Etape, Stage

Tour de Himmelfart 2013

SRAM - U16P - 12 præmier samlet/12 prices overall


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
11/5-2013 Etape resultat
Arrival classification
Østjysk Energi - Kongeetape

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
31,429km/h Distance
Distance
3R × 14,6km/R = 43,8km
(78,2km — 122,0km)
Starttid
Commencement
09:06


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   407   Simone Eg Herning CK 1.23'37"      8"  
2.   409   Emma Norsgaard Jørgensen Herning CK 1.26'55"   3'18"   6"  
3.   987   Ida Jansson Eskilstuna CK (Sverige) 1.26'55"   3'18"   4"  
4.   623   Maaike Boogaard Team Blue Sky Cycling (Holland) 1.26'55"   3'18"   3"  
5.   649   Fleur Nagengast RTC Noord KNWU (Holland) 1.26'55"   3'18"   2"  
6.   611   Solveig Rief Armo Horten & omegns cykleklubb (Norge) 1.26'55"   3'18"   1"  
7.   621   Lisa De Jong RTC Noord KNWU (Holland) 1.26'55"   3'18"     
8.   647   Kylie Waterreus Balen BC (Belgien) 1.26'55"   3'18"     
9.   637   Floor Weerink RTC Noord KNWU (Holland) 1.26'55"   3'18"     
10.   627   Claudia Jongerius Team Blue Sky Cycling (Holland) 1.26'55"   3'18"     
11.   643   Maja Johansson Mölndals CK (Sverige) 1.26'55"   3'18"     
12.   603   Amalie Lutro Stavanger Sykleklubb (Norge) 1.26'55"   3'18"     
13.   404   Caroline Bohè CC Hillerød 1.26'55"   3'18"     
14.   609   Isabelle Sagstad Christiansen CK Sotra (Norge) 1.27'25"   3'48"     
15.   615   Martine Gjøs Horten & omegns cykleklubb (Norge) 1.27'31"   3'54"     
16.   641   Benthe Van Teeseling WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 1.30'10"   6'33"     
17.   645   Laura Hulsmans Balen BC (Belgien) 1.30'10"   6'33"     
18.   629   Maaike Brandwagt Team Blue Sky Cycling (Holland) 1.30'10"   6'33"     
19.   639   Julia Van Ravenswaaij WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 1.30'10"   6'33"     
20.   625   Emma Boogaard Team Blue Sky Cycling (Holland) 1.30'10"   6'33"     
21.   619   Anouk Verschuren D.R.C. de Mol (Holland) 1.30'10"   6'33"     
22.   417   Benedikte Juul Jørgensen CK Djurs 1.31'56"   8'19"     
23.   415   Freja Louise Nielsen Horsens AC 1.31'56"   8'19"     
24.   401   Caroline Eland CK Aarhus 1.39'06"   15'29"     
25.   631   Willemijn Varkevisser WV Uden (Holland) 1.39'07"   15'30"     
26.   613   Martine Bjerke Sundby Horten & omegns cykleklubb (Norge) 1.39'07"   15'30"     

Udgåede ryttere, Riders dropping out
   400   Katrine Janum Houmøller Amager CR         
   408   Mie Olander Hjort Næstved BC         
   601   Pernille Larsen Feldmann Stavanger Sykleklubb (Norge)         
   605   Susanne Andersen Stavanger Junior (Norge)         
   607   Silje Broll Bergen CK (Norge)         
   617   Marieke Van Stee D.R.C. de Mol (Holland)         
   633   Pauliina Niemelä Team Finland (Finland)         
   635   Arianne Pruisher RTC Noord KNWU (Holland)         
   989   Sanna Olsson Motala AIF (Sverige)         


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
35 Antal tilbage
Number remaining
26
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
400, 408, 601, 605, 607, 617, 633, 635, 989 (=9)

Sidst beregnet, Last calculated: 11-05, 12.00
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
U16P : 15946804 : V3.22 final update