1-1  Etape, Stage

Tour de Himmelfart 2013

Kvickly Odder - Junior - 25 præmier samlet/25 prices overall


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
9/5-2013 Etape resultat
Arrival classification
Kvickly Odder - Linieløb / Road race

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
41,742km/h Distance
Distance
4R × 16,3km/R = 65,2km Starttid
Commencement
10:30


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   657   Kristoffer Halvorsen Glåmdal Sykleklubb (Norge) 1.33'43"      8"  
2.   75   Michael Cabel Svendgaard Team Blue Water Junior 1.33'43"      6"  
3.   5   Mathias Rask Team Comentor - Ribe Cykellager 1.33'43"      4"  
4.   68   Magnus Bak Klaris Team HH Malerentreprise 1.33'43"      3"  
5.   116   Mads Corell Team Roskilde Junior 1.33'43"      2"  
6.   3   Emil Ravnsholt Team Comentor - Ribe Cykellager 1.33'43"      1"  
7.   119   Christoffer Lisson Team Designa Køkken-Knudsgaard 1.33'43"        
8.   127   Magnus Tholstrup Skjødt CK Aarhus 1.33'43"        
9.   674   Vincenzo Albanese G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien) 1.33'43"        
10.   120   Thomas Uttrup Sandstrøm Team Roskilde Junior 1.33'43"        
11.   73   Simon Hamann Larsen Team Blue Water Junior 1.33'43"        
12.   93   Nikolaj Fevre Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart 1.33'43"        
13.   649   Alexander Fåglum Karlsson Falköping CK. (Sverige) 1.33'43"        
14.   8   Emil Wang ABC 1.33'43"        
15.   669   Vegard Børsheim Lillehammer CK (Norge) 1.33'43"        
16.   12   Søren Martinus Engberg ABC 1.33'43"        
17.   676   Gabriele Bonechi G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien) 1.33'43"        
18.   91   Jacob Kruse Jensen Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart 1.33'43"        
19.   672   Åge Ljøstad Nielsen Kristiansand CK (Norge) 1.33'43"        
20.   85   Kasper Würtz Schmidt Team Blue Water Junior 1.33'43"        
21.   125   Henrik Pedersen Team Designa Køkken-Knudsgaard 1.33'43"        
22.   11   Jesper Schultz Team Comentor - Ribe Cykellager 1.33'43"        
23.   653   Jurjun Van Der Velde RTC Noord KNWU (Holland) 1.33'43"        
24.   6   Daniel Henning Hartvig ABC 1.33'43"        
25.   107   Daniel Bligård Lyhne Team Designa Køkken-Knudsgaard 1.33'43"        
26.   640   Erik Wallén CK Bure ( Sverige ) 1.33'43"        
27.   121   Jesper Bundgård Vinkel Team Designa Køkken-Knudsgaard 1.33'43"        
28.   81   Andreas Holm Gylling Team Blue Water Junior 1.33'43"        
29.   79   Mads Baadgaard Rahbek Team Blue Water Junior 1.33'43"        
30.   650   Lukas Eriksson Falköping CK. (Sverige) 1.33'43"        
31.   13   Kasper Andersen Team Comentor - Ribe Cykellager 1.33'43"        
32.   17   Emil Tumi Viglundsson Team Comentor - Ribe Cykellager 1.33'43"        
33.   102   Rune Almindsø Andersen Team Pyhtonpro.com 1.33'43"        
34.   53   Andreas Juliussen Horsens AC 1.33'43"        
35.   98   Marcus Bønlykke Team Pyhtonpro.com 1.33'43"        
36.   668   Anders Skaarseth Lillehammer CK (Norge) 1.33'43"        
37.   20   Andreas Serop Larsen ABC 1.33'43"        
38.   15   Mikkel Møller Team Comentor - Ribe Cykellager 1.33'43"        
39.   646   Marius Ylven Westergaard Asker CK (Norge) 1.33'43"        
40.   57   Mikkel Bahnsen Horsens AC 1.33'43"        
41.   10   Mads Gram ABC 1.33'43"        
42.   1   Simon Nyborg Holgersen Team Comentor - Ribe Cykellager 1.33'43"        
43.   114   Jonas Gregaard Wilsly Team Roskilde Junior 1.33'43"        
44.   130   Casper Hillstrøm Køge bugt Junior Team carboncykler.dk 1.33'43"        
45.   112   Jonas Poulsen Team Roskilde Junior 1.33'43"        
