1-1  Etape, Stage

Tour de Himmelfart 2013

SRAM - U16P - 12 præmier samlet/12 prices overall


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
9/5-2013 Etape resultat
Arrival classification
Kvickly Odder - Linieløb / Road race

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
32,1km/h Distance
Distance
2R × 16,3km/R = 32,6km Starttid
Commencement
09:21


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   987   Ida Jansson Eskilstuna CK (Sverige) 1.00'56"      8"  
2.   605   Susanne Andersen Stavanger Junior (Norge) 1.00'56"      6"  
3.   647   Kylie Waterreus Balen BC (Belgien) 1.00'56"      4"  
4.   623   Maaike Boogaard Team Blue Sky Cycling (Holland) 1.00'56"      3"  
5.   409   Emma Norsgaard Jørgensen Herning CK 1.00'56"      2"  
6.   407   Simone Eg Herning CK 1.00'56"      1"  
7.   627   Claudia Jongerius Team Blue Sky Cycling (Holland) 1.01'04"   8"     
8.   601   Pernille Larsen Feldmann Stavanger Sykleklubb (Norge) 1.01'40"   44"     
9.   611   Solveig Rief Armo Horten & omegns cykleklubb (Norge) 1.02'16"   1'20"     
10.   645   Laura Hulsmans Balen BC (Belgien) 1.03'08"   2'12"     
11.   615   Martine Gjøs Horten & omegns cykleklubb (Norge) 1.03'27"   2'31"     
12.   643   Maja Johansson Mölndals CK (Sverige) 1.03'27"   2'31"     
13.   603   Amalie Lutro Stavanger Sykleklubb (Norge) 1.03'27"   2'31"     
14.   639   Julia Van Ravenswaaij WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 1.03'29"   2'33"     
15.   641   Benthe Van Teeseling WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 1.03'31"   2'35"     
16.   625   Emma Boogaard Team Blue Sky Cycling (Holland) 1.03'31"   2'35"     
17.   619   Anouk Verschuren D.R.C. de Mol (Holland) 1.03'31"   2'35"     
18.   609   Isabelle Sagstad Christiansen CK Sotra (Norge) 1.03'31"   2'35"     
19.   629   Maaike Brandwagt Team Blue Sky Cycling (Holland) 1.03'35"   2'39"     
20.   404   Caroline Bohè CC Hillerød 1.03'45"   2'49"     
21.   417   Benedikte Juul Jørgensen CK Djurs 1.05'13"   4'17"     
22.   637   Floor Weerink RTC Noord KNWU (Holland) 1.05'58"   5'02"     
23.   631   Willemijn Varkevisser WV Uden (Holland) 1.09'23"   8'27"     
24.   401   Caroline Eland CK Aarhus 1.09'30"   8'34"     
25.   415   Freja Louise Nielsen Horsens AC 1.09'35"   8'39"     
26.   617   Marieke Van Stee D.R.C. de Mol (Holland) 1.13'29"   12'33"     
27.   607   Silje Broll Bergen CK (Norge) 1.14'29"   13'33"     
28.   621   Lisa De Jong RTC Noord KNWU (Holland) 1.14'29"   13'33"     
29.   613   Martine Bjerke Sundby Horten & omegns cykleklubb (Norge) 1.14'29"   13'33"     
30.   635   Arianne Pruisher RTC Noord KNWU (Holland) 1.14'29"   13'33"     
31.   633   Pauliina Niemelä Team Finland (Finland) 1.14'29"   13'33"     
32.   649   Fleur Nagengast RTC Noord KNWU (Holland) 1.14'29"   13'33"     
33.   400   Katrine Janum Houmøller Amager CR 1.14'29"   13'33"     
34.   989   Sanna Olsson Motala AIF (Sverige) 1.14'29"   13'33"     
35.   408   Mie Olander Hjort Næstved BC 1.14'29"   13'33"     


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
35 Antal tilbage
Number remaining
35
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
--

Sidst beregnet, Last calculated: 11-05, 11.49
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
U16P : 15946804 : V3.22 final update