1-2  Etape, Stage

Tour de Himmelfart 2013

Kvickly Odder - Junior - 25 præmier samlet/25 prices overall


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
9/5-2013 Etape resultat
Arrival classification
Vilfrasport.dk - Gadeløb /Stree race

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
41,865km/h Distance
Distance
22R × 1,7km/R = 37,4km
(65,2km — 102,6km)
Starttid
Commencement
17:40


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   5   Mathias Rask Team Comentor - Ribe Cykellager .53'36"      8"  
2.   68   Magnus Bak Klaris Team HH Malerentreprise .53'36"      6"  
3.   75   Michael Cabel Svendgaard Team Blue Water Junior .53'36"      4"  
4.   57   Mikkel Bahnsen Horsens AC .53'37"   1"   3"  
5.   674   Vincenzo Albanese G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien) .53'37"   1"   2"  
6.   676   Gabriele Bonechi G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien) .53'37"   1"   1"  
7.   73   Simon Hamann Larsen Team Blue Water Junior .53'37"   1"     
8.   106   Mathias Krigbaum Team Roskilde Junior .53'37"   1"     
9.   94   Alexandar Lander Team Pyhtonpro.com .53'37"   1"     
10.   3   Emil Ravnsholt Team Comentor - Ribe Cykellager .53'37"   1"     
11.   81   Andreas Holm Gylling Team Blue Water Junior .53'37"   1"     
12.   119   Christoffer Lisson Team Designa Køkken-Knudsgaard .53'37"   1"     
13.   15   Mikkel Møller Team Comentor - Ribe Cykellager .53'37"   1"     
14.   102   Rune Almindsø Andersen Team Pyhtonpro.com .53'37"   1"     
15.   12   Søren Martinus Engberg ABC .53'37"   1"     
16.   640   Erik Wallén CK Bure ( Sverige ) .53'37"   1"     
17.   112   Jonas Poulsen Team Roskilde Junior .53'37"   1"     
18.   628   Gjermund Bjørkli Ringerike SK (Norge) .53'37"   1"     
19.   649   Alexander Fåglum Karlsson Falköping CK. (Sverige) .53'37"   1"     
20.   125   Henrik Pedersen Team Designa Køkken-Knudsgaard .53'37"   1"     
21.   672   Åge Ljøstad Nielsen Kristiansand CK (Norge) .53'37"   1"     
22.   93   Nikolaj Fevre Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart .53'37"   1"     
23.   87   Kristian Arnth Sørensen Team Blue Water Junior .53'37"   1"     
24.   47   Steffan List Horsens AC .53'37"   1"     
25.   127   Magnus Tholstrup Skjødt CK Aarhus .53'37"   1"     
26.   92   Marius Therkildsen Team Pyhtonpro.com .53'37"   1"     
27.   89   Valentin Nørgaard Team Blue Water Junior .53'37"   1"     
28.   8   Emil Wang ABC .53'37"   1"     
29.   121   Jesper Bundgård Vinkel Team Designa Køkken-Knudsgaard .53'37"   1"     
30.   650   Lukas Eriksson Falköping CK. (Sverige) .53'37"   1"     
31.   6   Daniel Henning Hartvig ABC .53'37"   1"     
32.   100   Frederik Vahlgren Team Pyhtonpro.com .53'37"   1"     
33.   91   Jacob Kruse Jensen Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart .53'37"   1"     
34.   11   Jesper Schultz Team Comentor - Ribe Cykellager .53'37"   1"     
35.   14   Lasse Mortensgaard ABC .53'37"   1"     
36.   114   Jonas Gregaard Wilsly Team Roskilde Junior .53'37"   1"     
37.   120   Thomas Uttrup Sandstrøm Team Roskilde Junior .53'37"   1"     
38.   646   Marius Ylven Westergaard Asker CK (Norge) .53'37"   1"     
39.   118   Anders Egsvang Rasmussen Team Roskilde Junior .53'37"   1"     
40.   613   Sivert Broll Bergen CK (Norge) .53'37"   1"     
41.   667   Rasmus Fossum Tiller Lillehammer CK (Norge) .53'37"   1"     
42.   169   Jesper Sommer Jensen Odder CK .53'37"   1"     
43.   76   Tobias Mørch Kongstad Team HH Malerentreprise .53'37"   1"     
44.   668   Anders Skaarseth Lillehammer CK (Norge) .53'37"   1"     
