1-2  Samlet, General

Tour de Himmelfart 2013

SRAM - U16P - 12 præmier samlet/12 prices overall
SRAM - Samlet/General


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
9/5-2013 Samlet stilling efter
General classification after
Vilfrasport.dk - Gadeløb /Stree race

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
33,818km/h Total distance
Total distance
46,2km


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap

1.   987   Ida Jansson Eskilstuna CK (Sverige) 1.21'58"     
2.   623   Maaike Boogaard Team Blue Sky Cycling (Holland) 1.22'01"   3"  
3.   605   Susanne Andersen Stavanger Junior (Norge) 1.22'03"   5"  
4.   409   Emma Norsgaard Jørgensen Herning CK 1.22'06"   8"  
5.   647   Kylie Waterreus Balen BC (Belgien) 1.22'09"   11"  
6.   407   Simone Eg Herning CK 1.22'11"   13"  
7.   627   Claudia Jongerius Team Blue Sky Cycling (Holland) 1.22'27"   29"  
8.   601   Pernille Larsen Feldmann Stavanger Sykleklubb (Norge) 1.23'47"   1'49"  
9.   645   Laura Hulsmans Balen BC (Belgien) 1.24'31"   2'33"  
10.   643   Maja Johansson Mölndals CK (Sverige) 1.24'48"   2'50"  
11.   639   Julia Van Ravenswaaij WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 1.25'21"   3'23"  
12.   629   Maaike Brandwagt Team Blue Sky Cycling (Holland) 1.25'27"   3'29"  
13.   609   Isabelle Sagstad Christiansen CK Sotra (Norge) 1.25'38"   3'40"  
14.   611   Solveig Rief Armo Horten & omegns cykleklubb (Norge) 1.26'02"   4'04"  
15.   603   Amalie Lutro Stavanger Sykleklubb (Norge) 1.26'36"   4'38"  
16.   641   Benthe Van Teeseling WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 1.26'40"   4'42"  
17.   625   Emma Boogaard Team Blue Sky Cycling (Holland) 1.26'43"   4'45"  
18.   615   Martine Gjøs Horten & omegns cykleklubb (Norge) 1.27'13"   5'15"  
19.   637   Floor Weerink RTC Noord KNWU (Holland) 1.27'21"   5'23"  
20.   404   Caroline Bohè CC Hillerød 1.28'06"   6'08"  
21.   619   Anouk Verschuren D.R.C. de Mol (Holland) 1.28'52"   6'54"  
22.   417   Benedikte Juul Jørgensen CK Djurs 1.30'34"   8'36"  
23.   631   Willemijn Varkevisser WV Uden (Holland) 1.34'44"   12'46"  
24.   401   Caroline Eland CK Aarhus 1.34'51"   12'53"  
25.   415   Freja Louise Nielsen Horsens AC 1.34'56"   12'58"  
26.   649   Fleur Nagengast RTC Noord KNWU (Holland) 1.35'47"   13'49"  
27.   621   Lisa De Jong RTC Noord KNWU (Holland) 1.35'50"   13'52"  
28.   607   Silje Broll Bergen CK (Norge) 1.36'36"   14'38"  
29.   617   Marieke Van Stee D.R.C. de Mol (Holland) 1.38'50"   16'52"  
30.   613   Martine Bjerke Sundby Horten & omegns cykleklubb (Norge) 1.39'50"   17'52"  
31.   635   Arianne Pruisher RTC Noord KNWU (Holland) 1.39'50"   17'52"  
32.   633   Pauliina Niemelä Team Finland (Finland) 1.39'50"   17'52"  
33.   400   Katrine Janum Houmøller Amager CR 1.39'50"   17'52"  
34.   408   Mie Olander Hjort Næstved BC 1.39'50"   17'52"  
35.   989   Sanna Olsson Motala AIF (Sverige) 1.39'50"   17'52"  



Sidst beregnet, Last calculated: 11-05, 11.49
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
U16P : 15946804 : V3.22 final update