2-1  Enkelstart, Time trial stage

Tour de Himmelfart 2013

Kvickly Odder - Junior - 25 præmier samlet/25 prices overall


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
10/5-2013 Etape resultat
Arrival classification
Matas - Enkelstart / Time Trial

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
45,252km/h Distance
Distance
11,2km
(102,6km — 113,8km)
Starttid
Commencement
12:43


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Straf
Penalty

1.   106   Mathias Krigbaum Team Roskilde Junior .14'51"820        
2.   118   Anders Egsvang Rasmussen Team Roskilde Junior .14'56"880   5"     
3.   110   Casper Pedersen Team Roskilde Junior .15'05"160   14"     
4.   645   Eivind Rømcke Asker CK (Norge) .15'05"410   14"     
5.   638   Pontus Kastemyr CK Bure ( Sverige ) .15'08"650   17"     
6.   109   Anders Hardahl Team Designa Køkken-Knudsgaard .15'30"210   39"     
7.   637   Filip Bengtsson CK Bure ( Sverige ) .15'30"760   39"     
8.   114   Jonas Gregaard Wilsly Team Roskilde Junior .15'35"060   44"     
9.   59   Frederik Zeuner Nielsen Horsens AC .15'37"130   46"     
10.   615   Jelle Wolsink De Jonge Renner (Holland) .15'37"460   46"     
11.   18   Frederik Rasmussen ABC .15'38"120   47"     
12.   75   Michael Cabel Svendgaard Team Blue Water Junior .15'42"100   51"     
13.   659   Ole Petter Skogstad Glåmdal Sykleklubb (Norge) .15'42"130   51"     
14.   624   Hampus Anderberg Halmstad CK (Sverige) .15'42"670   51"     
15.   112   Jonas Poulsen Team Roskilde Junior .15'43"260   52"     
16.   123   Mathias Nørgård Villadsen Team Designa Køkken-Knudsgaard .15'43"560   52"     
17.   5   Mathias Rask Team Comentor - Ribe Cykellager .15'44"210   53"     
18.   73   Simon Hamann Larsen Team Blue Water Junior .15'44"380   53"     
19.   636   Preben Larsen Frösö IF - Fuji Racing Team (Sverige) .15'45"020   54"     
20.   68   Magnus Bak Klaris Team HH Malerentreprise .15'45"130   54"     
21.   79   Mads Baadgaard Rahbek Team Blue Water Junior .15'47"300   56"     
22.   1   Simon Nyborg Holgersen Team Comentor - Ribe Cykellager .15'47"600   56"     
23.   7   Alexander Zaht Team Comentor - Ribe Cykellager .15'50"920   59"     
24.   119   Christoffer Lisson Team Designa Køkken-Knudsgaard .15'51"860   1'00"     
25.   17   Emil Tumi Viglundsson Team Comentor - Ribe Cykellager .15'53"130   1'02"     
26.   117   Christopher Rahbek Christensen Team Designa Køkken-Knudsgaard .15'53"920   1'02"     
27.   628   Gjermund Bjørkli Ringerike SK (Norge) .15'54"200   1'03"     
28.   647   Simen Svartås Asker CK (Norge) .15'54"430   1'03"     
29.   639   Karl Immelsjö CK Bure ( Sverige ) .15'56"130   1'05"     
30.   28   Andreas Pedersen Søegaard C.K. Kronborg .15'57"930   1'06"     
31.   72   Johathan Balsløw Team HH Malerentreprise .15'59"500   1'08"     
32.   81   Andreas Holm Gylling Team Blue Water Junior .15'59"920   1'08"     
33.   64   Mathias Linderod Team HH Malerentreprise .16'00"300   1'09"     
34.   49   Frederik Mailund Lassen Horsens AC .16'01"190   1'10"     
35.   629   Stigsrud Eirik Ringerike SK (Norge) .16'01"540   1'10"     
36.   99   Oliver Rosenbæk Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart .16'01"660   1'10"     