45.   614   Kristoffer Madsen Bergen CK (Norge) .53'37"   1"     
46.   662   Daniel Vetrhus Kristiansand CK (Norge) .53'37"   1"     
47.   79   Mads Baadgaard Rahbek Team Blue Water Junior .53'37"   1"     
48.   675   Jacopo Menchetti G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien) .53'37"   1"     
49.   85   Kasper Würtz Schmidt Team Blue Water Junior .53'37"   1"     
50.   608   Alexander Bøe Bergen CK (Norge) .53'37"   1"     
51.   83   Andreas Hyldgaard Jeppesen Team Blue Water Junior .53'37"   1"     
52.   105   Emil Dahl Pedersen Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart .53'37"   1"     
53.   98   Marcus Bønlykke Team Pyhtonpro.com .53'37"   1"     
54.   116   Mads Corell Team Roskilde Junior .53'37"   1"     
55.   135   Jacob Dybdal Vejen BC .53'37"   1"     
56.   639   Karl Immelsjö CK Bure ( Sverige ) .53'37"   1"     
57.   99   Oliver Rosenbæk Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart .53'37"   1"     
58.   53   Andreas Juliussen Horsens AC .53'37"   1"     
59.   72   Johathan Balsløw Team HH Malerentreprise .53'37"   1"     
60.   97   Mathias Bregnhøj Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart .53'37"   1"     
61.   1   Simon Nyborg Holgersen Team Comentor - Ribe Cykellager .53'37"   1"     
62.   637   Filip Bengtsson CK Bure ( Sverige ) .53'37"   1"     
63.   110   Casper Pedersen Team Roskilde Junior .53'37"   1"     
64.   609   Marius Rognsøy Sylta Bergen CK (Norge) .53'37"   1"     
65.   13   Kasper Andersen Team Comentor - Ribe Cykellager .53'37"   1"     
66.   107   Daniel Bligård Lyhne Team Designa Køkken-Knudsgaard .53'37"   1"     
67.   115   Sebastian Carlsbæk Møller Team Designa Køkken-Knudsgaard .53'37"   1"     
68.   66   Kasper Trier Jørgensen Team HH Malerentreprise .53'37"   1"     
69.   103   Kristoffer Kjeldman Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart .53'37"   1"     
70.   20   Andreas Serop Larsen ABC .53'37"   1"     
71.   642   Volrath Robinson Bugge Asker CK (Norge) .53'37"   1"     
72.   49   Frederik Mailund Lassen Horsens AC .53'37"   1"     
73.   624   Hampus Anderberg Halmstad CK (Sverige) .53'37"   1"     
74.   109   Anders Hardahl Team Designa Køkken-Knudsgaard .53'37"   1"     
75.   18   Frederik Rasmussen ABC .53'37"   1"     
76.   59   Frederik Zeuner Nielsen Horsens AC .53'37"   1"     
77.   671   Hannes Bergström- Frisk Frederikshof IF CK (Sverige) .53'37"   1"     
78.   130   Casper Hillstrøm Køge bugt Junior Team carboncykler.dk .53'37"   1"     
79.   45   Jacob Ravn Holstebro CC .53'37"   1"     
80.   648   Adam Axelsson Falköping CK. (Sverige) .53'37"   1"     
81.   670   Thomas Ekren Lillehammer CK (Norge) .53'37"   1"     
82.   669   Vegard Børsheim Lillehammer CK (Norge) .53'37"   1"     
83.   600   Markus Waage Stavanger Junior (Norge) .53'37"   1"     
84.   654   Eit Visser RTC Noord KNWU (Holland) .53'51"   15"     
85.   10   Mads Gram ABC .53'51"   15"     
86.   56   Helmut Wacker Roskilde CR .53'53"   17"     
87.   645   Eivind Rømcke Asker CK (Norge) .53'53"   17"     
88.   4   Andreas Pihl Nielsen ABC .53'57"   21"     
89.   17   Emil Tumi Viglundsson Team Comentor - Ribe Cykellager .53'57"   21"     
90.   629   Stigsrud Eirik Ringerike SK (Norge) .53'57"   21"     
91.   636   Preben Larsen Frösö IF - Fuji Racing Team (Sverige) .53'57"   21"     
92.   616   Jurjen Varkevisser WV Uden (Holland) .53'57"   21"     
93.   33   Viktor Kodal Herning CK .53'57"   21"     
94.   35   Mathias Dalum Herning CK .54'01"   25"     
95.   677   Leonardo Vezzi G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien) .54'04"   28"     