46.   97   Mathias Bregnhøj Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart 1.33'43"        
47.   648   Adam Axelsson Falköping CK. (Sverige) 1.33'43"        
48.   654   Eit Visser RTC Noord KNWU (Holland) 1.33'43"        
49.   87   Kristian Arnth Sørensen Team Blue Water Junior 1.33'43"        
50.   76   Tobias Mørch Kongstad Team HH Malerentreprise 1.33'43"        
51.   115   Sebastian Carlsbæk Møller Team Designa Køkken-Knudsgaard 1.33'43"        
52.   64   Mathias Linderod Team HH Malerentreprise 1.33'43"        
53.   638   Pontus Kastemyr CK Bure ( Sverige ) 1.33'43"        
54.   83   Andreas Hyldgaard Jeppesen Team Blue Water Junior 1.33'43"        
55.   614   Kristoffer Madsen Bergen CK (Norge) 1.33'43"        
56.   645   Eivind Rømcke Asker CK (Norge) 1.33'43"        
57.   662   Daniel Vetrhus Kristiansand CK (Norge) 1.33'43"        
58.   647   Simen Svartås Asker CK (Norge) 1.33'43"        
59.   636   Preben Larsen Frösö IF - Fuji Racing Team (Sverige) 1.33'43"        
60.   103   Kristoffer Kjeldman Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart 1.33'43"        
61.   14   Lasse Mortensgaard ABC 1.33'43"        
62.   45   Jacob Ravn Holstebro CC 1.33'43"        
63.   7   Alexander Zaht Team Comentor - Ribe Cykellager 1.33'43"        
64.   59   Frederik Zeuner Nielsen Horsens AC 1.33'43"        
65.   99   Oliver Rosenbæk Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart 1.33'43"        
66.   34   Oliver Almind Team HH Malerentreprise 1.33'43"        
67.   613   Sivert Broll Bergen CK (Norge) 1.33'43"        
68.   123   Mathias Nørgård Villadsen Team Designa Køkken-Knudsgaard 1.33'43"        
69.   96   Lasse Høilund Johansen Team Pyhtonpro.com 1.33'43"        
70.   4   Andreas Pihl Nielsen ABC 1.33'43"        
71.   675   Jacopo Menchetti G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien) 1.33'43"        
72.   633   Kristian Kulset Bærum OCK (Norge) 1.34'01"   18"     
73.   637   Filip Bengtsson CK Bure ( Sverige ) 1.34'01"   18"     
74.   629   Stigsrud Eirik Ringerike SK (Norge) 1.34'01"   18"     
75.   109   Anders Hardahl Team Designa Køkken-Knudsgaard 1.34'01"   18"     
76.   106   Mathias Krigbaum Team Roskilde Junior 1.34'01"   18"     
77.   18   Frederik Rasmussen ABC 1.34'01"   18"     
78.   101   Sebastian Rasmussen Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart 1.34'05"   22"     
79.   110   Casper Pedersen Team Roskilde Junior 1.34'13"   30"     
80.   663   Emil Børseth Westad Lillehammer CK (Norge) 1.34'18"   35"     
81.   659   Ole Petter Skogstad Glåmdal Sykleklubb (Norge) 1.34'20"   37"     
82.   169   Jesper Sommer Jensen Odder CK 1.34'22"   39"     
83.   78   Marc Sehsted Team HH Malerentreprise 1.34'24"   41"     
84.   628   Gjermund Bjørkli Ringerike SK (Norge) 1.34'27"   44"     
85.   639   Karl Immelsjö CK Bure ( Sverige ) 1.34'29"   46"     
86.   642   Volrath Robinson Bugge Asker CK (Norge) 1.34'29"   46"     
87.   31   Andreas Brandt Aidel Hammel CK 1.34'32"   49"     
88.   89   Valentin Nørgaard Team Blue Water Junior 1.34'36"   53"     
89.   60   Frederik Bohe Team HH Malerentreprise 1.34'49"   1'06"     
90.   9   Nicolai Just Pedersen Team Comentor - Ribe Cykellager 1.34'49"   1'06"     
91.   603   Johan Andreas Hole Mohr Stavanger Junior (Norge) 1.35'50"   2'07"     
92.   72   Johathan Balsløw Team HH Malerentreprise 1.36'05"   2'22"     
93.   100   Frederik Vahlgren Team Pyhtonpro.com 1.36'56"   3'13"     
94.   70   Rasmus Bøgh Wallin Team HH Malerentreprise 1.38'26"   4'43"     
95.   616   Jurjen Varkevisser WV Uden (Holland) 1.38'26"   4'43"     
