2-2  Etape, Stage

Tour de Himmelfart 2012

Kvickly Odder - Junior - 15 præmier/15 prices


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
18/5-2012 Etape resultat
Arrival classification
Post Danmark - Kriterium / Criterium

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
39,68km/h Distance
Distance
8R × 6,2km/R = 49,6km
(78,1km — 127,7km)
Starttid
Commencement
18:00


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time

1.   139   Mathias Wichmann Krigbaum Team Roskilde Junior 1.15'00"  
2.   22   Daniel Rehn Team Pythonpro.com 1.15'00"  
3.   135   Lukas Kilsgaard Team Roskilde Junior 1.15'00"  
4.   25   Mathias Rask Jeppesen CHJ Group - Comentor 1.15'00"  
5.   143   Patrick Olesen Team Roskilde Junior 1.15'00"  
6.   121   Mathias Nørgård Villadsen Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 1.15'00"  
7.   646   Njål Eivind Kleiven Lillehammer CK (Norge) 1.15'00"  
8.   43   Anders Egsvang Rasmussen Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers 1.15'00"  
9.   127   Thomas Uttrup Sandstrøm Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 1.15'00"  
10.   605   Odd Christian Eiking Bergen CK (Norge) 1.15'00"  
11.   93   Thomas Rantanen Lund-Nielsen Horsens AC 1.15'00"  
12.   151   Emil Bækhøj Halvorsen Team ScaffCo Stilladser 1.15'00"  
13.   133   Jonas Poulsen Team Roskilde Junior 1.15'00"  
14.   95   Valentin Nørgaard Horsens AC 1.15'00"  
15.   616   Sigurd Unnestad Glåmdal Sykleklubb (Norge) 1.15'00"  
16.   141   Nicklas Bøje Team Roskilde Junior 1.15'00"  
17.   660   Øivind Lukkedal Asker CK (Norge) 1.15'00"  
18.   51   Sebastian Carlsbæk Møller Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers 1.15'00"  
19.   113   Christoffer Lisson Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 1.15'00"  
20.   673   Marius Ylven Westgaard Bærum OCK (Norge) 1.15'00"  
21.   147   Andreas Holm Gylling Team ScaffCo Stilladser 1.15'00"  
22.   83   Frederik Zeuner Nielsen Horsens AC 1.15'00"  
23.   111   Christian Nyvang Lund Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 1.15'00"  
24.   657   Simen Svartås Asker CK (Norge) 1.15'00"  
25.   97   Kasper Asgreen Kolding BC 1.15'00"  
26.   14   Simon Gaal Team Pythonpro.com 1.15'00"  
27.   34   Mathis Johansson ABC 1.15'00"  
28.   674   Nikolai Tefre Lunder Bærum OCK (Norge) 1.15'00"  
29.   41   Alexander Atzen Sacht Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers 1.15'00"  
30.   88   Anders Frost Team Lyngby CC, Junior 1.15'00"  
31.   661   Eivind Rømcke Asker CK (Norge) 1.15'00"  
32.   24   Rune Almindsø Andersen Team Pythonpro.com 1.15'00"  
33.   81   Frederik Maillund Lassen Horsens AC 1.15'00"  
34.   647   Sivert Fandrem Lillehammer CK (Norge) 1.15'00"  
35.   85   Martin Gro Nygaard Horsens AC 1.15'00"  
36.   615   Anders Oddli Glåmdal Sykleklubb (Norge) 1.15'00"  
37.   39   Alexander Hjortnæs Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers 1.15'00"  
38.   20   Andreas Serop Larsen Team Pythonpro.com 1.15'00"  
39.   27   Nikolaj Rud Østergaard CHJ Group - Comentor 1.15'00"  
40.   607   Even Rege Sandness Sykkelklub (Norge) 1.15'00"  
41.   619   Gjermund G. Bjørkli Glåmdal Sykleklubb (Norge) 1.15'00"  
42.   642   Marcus Persson Jönköping CK (Sverige) 1.15'00"  
43.   604   Sivert Broll Bergen CK (Norge) 1.15'00"  
44.   86   Oliver Jensen Team Pythonpro.com 1.15'00"  
45.   651   Bjørn Alexander Hovland Stavanger Junior (Norge) 1.15'00"  
46.   602   Henrik G. Sandal Bergen CK (Norge) 1.15'00"  
47.   618   Petter Theodorsen Glåmdal Sykleklubb (Norge) 1.15'00"  
48.   612   Jan William Jensen Bergen CK (Norge) 1.15'00"  
49.   23   Emil Ravnsholt CHJ Group - Comentor 1.15'00"  
50.   45   Kasper Würtz Schmidt Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers 1.15'00"  
51.   617   Ken-leiv Eikeland Glåmdal Sykleklubb (Norge) 1.15'00"  
52.   19   Alexander Engels Ryming CHJ Group - Comentor 1.15'00"  