96.   9   Nicolai Just Pedersen Team Comentor - Ribe Cykellager .54'09"   33"     
97.   638   Pontus Kastemyr CK Bure ( Sverige ) .53'37"   1"     
98.   615   Jelle Wolsink De Jonge Renner (Holland) .54'10"   34"     
99.   7   Alexander Zaht Team Comentor - Ribe Cykellager .54'26"   50"     
100.   113   Thomas Edelman Jensen Team Designa Køkken-Knudsgaard .54'26"   50"     
101.   606   Sindre Kristoffersen Bergen CK (Norge) .54'30"   54"     
102.   633   Kristian Kulset Bærum OCK (Norge) .54'50"   1'14"     
103.   603   Johan Andreas Hole Mohr Stavanger Junior (Norge) .54'55"   1'19"     
104.   70   Rasmus Bøgh Wallin Team HH Malerentreprise .55'04"   1'28"     
105.   123   Mathias Nørgård Villadsen Team Designa Køkken-Knudsgaard .55'06"   1'30"     
106.   31   Andreas Brandt Aidel Hammel CK .56'06"   2'30"     
107.   29   Andreas Lerche Christensen Hammel CK .56'06"   2'30"     
108.   28   Andreas Pedersen Søegaard C.K. Kronborg .56'06"   2'30"     
109.   24   Jakob Rasmussen Bornholms Cycle Club .56'06"   2'30"     
110.   16   Marcus Høyer Hansen ABC .56'06"   2'30"     
111.   36   Lasse Lindberg Mortensen DCR Ballerup .56'06"   2'30"     
112.   34   Oliver Almind Team HH Malerentreprise .56'06"   2'30"     
113.   607   Håvard Aarvik Bergen CK (Norge) .56'06"   2'30"     
114.   605   Jo Henrik Jarstø Stavanger Junior (Norge) .56'06"   2'30"     
115.   604   Johan Monsen Stavanger Junior (Norge) .56'06"   2'30"     
116.   602   Bjørn Erik Bjelland Stavanger Junior (Norge) .56'06"   2'30"     
117.   601   Sverre Koi Stavanger Junior (Norge) .56'06"   2'30"     
118.   61   Nicolaj Moltke Steen Horsens AC .56'06"   2'30"     
119.   60   Frederik Bohe Team HH Malerentreprise .56'06"   2'30"     
120.   52   Magnus Andersen Næstved BC .56'06"   2'30"     
121.   623   Jur Van Dijk Team HEPRO Stormvogels (Holland) .56'06"   2'30"     
122.   622   Huib Smit Team HEPRO Stormvogels (Holland) .56'06"   2'30"     
123.   621   Pieter Van Velde Team HEPRO Stormvogels (Holland) .56'06"   2'30"     
124.   620   Jens Miedema Team HEPRO Stormvogels (Holland) .56'06"   2'30"     
125.   619   Marco - Tapio Niemi Team Finland (Finland) .56'06"   2'30"     
126.   618   Tom Spel ASC Olympia (Holland) .56'06"   2'30"     
127.   617   Bas Overdevest ASC Olympia (Holland) .56'06"   2'30"     
128.   612   Eivind Wiik Ånes Bergen CK (Norge) .56'06"   2'30"     
129.   611   Henrik G Sandal Bergen CK (Norge) .56'06"   2'30"     
130.   610   Bjørnar Vevatne Øverland Bergen CK (Norge) .56'06"   2'30"     
131.   78   Marc Sehsted Team HH Malerentreprise .56'06"   2'30"     
132.   74   Marcus Holsey Gramkow Team HH Malerentreprise .56'06"   2'30"     
133.   69   Sebastian Almlund Svendborg CC .56'06"   2'30"     
134.   67   Jonas Jensen Silkeborg IF Cykling .56'06"   2'30"     
135.   64   Mathias Linderod Team HH Malerentreprise .56'06"   2'30"     
136.   635   Markus Aalby Myhr Bærum OCK (Norge) .56'06"   2'30"     
137.   634   Håvard Eggen Kristensen Bærum OCK (Norge) .56'06"   2'30"     
138.   632   Peder Benjamin Grimstad Hagen Bærum OCK (Norge) .56'06"   2'30"     
139.   631   Mikkel Tefre Bærum OCK (Norge) .56'06"   2'30"     
140.   630   Jonas Thorsen Ringerike SK (Norge) .56'06"   2'30"     
141.   627   Petter Theodorsen Ringerike SK (Norge) .56'06"   2'30"     
142.   626   Gaute Sørensen Værnes Ringerike SK (Norge) .56'06"   2'30"     
143.   625   Torstein Træen Ringerike SK (Norge) .56'06"   2'30"     
144.   95   Kasper Asgreen Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart .56'06"   2'30"     
145.   90   Peter Kjær Nielsen Team Pyhtonpro.com .56'06"   2'30"     