96.   67   Jonas Jensen Silkeborg IF Cykling 1.40'21"   6'38"     
97.   670   Thomas Ekren Lillehammer CK (Norge) 1.40'21"   6'38"     
98.   600   Markus Waage Stavanger Junior (Norge) 1.40'37"   6'54"     
99.   643   Christian Bokn Asker CK (Norge) 1.42'20"   8'37"     
100.   117   Christopher Rahbek Christensen Team Designa Køkken-Knudsgaard 1.42'20"   8'37"     
101.   118   Anders Egsvang Rasmussen Team Roskilde Junior 1.42'20"   8'37"     
102.   56   Helmut Wacker Roskilde CR 1.42'20"   8'37"     
103.   677   Leonardo Vezzi G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien) 1.42'20"   8'37"     
104.   113   Thomas Edelman Jensen Team Designa Køkken-Knudsgaard 1.42'20"   8'37"     
105.   66   Kasper Trier Jørgensen Team HH Malerentreprise 1.42'24"   8'41"     
106.   137   Frederik Laursen Vejen BC 1.42'28"   8'45"     
107.   74   Marcus Holsey Gramkow Team HH Malerentreprise 1.42'28"   8'45"     
108.   124   Anders Fynbo Køge bugt Junior Team carboncykler.dk 1.42'28"   8'45"     
109.   179   Anders Winther Hammel CK 1.42'28"   8'45"     
110.   644   Jens Kristian Olsen Asker CK (Norge) 1.42'28"   8'45"     
111.   632   Peder Benjamin Grimstad Hagen Bærum OCK (Norge) 1.42'31"   8'48"     
112.   84   Mathias Klokholm Team Netcompany  Cycling Culture Junior 1.42'31"   8'48"     
113.   29   Andreas Lerche Christensen Hammel CK 1.42'32"   8'49"     
114.   35   Mathias Dalum Herning CK 1.42'35"   8'52"     
115.   620   Jens Miedema Team HEPRO Stormvogels (Holland) 1.42'40"   8'57"     
116.   622   Huib Smit Team HEPRO Stormvogels (Holland) 1.42'54"   9'11"     
117.   615   Jelle Wolsink De Jonge Renner (Holland) 1.42'59"   9'16"     
118.   104   Oliver Vibro Holberg Jensen Team Pyhtonpro.com 1.42'59"   9'16"     
119.   608   Alexander Bøe Bergen CK (Norge) 1.46'20"   12'37"     
120.   606   Sindre Kristoffersen Bergen CK (Norge) 1.46'20"   12'37"     
121.   69   Sebastian Almlund Svendborg CC 1.47'11"   13'28"     
122.   128   Oscar Bjørn-Rosager Køge bugt Junior Team carboncykler.dk 1.47'40"   13'57"     
123.   80   August Nyeland Ehlers Team Netcompany  Cycling Culture Junior 1.51'59"   18'16"     
124.   679   Antonio Recati G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien) 1.54'36"   20'53"     
125.   24   Jakob Rasmussen Bornholms Cycle Club 1.54'36"   20'53"     
126.   678   Florin Tudorache G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien) 1.54'36"   20'53"     
127.   607   Håvard Aarvik Bergen CK (Norge) 1.54'36"   20'53"     
128.   612   Eivind Wiik Ånes Bergen CK (Norge) 1.54'42"   20'59"     
129.   151   Niclas Møller Kjærhus Sørensen Horsens AC 1.54'46"   21'03"     
130.   141   Louis Sørensen Viborg Cycling 1.54'46"   21'03"     
131.   28   Andreas Pedersen Søegaard C.K. Kronborg 1.54'47"   21'04"     
132.   135   Jacob Dybdal Vejen BC 1.54'47"   21'04"     
133.   49   Frederik Mailund Lassen Horsens AC 1.54'47"   21'04"     
134.   92   Marius Therkildsen Team Pyhtonpro.com 1.54'47"   21'04"     
135.   86   Mathias Egebjerg Jensen Team Netcompany  Cycling Culture Junior 1.54'47"   21'04"     
136.   105   Emil Dahl Pedersen Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart 1.54'47"   21'04"     
137.   90   Peter Kjær Nielsen Team Pyhtonpro.com 1.54'47"   21'04"     
138.   605   Jo Henrik Jarstø Stavanger Junior (Norge) 2.01'35"   27'52"     
139.   604   Johan Monsen Stavanger Junior (Norge) 2.01'35"   27'52"     
140.   667   Rasmus Fossum Tiller Lillehammer CK (Norge) 2.01'35"   27'52"     
141.   609   Marius Rognsøy Sylta Bergen CK (Norge) 2.01'42"   27'59"     
142.   625   Torstein Træen Ringerike SK (Norge) 2.01'42"   27'59"     
