2-1  Enkelstart, Time trial stage

Tour de Himmelfart 2013

Odder Avis - U13


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
10/5-2013 Etape resultat
Arrival classification
Matas - Enkelstart / Time Trial

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
37,348km/h Distance
Distance
7,2km
(26,5km — 33,7km)
Starttid
Commencement
08:12


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap

1.   30   Peter Busk Køge CR .11'34"250     
2.   603   Enzo Leijnse WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .12'21"610   47"  
3.   36   Victor Fuhrmann Køge CR .12'31"110   57"  
4.   73   Mads Fenneberg Sønderborg CK .12'35"490   1'01"  
5.   44   Luis Carl Jørgensen Næstved BC .12'45"440   1'11"  
6.   33   William Blume Horsens AC .12'50"390   1'16"  
7.   11   Robin Juel Skivild Cykling Fyn .12'51"500   1'17"  
8.   625   Frederik Wandahl Höllviken CK (Sverige) .12'54"930   1'20"  
9.   401   Lærke Elstrøm Jensen Hedensted Cykelklub .12'57"490   1'23"  
10.   691   Caroline Andersson Halmstad CK (Sverige) .13'00"560   1'26"  
11.   35   Philip Fisker Horsens AC .13'07"940   1'33"  
12.   601   Bendik Gjøs Horten & omegns cykleklubb (Norge) .13'08"820   1'34"  
13.   14   Benjamin Hertz CK Fix .13'09"980   1'35"  
14.   18   Tobias Lund Andresen CK Fix .13'15"930   1'41"  
15.   13   Anders Toft Nielsen Esbjerg CR .13'20"330   1'46"  
16.   16   Thorolf Rønhede CK Fix .13'23"330   1'49"  
17.   15   Anders Foldager Hammel CK .13'28"990   1'54"  
18.   29   Tobias Lillelund Herning CK .13'29"020   1'55"  
19.   48   Julius Gulmann Ordrup CC .13'30"850   1'56"  
20.   687   Wilma Olausson Mölndals CK (Sverige) .13'32"280   1'58"  
21.   49   Mads Bak Bjerregaard Odder CK .13'37"770   2'03"  
22.   27   Sebastian Millinge Petersen Herning CK .13'41"040   2'07"  
23.   613   Tristian Engebø Ullebø Sogn Cykleklubb (Norge) .13'41"480   2'07"  
24.   40   Oliver Lynge Hoby Køge CR .13'42"770   2'08"  
25.   699   Mari Hole Mohr Stavanger Sykleklubb (Norge) .13'44"450   2'10"  
26.   405   Maria Bertelsen Herning CK .13'47"040   2'13"  
27.   53   Alexander Mark Odder CK .13'47"460   2'13"  
28.   52   Frederik Erringsø Roskilde CR .13'49"230   2'15"  
29.   607   Owen Geleijn WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .13'51"740   2'17"  
30.   685   Ida Johansson Mölndals CK (Sverige) .13'52"900   2'18"  
31.   611   Serghino Wilshaus WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .13'54"630   2'20"  
32.   7   Ruben Zilas Larsen CK Aarhus .13'56"660   2'22"  
33.   689   Mia Utne Åsane CK (Norge) .14'02"520   2'28"  
34.   26   Magnus Lindberg Mortensen DCR Ballerup .14'05"710   2'31"  
35.   402   Tusnelda Svanholmer Amager CR .14'08"380   2'34"  
36.   62   Magnus Travn Rost Slagelse CR .14'08"440   2'34"  
37.   403   Amalie Schmücker Herning CK .14'10"420   2'36"  
38.   619   Marius Madsstuen CK Bure ( Sverige ) .14'12"780   2'38"  
39.   70   Kristoffer Ingemann Jørgensen Roskilde CR .14'17"430   2'43"  
40.   1   Julius S. Lomholt CCH Hjørring .14'17"440   2'43"  