53.   655   Andreas Eidsli Gauldal SK (Norge) 1.15'00"  
54.   56   Jakob Olsen Team Lyngby CC, Junior 1.15'00"  
55.   47   Mikkel Bahnsen Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers 1.15'00"  
56.   179   Mikkel Skjellerup Aalborg CR 1.15'00"  
57.   681   Gabriele Bonechi G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien) 1.15'00"  
58.   32   Frederik Rasmussen ABC 1.15'00"  
59.   91   Nicolaj Moltke Steen Horsens AC 1.15'00"  
60.   626   Robin Jilesen Team HEPRO Stormvogels (Holland) 1.15'00"  
61.   103   Lasse Panduro Nielsen Silkeborg IF Cykling 1.15'00"  
62.   125   Thomas Edemann Jensen Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 1.15'00"  
63.   123   Nikolaj Høyen Gudiksen Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 1.15'00"  
64.   662   Trond Håkon Trondsen Asker CK (Norge) 1.15'00"  
65.   608   Kjartan Andreassen Sandness Sykkelklub (Norge) 1.15'00"  
66.   117   Jakob Røberg Frandsen Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 1.15'00"  
67.   645   Thomas Ekren Lillehammer CK (Norge) 1.15'00"  
68.   601   Bjørnar Vevatne Øverland Bergen CK (Norge) 1.15'00"  
69.   40   Lasse Mortensgaard ABC 1.15'00"  
70.   57   Jesper Jensen Esbjerg CR 1.15'00"  
71.   622   Pepijn Ter Bekke RTV Oldenzaalse WCL (Holland) 1.15'00"  
72.   663   Gaute Sørensen Værnes Ringerike SK (Norge) 1.15'00"  
73.   37   Alexandar Lander Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers 1.15'00"  
74.   183   Viktor Grambo Kodal Aalborg CR 1.15'00"  
75.   49   Rasmus Esmann Ginnerup Concordia Forsikring Himmerland - Hobro/Randers 1.15'00"  
76.   68   Andreas Tvermoes Noe Team Cycling Ringsted 1.15'00"  
77.   649   Henrik Dukefoss Lillehammer CK (Norge) 1.15'00"  
78.   165   Mathias Bregnhøj Vejle CK 1.15'00"  
79.   73   Steffan List Fredericia CC 1.15'00"  
80.   62   Frederik Hagn-Meinche Gundersen Team Lyngby CC, Junior 1.15'00"  
81.   63   Alexander Louring Fredericia CC 1.15'00"  
82.   631   Mike Castel RSC De Zuidwesthoeck (Holland) 1.15'00"  
83.   648   Sivert Selnes Lillehammer CK (Norge) 1.15'00"  
84.   50   Nicolai Christensen Amager CR 1.15'00"  
85.   634   Janno De Bruijn WV Breda (Holland) 1.15'00"  
86.   632   Sander De Nijs RSC De Zuidwesthoeck (Holland) 1.15'00"  
87.   28   Andreas Rifsdal Jedig ABC 1.15'00"  
88.   65   Jes Herlufsen Fredericia CC 1.15'00"  
89.   98   Frederik Marquard Nielsen Næstved BC 1.15'00"  
90.   641   Karl Immelsjö Jönköping CK (Sverige) 1.15'00"  
91.   656   Vegard Høyseth Gauldal SK (Norge) 1.15'00"  
92.   636   Bart Dielissen WV Breda (Holland) 1.15'00"  
93.   627   Koen Bosscher Team HEPRO Stormvogels (Holland) 1.15'00"  
94.   38   Jonas Nordkroggaard ABC 1.15'00"  
95.   26   Marcus Bønlykke Team Pythonpro.com 1.15'00"  
96.   609   Dag Erik Fjeldheim Sandness Sykkelklub (Norge) 1.15'00"  
97.   610   Adrian Frøyland Sandness Sykkelklub (Norge) 1.15'00"  
98.   223   Christian Zeeberg Pedersen CHJ Group - Comentor 1.15'00"  
99.   683   Leonardo Becagli G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien) 1.15'00"  
100.   675   Kristian Kulset Bærum OCK (Norge) 1.15'00"  
101.   149   August Mors Poulsen Team ScaffCo Stilladser 1.15'00"  
102.   667   Eirik Stigsrud Ringerike SK (Norge) 1.15'00"  
103.   664   Torstien Træen Ringerike SK (Norge) 1.15'00"  
104.   115   Henrik Pedersen Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 1.15'00"  
105.   606   Per Kristian Drægni Bøe Bergen CK (Norge) 1.15'00"  
106.   682   Alessio Zucconi G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien) 1.15'00"  
107.   628   Mark Drijfhout Team HEPRO Stormvogels (Holland) 1.15'00"  
108.   89   Niclas Møller Kjærhus Sørensen Horsens AC 1.15'00"  
109.   52   Nikolaj Bidstrup Petersen Amager CR 1.15'00"  
110.   623   Stijn Van Erp RTV Oldenzaalse WCL (Holland) 1.15'00"  
111.   665   Jonas Thorsen Ringerike SK (Norge) 1.15'00"  
