals CK (Sverige) 7.17'36"   3'58"  
44.   585   Emil Gabrils Falköping CK. (Sverige) 7.17'38"   4'00"  
45.   959   Mats Olsen Glåmdal Sykleklubb (Norge) 7.17'39"   4'01"  
46.   539   Dag Erik Fjeldheim Sandness Sykkelklub (Norge) 7.17'45"   4'07"  
47.   133   Klaus Walther Conradsen Aalborg CR 7.17'45"   4'07"  
48.   67   Martin Gro Herning CK 7.17'54"   4'16"  
49.   19   Alexander Ryming Team CHJ Group-Comentor 7.18'47"   5'09"  
50.   579   Matteo Pacini G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien) 7.19'02"   5'24"  
51.   8   Jacob Olsen Team Lyngby CC - Junior 7.19'11"   5'33"  
52.   23   Jimmy Nielsen Team CHJ Group-Comentor 7.19'15"   5'37"  
53.   957   Sindre Lunke TVK Trondheim (Norge) 7.19'26"   5'48"  
54.   79   Nikolaj Høyen Gudiksen Nr. - Søby CK 7.19'29"   5'51"  
55.   81   Patrick Behrens Rødekro CC 7.19'32"   5'54"  
56.   573   Daniel Renhage Mölndals CK (Sverige) 7.19'33"   5'55"  
57.   593   Lorenzo Borhem Ulysses (Holland) 7.20'50"   7'12"  
58.   503   Bouk Kriek ZWC D.T.S. (Holland) 7.20'52"   7'14"  
59.   587   Jim Smits Ulysses (Holland) 7.21'46"   8'08"  
60.   5   Elias Busk Herning CK 7.21'53"   8'15"  
61.   103   Casper Folsach Team RCR Odense Junior 7.21'54"   8'16"  
62.   515   Jorn Teer BRC Kennemerland (Holland) 7.24'39"   11'01"  
63.   525   Tormod Hausken Jacobsen Stavanger SK (Norge) 7.25'29"   11'51"  
64.   983   Kristian Johansson Grimstad (Norge) 7.25'32"   11'54"  
65.   64   Andreas Rosenberg CK Fix 7.26'53"   13'15"  
66.   521   Bjørn Alexander Hovland Stavanger SK (Norge) 7.27'45"   14'07"  
67.   93   Mads Gregersen Team Designa Køkken-Knudsgaard 7.28'45"   15'07"  
68.   99   Niels Munk Asmussen Middelfart CC 7.30'17"   16'39"  
69.   529   Bjørn William Strand Stavanger SK (Norge) 7.31'41"   18'03"  
70.   999   Bertrand Hartemink WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 7.31'54"   18'16"  
71.   27   Nikolaj Rud Østergaard Team CHJ Group-Comentor 7.31'55"   18'17"  
72.   73   Niklas Cenholt Holstebro CC 7.34'12"   20'34"  
73.   26   Nicolai Stegman Team Pyhtonpro.com 7.34'13"   20'35"  
74.   18   Simon Egebjerg Jensen Team Lyngby CC - Junior 7.34'38"   21'00"  
75.   953   Anders Noerderhus TVK Trondheim (Norge) 7.40'29"   26'51"  
76.   125   Oliver Stausholm Vejle CK 7.40'42"   27'04"  
77.   56   Nicklas Parbst Team ABC Junior 7.40'46"   27'08"  
78.   85   Frederik Rosenbæk Svendborg CC 7.42'05"   28'27"  
79.   531   Einar Kalland-Olsen Stavanger SK (Norge) 7.46'35"   32'57"  
80.   139   Rasmus Ginnerup Concordia Forsikring Himmerland  Hobro 7.49'00"   35'22"  
81.   547   Kristian Klevgård JH Sykkel (Norge) 7.50'15"   36'37"  
82.   995   Mike Castel RSC De Zuidwesthoeck (Holland) 7.51'06"   37'28"  
83.   13   Mathias Westergaard Herning CK 7.51'40"   38'02"  
84.   507   Koen Bosscher WSV Stormvogels Veendam (Holland) 7.52'42"   39'04"  
85.   563   Jelmer Ferwerda Cyclingteam District Noord Nederland (Holland) 7.57'32"   43'54"  
86.   511   Robin Jilesen WSV Stormvogels Veendam (Holland) 8.04'06"   50'28"  
87.   565   Patrick De Lange Cyclingteam District Noord Nederland (Holland) 8.23'47"   1.10'09"  
88.   509   Mark Drijfhout WSV Stormvogels Veendam (Holland) 8.42'30"   1.28'52"  



Sidst beregnet, Last calculated: 4-06, 14.45
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
Junior : 15946804 : V3.22 final update