143.   630   Jonas Thorsen Ringerike SK (Norge) 2.01'42"   27'59"     
144.   621   Pieter Van Velde Team HEPRO Stormvogels (Holland) 2.01'42"   27'59"     
145.   634   Håvard Eggen Kristensen Bærum OCK (Norge) 2.02'39"   28'56"     
146.   626   Gaute Sørensen Værnes Ringerike SK (Norge) 2.02'39"   28'56"     
147.   52   Magnus Andersen Næstved BC 2.04'25"   30'42"     
148.   602   Bjørn Erik Bjelland Stavanger Junior (Norge) 2.11'26"   37'43"     
149.   16   Marcus Høyer Hansen ABC 2.12'26"   38'43"     
150.   47   Steffan List Horsens AC 2.12'26"   38'43"     
151.   36   Lasse Lindberg Mortensen DCR Ballerup 2.12'26"   38'43"     
152.   33   Viktor Kodal Herning CK 2.12'26"   38'43"     
153.   601   Sverre Koi Stavanger Junior (Norge) 2.12'26"   38'43"     
154.   61   Nicolaj Moltke Steen Horsens AC 2.12'26"   38'43"     
155.   623   Jur Van Dijk Team HEPRO Stormvogels (Holland) 2.12'26"   38'43"     
156.   619   Marco - Tapio Niemi Team Finland (Finland) 2.12'26"   38'43"     
157.   618   Tom Spel ASC Olympia (Holland) 2.12'26"   38'43"     
158.   617   Bas Overdevest ASC Olympia (Holland) 2.12'26"   38'43"     
159.   611   Henrik G Sandal Bergen CK (Norge) 2.12'26"   38'43"     
160.   610   Bjørnar Vevatne Øverland Bergen CK (Norge) 2.12'26"   38'43"     
161.   635   Markus Aalby Myhr Bærum OCK (Norge) 2.12'26"   38'43"     
162.   631   Mikkel Tefre Bærum OCK (Norge) 2.12'26"   38'43"     
163.   627   Petter Theodorsen Ringerike SK (Norge) 2.12'26"   38'43"     
164.   624   Hampus Anderberg Halmstad CK (Sverige) 2.12'26"   38'43"     
165.   95   Kasper Asgreen Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart 2.12'26"   38'43"     
166.   94   Alexandar Lander Team Pyhtonpro.com 2.12'26"   38'43"     
167.   655   Stef Krul RTC Noord KNWU (Holland) 2.12'26"   38'43"     
168.   652   Hartthijs De Vries RTC Noord KNWU (Holland) 2.12'26"   38'43"     
169.   641   Gustav Hoeoeg CK Bure ( Sverige ) 2.12'26"   38'43"     
170.   108   Mads Pedersen Team Roskilde Junior 2.12'26"   38'43"     
171.   671   Hannes Bergström- Frisk Frederikshof IF CK (Sverige) 2.12'26"   38'43"     
172.   666   Sturla Huse Lillehammer CK (Norge) 2.12'26"   38'43"     
173.   665   Mattis Stenshagen Lillehammer CK (Norge) 2.12'26"   38'43"     
174.   664   Eirik Josten Lillehammer CK (Norge) 2.12'26"   38'43"     
175.   661   Steffen Woldengen Glåmdal Sykleklubb (Norge) 2.12'26"   38'43"     
176.   660   Martin Vangen Glåmdal Sykleklubb (Norge) 2.12'26"   38'43"     
177.   658   Glenn Marius Skjolden Glåmdal Sykleklubb (Norge) 2.12'26"   38'43"     
178.   656   Stijn Gerritsen Glåmdal Sykleklubb (Norge) 2.12'26"   38'43"     
179.   126   Martin Frank Køge bugt Junior Team carboncykler.dk 2.12'26"   38'43"     
180.   122   Mikkel Bøje Pedersen Team Roskilde Junior 2.12'26"   38'43"     
181.   673   Darcey Dingsdag ARC Ulysses Amsterdam (Holland) 2.12'26"   38'43"     
182.   143   Oskar Kjul Feldstedt Viborg Cycling 2.12'26"   38'43"     
183.   136   Lasse H Andersen Slagelse CR 2.12'26"   38'43"     
184.   134   Gustav Haslund Køge bugt Junior Team carboncykler.dk 2.12'26"   38'43"     
185.   132   Frederik Nymann Christiansen Køge bugt Junior Team carboncykler.dk 2.12'26"   38'43"     
186.   129   August Mors Poulsen CK Aarhus 2.12'26"   38'43"     
187.   999   Mathias Laursen DCR Ballerup 2.12'26"   38'43"     


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
187 Antal tilbage
Number remaining
187
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
--

Sidst beregnet, Last calculated: 11-05, 15.16
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
JUN : 15946804 : V3.22 final update