146.   86   Mathias Egebjerg Jensen Team Netcompany  Cycling Culture Junior .56'06"   2'30"     
147.   84   Mathias Klokholm Team Netcompany  Cycling Culture Junior .56'06"   2'30"     
148.   80   August Nyeland Ehlers Team Netcompany  Cycling Culture Junior .56'06"   2'30"     
149.   655   Stef Krul RTC Noord KNWU (Holland) .56'06"   2'30"     
150.   653   Jurjun Van Der Velde RTC Noord KNWU (Holland) .56'06"   2'30"     
151.   652   Hartthijs De Vries RTC Noord KNWU (Holland) .56'06"   2'30"     
152.   647   Simen Svartås Asker CK (Norge) .56'06"   2'30"     
153.   644   Jens Kristian Olsen Asker CK (Norge) .56'06"   2'30"     
154.   643   Christian Bokn Asker CK (Norge) .56'06"   2'30"     
155.   641   Gustav Hoeoeg CK Bure ( Sverige ) .56'06"   2'30"     
156.   108   Mads Pedersen Team Roskilde Junior .56'06"   2'30"     
157.   104   Oliver Vibro Holberg Jensen Team Pyhtonpro.com .56'06"   2'30"     
158.   101   Sebastian Rasmussen Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart .56'06"   2'30"     
159.   96   Lasse Høilund Johansen Team Pyhtonpro.com .56'06"   2'30"     
160.   665   Mattis Stenshagen Lillehammer CK (Norge) .56'06"   2'30"     
161.   664   Eirik Josten Lillehammer CK (Norge) .56'06"   2'30"     
162.   663   Emil Børseth Westad Lillehammer CK (Norge) .56'06"   2'30"     
163.   661   Steffen Woldengen Glåmdal Sykleklubb (Norge) .56'06"   2'30"     
164.   660   Martin Vangen Glåmdal Sykleklubb (Norge) .56'06"   2'30"     
165.   659   Ole Petter Skogstad Glåmdal Sykleklubb (Norge) .56'06"   2'30"     
166.   658   Glenn Marius Skjolden Glåmdal Sykleklubb (Norge) .56'06"   2'30"     
167.   657   Kristoffer Halvorsen Glåmdal Sykleklubb (Norge) .56'06"   2'30"     
168.   656   Stijn Gerritsen Glåmdal Sykleklubb (Norge) .56'06"   2'30"     
169.   126   Martin Frank Køge bugt Junior Team carboncykler.dk .56'06"   2'30"     
170.   124   Anders Fynbo Køge bugt Junior Team carboncykler.dk .56'06"   2'30"     
171.   122   Mikkel Bøje Pedersen Team Roskilde Junior .56'06"   2'30"     
172.   117   Christopher Rahbek Christensen Team Designa Køkken-Knudsgaard .56'06"   2'30"     
173.   679   Antonio Recati G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien) .56'06"   2'30"     
174.   678   Florin Tudorache G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien) .56'06"   2'30"     
175.   673   Darcey Dingsdag ARC Ulysses Amsterdam (Holland) .56'06"   2'30"     
176.   143   Oskar Kjul Feldstedt Viborg Cycling .56'06"   2'30"     
177.   141   Louis Sørensen Viborg Cycling .56'06"   2'30"     
178.   137   Frederik Laursen Vejen BC .56'06"   2'30"     
179.   136   Lasse H Andersen Slagelse CR .56'06"   2'30"     
180.   134   Gustav Haslund Køge bugt Junior Team carboncykler.dk .56'06"   2'30"     
181.   132   Frederik Nymann Christiansen Køge bugt Junior Team carboncykler.dk .56'06"   2'30"     
182.   129   August Mors Poulsen CK Aarhus .56'06"   2'30"     
183.   128   Oscar Bjørn-Rosager Køge bugt Junior Team carboncykler.dk .56'06"   2'30"     
184.   151   Niclas Møller Kjærhus Sørensen Horsens AC .56'06"   2'30"     
185.   999   Mathias Laursen DCR Ballerup .56'06"   2'30"     
186.   179   Anders Winther Hammel CK .56'06"   2'30"     
187.   666   Sturla Huse Lillehammer CK (Norge) .56'06"   2'30"     


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
187 Antal tilbage
Number remaining
187
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
--

Sidst beregnet, Last calculated: 11-05, 15.16
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
JUN : 15946804 : V3.22 final update