41.   9   Lauge Hastrup Woer CK Aarhus .14'17"500   2'43"  
42.   34   Magnus Munch Køge CR .14'23"310   2'49"  
43.   697   Iris Verschuren D.R.C. de Mol (Holland) .14'23"890   2'49"  
44.   605   Sven Raats WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .14'24"760   2'50"  
45.   89   Marcus Breiner Nr. - Søby CK .14'30"570   2'56"  
46.   97   Victor Thang Vejle CK .14'31"830   2'57"  
47.   621   Henki August Moland Stavanger Sykleklubb (Norge) .14'31"860   2'57"  
48.   617   Tor Ove Vetrhus Kristiansand CK (Norge) .14'32"760   2'58"  
49.   695   Lisa Van Helvoirt WV Uden (Holland) .14'38"230   3'04"  
50.   409   Mie Degn Horsens AC .14'40"610   3'06"  
51.   407   Fie Pedersen Horsens AC .14'46"990   3'12"  
52.   65   Mads Jensby Silkeborg IF Cykling .14'48"630   3'14"  
53.   51   Jeppe Andreasen Odder CK .14'53"280   3'19"  
54.   57   Alfred Rasmussen Odder CK .14'54"730   3'20"  
55.   43   Aksel Klinge Middelfart CC .14'55"020   3'21"  
56.   12   Magnus Kisum Roskilde CR .15'00"780   3'26"  
57.   32   Jacob Grenaa Køge CR .15'01"300   3'27"  
58.   54   Emil Brun Roskilde CR .15'01"450   3'27"  
59.   25   Rasmus Madsen Herning CK .15'02"520   3'28"  
60.   5   Rasmus Tolbøl CK Aarhus .15'12"460   3'38"  
61.   59   Rasmus Henriksen Odder CK .15'16"110   3'42"  
62.   693   Julia Lundmark Borlänge CK (Sverige) .15'23"420   3'49"  
63.   79   August Kjær Agergaard CK Aarhus .15'28"290   3'54"  
64.   47   Viktor Haubro Lind Nr. - Søby CK .15'31"830   3'57"  
65.   87   Emil Borg Strøm Nr. - Søby CK .15'34"460   4'00"  
66.   609   Tristan Geleijn WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .15'43"110   4'09"  
67.   24   Marckus Njor DCR Ballerup .15'43"980   4'09"  
68.   83   Jacob Christensen Horsens AC .15'48"660   4'14"  
69.   93   Sebastian Engelund Odder CK .15'50"390   4'16"  
70.   69   Benjamin Changizi Silkeborg IF Cykling .16'00"980   4'26"  
71.   31   Mikkel Nielsen Hobro CK38 .16'05"160   4'31"  
72.   41   Mark Carbel Svendgaard Horsens AC .16'23"600   4'49"  
73.   623   Oliver Friis Odder CK .16'28"330   4'54"  
74.   63   Lucas Vilsen Silkeborg IF Cykling .16'34"120   5'00"  
75.   23   Rasmus Tingholm Hedensted Cykelklub .16'45"190   5'11"  
76.   999   Mette Egtoft Jensen Aalborg CR .16'50"000   5'16"  
77.   95   Magnus Rohde Silkeborg IF Cykling .17'18"780   5'44"  
78.   39   Jeppe Nissen Horsens AC .17'33"270   5'59"  
79.   404   Ida Victoria Konradsen CC Hillerød .17'42"840   6'08"  
80.   411   Katrine Høgild Viborg Cycling .17'49"360   6'15"  
81.   6   Anna Schelde Berg Slagelse CR .18'09"350   6'35"  
82.   615   Elias Bryngelsson Mölndals CK (Sverige) .20'54"290   9'20"  
83.   683   Tuva Halvorsen Kristiansand CK (Norge) .47'57"350   36'23"  
84.   681   Ellen Gustafsson Eskilstuna CK (Sverige) .48'57"350   37'23"  


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
84 Antal tilbage
Number remaining
84
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
--

Sidst beregnet, Last calculated: 11-05, 11.20
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
U13 : 15946804 : V3.22 final update