Etape, Stage

Tour de Himmelfart 2013

Nonbye - U15 - 23 præmier samlet/23 prices overall


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
11/5-2013 Etape resultat
Arrival classification
Østjysk Energi - Kongeetape

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
31,045km/h Distance
Distance
3R × 14,6km/R = 43,8km
(78,2km — 122,0km)
Starttid
Commencement
09:00


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   615   Linus Kvist FK Trampen (Sverige) 1.24'39"      8"  
2.   22   Julius Johansen CC Hillerød 1.24'39"      6"  
3.   28   Kristian Kaimer Eriksen CK Fix 1.24'39"      4"  
4.   607   Emil Lundmark Borlänge CK (Sverige) 1.24'39"      3"  
5.   18   Martin Omarsson Mollerup C.K. Kronborg 1.24'39"      2"  
6.   47   Mikkel Sørensen Hedensted Cykelklub 1.24'39"      1"  
7.   105   Oliver Knudsen Silkeborg IF Cykling 1.24'39"        
8.   21   Christian Bahr Cykling Odense 1.24'39"        
9.   617   Magnus Tofte Kristiansand CK (Norge) 1.24'39"        
10.   613   Marijn Van Den Berg WV Het Luchtschip (Holland) 1.24'39"        
11.   149   Anders Ømose Jensen Cykling Odense 1.24'39"        
12.   611   Andreas Andersson Halmstad CK (Sverige) 1.24'39"        
13.   81   Oliver Nielsen Hobro CK38 1.24'39"        
14.   605   Koen Van Helvoirt WV Uden (Holland) 1.24'39"        
15.   103   Andreas Knudsen Silkeborg IF Cykling 1.24'39"        
16.   612   Martin Gersson Halmstad CK (Sverige) 1.24'39"        
17.   614   Jacob Eriksson Borås CA ( Sverige ) 1.24'39"        
18.   43   Asbjørn Hellemose Hammel CK 1.24'39"        
19.   603   Thomas Ognedal Stavanger Sykleklubb (Norge) 1.24'39"        
20.   68   Rasmus Dahlmann Greve CC 1.24'39"        
21.   10   Absalon Billehøj Amager CR 1.24'39"        
22.   601   Hector Alexander Moland Stavanger Sykleklubb (Norge) 1.24'39"        
23.   99   Frederik Henriksen Odder CK 1.24'39"        
24.   98   Nicolai Hjortstrand Luthmann Slagelse CR 1.24'39"        
25.   39   Jens-villum Herløv Vilhelmsen Haderslev Starup Cykelklub 1.24'39"        
26.   80   Peter Haslund Næstved BC 1.24'39"        
27.   90   Mathias Alexander E. Larsen Roskilde CR 1.24'39"        
28.   608   Koen Warnier WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 1.24'39"        
29.   106   Anton Norup Grunnet Hansen Team Cycling Ringsted 1.24'39"        
30.   32   Oliver Errebo CK Fix 1.24'39"        
31.   58   Sander Andersen DCR Ballerup 1.24'39"        
32.   78   Christian Gundersen Lyngby CC 1.24'39"        
33.   101   Casper Busk Jensen Randers CK 1.24'39"        
34.   75   Kristian Lund Mathiesen Herning CK 1.25'08"   29"     
35.   600   Eirik Lunder Stavanger Sykleklubb (Norge) 1.25'47"   1'08"     
36.   56   Nicklas Havemose-Poulsen DCR Ballerup 1.26'46"   2'07"     
37.   51   Christian Toft Bach Hedensted Cykelklub 1.27'12"   2'33"     
38.   139   Mikkel Feldtmann Hansen Aalborg CR 1.27'41"   3'02"     
39.   17   Rasmus Hvass Olesen CK Aarhus 1.29'03"   4'24"     
40.   604   Christoffer Gibson Horten & omegns cykleklubb (Norge) 1.29'04"   4'25"     
41.   57   Martin Andersen Hedensted Cykelklub 1.29'20"   4'41"     
42.   610   Leon Buijs WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 1.30'41"   6'02"     
43.   145   Kasper Nielsen Aalborg CR 1.30'41"   6'02"     
44.   169   William Thøgersen Silkeborg IF Cykling 1.30'41"   6'02"     
45.   15   Jonas Erbs Tolbod CK Aarhus 1.30'41"   6'02"     
46.   97   Nicklas Korsager Elkjær Odder CK 1.30'42"   6'03"     
47.   111   Carl Christian Møller Silkeborg IF Cykling 1.33'37"   8'58"     
48.   45   Thor Koop Dalgaard Hedensted Cykelklub 1.33'38"   8'59"     
49.   127   Mads Jalving Vejle CK 1.33'39"   9'00"     
50.   6   Hugin Ravn Hendriksen Amager CR 1.33'39"   9'00"     
51.   185   Kasper Bøgelund Silkeborg IF Cykling 1.35'59"   11'20"     
52.   609   Nadav Joosten WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 1.36'01"   11'22"     
53.   79   Andreas Sørensen Hobro CK38 1.36'19"   11'40"     
54.   175   Tobias Wallin Hjortshøj Odder CK 1.37'46"   13'07"     
55.   121   Emil Thyregod Vejen BC 1.43'13"   18'34"     
56.   119   Emil Piper Svendborg CC 1.47'01"   22'22"     

Udgåede ryttere, Riders dropping out
   7   Johan Tiedemann Langballe CK Aarhus         
   13   Sebastian Svanholm-thomsen CK Aarhus         
   34   Eskild Rønhede CK Fix         
   41   Frej Uldael Hammel CK         
   52   Jakob Joensen DCR Ballerup         
   54   Mathias B. Jacobi DCR Ballerup         
   73   Frederik Raunsgaard Herning CK         
   76   Nicolai Maj Køge CR         
   129   Lukas Specht Vejle CK         
   137   Maecus Frøde Aalborg CR         
   165   Lasse Krejberg Nr. - Søby CK         
   602   Henrik Schwald Stavanger Sykleklubb (Norge)         
   616   Alf Vidar Vetrhus Kristiansand CK (Norge)         


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
69 Antal tilbage
Number remaining
56
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
7, 13, 34, 41, 52, 54, 73, 76, 129, 137, 165, 602, 616 (=13)

Sidst beregnet, Last calculated: 11-05, 11.28
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
U15 : 15946804 : V3.22 final update