112.   107   Martin Bang Svendborg CC 1.15'00"  
113.   639   Volrath Robinson Bugge Horten & omegns cykleklubb (Norge) 1.15'00"  
114.   79   Andreas Juliussen Horsens AC 1.15'00"  
115.   119   Mads Krog Team Designa Køkken - Knudsgaard Junior 1.15'00"  
116.   18   Ingmar Alessio Navarette Oemig Team Pythonpro.com 1.15'00"  
117.   666   Maxim Gjerdalen Foray Ringerike SK (Norge) 1.15'00"  
118.   71   Robin Samsøe Christensen Fredericia CC 1.15'00"  
119.   167   Morten Larson Sørensen Vejle CK 1.15'00"  
120.   153   Magnus Tholstrup Skjøth Team ScaffCo Stilladser 1.15'00"  
121.   643   Luca Foianesi G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien) 1.15'00"  
122.   630   Koen Van Der Klundert RSC De Zuidwesthoeck (Holland) 1.15'00"  
123.   684   Antonio Recati G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien) 1.15'00"  
124.   181   Sebastian Bisgaard Sauer Mikkelsen Aalborg CR 1.15'00"  
125.   10   Kasper Trier Jørgensen CK Fix 1.15'00"  
126.   624   Matthew Overste WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 1.15'00"  
127.   633   Adriaan Van Schild RSC De Zuidwesthoeck (Holland) 1.15'00"  
128.   60   Morten Rytgaard Team Lyngby CC, Junior 1.15'00"  
129.   157   Sebastian Andersen Team ScaffCo Stilladser 1.15'00"  
130.   620   Jim Smits Ulysses (Holland) 1.15'00"  
131.   87   Michael Isager Kristensen Horsens AC 1.15'00"  
132.   69   Patrick Behrens Fredericia CC 1.15'00"  
133.   621   Lorenzo Borhem Ulysses (Holland) 1.15'00"  
134.   644   Sean Borchert RST Malente (Tyskland) 1.15'00"  
135.   33   Jeppe Norup Dal CK Aarhus 1.15'00"  
136.   637   Bart Opdorp WV Breda (Holland) 1.15'00"  
137.   78   Mathias Vestergaard Christensen CK Fix 1.15'00"  
138.   35   Rasmus Oliver Mogensen CK Aarhus 1.15'00"  
139.   671   Jonathan Nilsson ROSE-Cyclesport.se JCT (Sverige) 1.15'00"  
140.   650   Håkon Svardal Brattebø Stavanger Junior (Norge) 1.15'00"  
141.   603   Eivind Wiik Ånes Bergen CK (Norge) 1.15'00"  
142.   685   Marc Jean Salvi G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien) 1.15'00"  
143.   679   Matteo Pandolfi G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien) 1.15'00"  
144.   58   Kristian Løngaard Team Lyngby CC, Junior 1.15'00"  
145.   629   Ruben Karsijns Team HEPRO Stormvogels (Holland) 1.15'00"  
146.   2   Lasse Lindberg Mortensen DCR Ballerup 1.15'00"  
147.   177   Christian B. S. Mikkelsen Aalborg CR 1.15'00"  
148.   654   Daan Rets ZWC D.T.S. (Holland) 1.15'00"  
149.   670   Andreas Dahlberg ROSE-Cyclesport.se JCT (Sverige) 1.15'00"  
150.   625   Ewoud Hartemink WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 1.15'00"  
151.   680   Andrea Sannino G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien) 1.15'00"  
152.   686   Lorenzo Rossi G.S.Campi Bisenzio Dieffe Confini Gest (Italien) 1.15'00"  
153.   99   Nikolaj Fevre Kolding BC 1.15'00"  
154.   653   Marc Hartjes ZWC D.T.S. (Holland) 1.15'00"  
155.   672   Henrik Jansson ROSE-Cyclesport.se JCT (Sverige) 1.15'00"  
156.   70   Kristoffer Dahl HFCK 1.15'00"  
157.   67   Mikkel Juul-Andersen Fredericia CC 1.15'00"  
158.   635   Olav De Bruijn WV Breda (Holland) 1.15'00"  
159.   163   Marcus Nilson Vejle CK 1.15'00"  
160.   46   Noah Glück Kindlev Lyngby CC 1.15'00"  
161.   36   Joakim Bukdal ABC 1.15'00"  
162.   173   Thomas Karup Viborg Cycling 1.15'00"  
163.   84   Jonas Emskær Nielsen Slagelse CR 1.15'00"  
164.   669   Fredrik Carls ROSE-Cyclesport.se JCT (Sverige) 1.15'00"  
165.   75   Nicolaj Jørgensen Haderslev Starup CK 1.15'00"  

Udgåede ryttere, Riders dropping out
   77   Thomas Stenger Føhns Herning CK   


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
166 Antal tilbage
Number remaining
165
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
77

Sidst beregnet, Last calculated: 19-05, 14.21
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
JUN : 15946804 : V3.22 final update