Samlet, General

Tour de Himmelfart 2013

Odder Avis - U13
Nordea - Samlet/General


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
11/5-2013 Samlet stilling efter
General classification after
Østjysk Energi - Kongeetape

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
31,914km/h Total distance
Total distance
75,3km


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap

1.   603   Enzo Leijnse WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 2.21'34"     
2.   36   Victor Fuhrmann Køge CR 2.21'44"   10"  
3.   30   Peter Busk Køge CR 2.21'51"   17"  
4.   73   Mads Fenneberg Sønderborg CK 2.22'06"   32"  
5.   33   William Blume Horsens AC 2.22'12"   38"  
6.   11   Robin Juel Skivild Cykling Fyn 2.22'15"   41"  
7.   18   Tobias Lund Andresen CK Fix 2.22'35"   1'01"  
8.   27   Sebastian Millinge Petersen Herning CK 2.22'53"   1'19"  
9.   48   Julius Gulmann Ordrup CC 2.22'55"   1'21"  
10.   44   Luis Carl Jørgensen Næstved BC 2.23'07"   1'33"  
11.   625   Frederik Wandahl Höllviken CK (Sverige) 2.23'13"   1'39"  
12.   35   Philip Fisker Horsens AC 2.23'16"   1'42"  
13.   601   Bendik Gjøs Horten & omegns cykleklubb (Norge) 2.23'17"   1'43"  
14.   15   Anders Foldager Hammel CK 2.24'17"   2'43"  
15.   607   Owen Geleijn WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 2.24'38"   3'04"  
16.   70   Kristoffer Ingemann Jørgensen Roskilde CR 2.25'06"   3'32"  
17.   613   Tristian Engebø Ullebø Sogn Cykleklubb (Norge) 2.25'15"   3'41"  
18.   16   Thorolf Rønhede CK Fix 2.25'25"   3'51"  
19.   40   Oliver Lynge Hoby Køge CR 2.27'41"   6'07"  
20.   14   Benjamin Hertz CK Fix 2.27'59"   6'25"  
21.   13   Anders Toft Nielsen Esbjerg CR 2.28'20"   6'46"  
22.   611   Serghino Wilshaus WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 2.28'57"   7'23"  
23.   29   Tobias Lillelund Herning CK 2.29'31"   7'57"  
24.   52   Frederik Erringsø Roskilde CR 2.30'13"   8'39"  
25.   7   Ruben Zilas Larsen CK Aarhus 2.31'21"   9'47"  
26.   25   Rasmus Madsen Herning CK 2.31'41"   10'07"  
27.   62   Magnus Travn Rost Slagelse CR 2.33'56"   12'22"  
28.   617   Tor Ove Vetrhus Kristiansand CK (Norge) 2.35'22"   13'48"  
29.   401   Lærke Elstrøm Jensen Hedensted Cykelklub 2.36'29"   14'55"  
30.   1   Julius S. Lomholt CCH Hjørring 2.36'53"   15'19"  
31.   43   Aksel Klinge Middelfart CC 2.37'31"   15'57"  
32.   691   Caroline Andersson Halmstad CK (Sverige) 2.37'48"   16'14"  
33.   605   Sven Raats WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 2.37'53"   16'19"  
34.   12   Magnus Kisum Roskilde CR 2.38'18"   16'44"  
35.   687   Wilma Olausson Mölndals CK (Sverige) 2.38'50"   17'16"  
36.   26   Magnus Lindberg Mortensen DCR Ballerup 2.38'51"   17'17"  
37.   89   Marcus Breiner Nr. - Søby CK 2.38'59"   17'25"  
38.   699   Mari Hole Mohr Stavanger Sykleklubb (Norge) 2.39'56"   18'22"  
39.   34   Magnus Munch Køge CR 2.39'59"   18'25"  
40.   87   Emil Borg Strøm Nr. - Søby CK 2.39'59"   18'25"  
41.   405   Maria Bertelsen Herning CK 2.40'05"   18'31"  
42.   53   Alexander Mark Odder CK 2.40'30"   18'56"  
43.   689   Mia Utne Åsane CK (Norge) 2.40'50"   19'16"  
44.   402   Tusnelda Svanholmer Amager CR 2.40'54"   19'20"  
45.   65   Mads Jensby Silkeborg IF Cykling 2.40'54"   19'20"  
46.   685   Ida Johansson Mölndals CK (Sverige) 2.41'11"   19'37"  
47.   695   Lisa Van Helvoirt WV Uden (Holland) 2.43'51"   22'17"  
48.   54   Emil Brun Roskilde CR 2.44'34"   23'00"  
49.   51   Jeppe Andreasen Odder CK 2.45'10"   23'36"  
50.   57   Alfred Rasmussen Odder CK 2.46'04"   24'30"  
51.   79   August Kjær Agergaard CK Aarhus 2.48'15"   26'41"  
52.   59   Rasmus Henriksen Odder CK 2.48'40"   27'06"  
53.   697   Iris Verschuren D.R.C. de Mol (Holland) 2.48'52"   27'18"  
54.   5   Rasmus Tolbøl CK Aarhus 2.49'05"   27'31"  
55.   97   Victor Thang Vejle CK 2.49'31"   27'57"  
56.   409   Mie Degn Horsens AC 2.52'36"   31'02"  
57.   693   Julia Lundmark Borlänge CK (Sverige) 2.52'44"   31'10"  
58.   407   Fie Pedersen Horsens AC 2.52'58"   31'24"  
59.   69   Benjamin Changizi Silkeborg IF Cykling 2.53'17"   31'43"  
60.   93   Sebastian Engelund Odder CK 2.54'10"   32'36"  
61.   609   Tristan Geleijn WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 2.56'34"   35'00"  
62.   403   Amalie Schmücker Herning CK 2.56'51"   35'17"  
63.   32   Jacob Grenaa Køge CR 2.58'14"   36'40"  
64.   623   Oliver Friis Odder CK 2.59'12"   37'38"  
65.   63   Lucas Vilsen Silkeborg IF Cykling 2.59'17"   37'43"  
66.   83   Jacob Christensen Horsens AC 2.59'27"   37'53"  
67.   999   Mette Egtoft Jensen Aalborg CR 3.00'18"   38'44"  
68.   31   Mikkel Nielsen Hobro CK38 3.04'06"   42'32"  
69.   615   Elias Bryngelsson Mölndals CK (Sverige) 3.10'50"   49'16"  
70.   39   Jeppe Nissen Horsens AC 3.14'10"   52'36"  
71.   6   Anna Schelde Berg Slagelse CR 3.17'02"   55'28"  
72.   411   Katrine Høgild Viborg Cycling 3.22'40"   1.01'06"  
73.   404   Ida Victoria Konradsen CC Hillerød 3.26'07"   1.04'33"  
74.   683   Tuva Halvorsen Kristiansand CK (Norge) 3.39'48"   1.18'14"  



Sidst beregnet, Last calculated: 11-05, 11.20
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
U13 : 15946804 : V3.22 final update