37.   116   Mads Corell Team Roskilde Junior .16'01"820   1'10"     
38.   103   Kristoffer Kjeldman Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart .16'02"210   1'11"     
39.   646   Marius Ylven Westergaard Asker CK (Norge) .16'03"510   1'12"     
40.   613   Sivert Broll Bergen CK (Norge) .16'03"530   1'12"     
41.   107   Daniel Bligård Lyhne Team Designa Køkken-Knudsgaard .16'04"260   1'13"     
42.   632   Peder Benjamin Grimstad Hagen Bærum OCK (Norge) .16'04"470   1'13"     
43.   115   Sebastian Carlsbæk Møller Team Designa Køkken-Knudsgaard .16'04"970   1'13"     
44.   76   Tobias Mørch Kongstad Team HH Malerentreprise .16'05"480   1'14"     
45.   8   Emil Wang ABC .16'06"060   1'15"     
46.   101   Sebastian Rasmussen Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart .16'06"890   1'15"     
47.   94   Alexandar Lander Team Pyhtonpro.com .16'07"140   1'16"     
48.   66   Kasper Trier Jørgensen Team HH Malerentreprise .16'07"290   1'16"     
49.   104   Oliver Vibro Holberg Jensen Team Pyhtonpro.com .16'07"720   1'16"     
50.   669   Vegard Børsheim Lillehammer CK (Norge) .16'08"010   1'17"     
51.   92   Marius Therkildsen Team Pyhtonpro.com .16'11"130   1'20"     
52.   9   Nicolai Just Pedersen Team Comentor - Ribe Cykellager .16'11"180   1'20"     
53.   130   Casper Hillstrøm Køge bugt Junior Team carboncykler.dk .16'12"020   1'21"     
54.   11   Jesper Schultz Team Comentor - Ribe Cykellager .16'12"260   1'21"     
55.   609   Marius Rognsøy Sylta Bergen CK (Norge) .16'13"380   1'22"     
56.   4   Andreas Pihl Nielsen ABC .16'13"570   1'22"     
57.   644   Jens Kristian Olsen Asker CK (Norge) .16'13"690   1'22"     
58.   120   Thomas Uttrup Sandstrøm Team Roskilde Junior .16'14"190   1'23"     
59.   96   Lasse Høilund Johansen Team Pyhtonpro.com .16'16"230   1'25"     
60.   3   Emil Ravnsholt Team Comentor - Ribe Cykellager .16'17"110   1'26"     
61.   650   Lukas Eriksson Falköping CK. (Sverige) .16'18"160   1'27"     
62.   83   Andreas Hyldgaard Jeppesen Team Blue Water Junior .16'18"840   1'27"     
63.   57   Mikkel Bahnsen Horsens AC .16'18"990   1'27"     
64.   89   Valentin Nørgaard Team Blue Water Junior .16'20"980   1'29"     
65.   608   Alexander Bøe Bergen CK (Norge) .16'21"250   1'30"     
66.   633   Kristian Kulset Bærum OCK (Norge) .16'21"920   1'30"     
67.   10   Mads Gram ABC .16'23"100   1'32"     
68.   47   Steffan List Horsens AC .16'23"570   1'32"     
69.   74   Marcus Holsey Gramkow Team HH Malerentreprise .16'24"230   1'33"     
70.   649   Alexander Fåglum Karlsson Falköping CK. (Sverige) .16'24"350   1'33"     
71.   670   Thomas Ekren Lillehammer CK (Norge) .16'24"670   1'33"     
72.   14   Lasse Mortensgaard ABC .16'25"040   1'34"     
73.   126   Martin Frank Køge bugt Junior Team carboncykler.dk .16'27"750   1'36"     
74.   12   Søren Martinus Engberg ABC .16'28"210   1'37"     
75.   671   Hannes Bergström- Frisk Frederikshof IF CK (Sverige) .16'29"300   1'38"     
76.   91   Jacob Kruse Jensen Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart .16'29"740   1'38"     
77.   113   Thomas Edelman Jensen Team Designa Køkken-Knudsgaard .16'30"010   1'39"     
78.   640   Erik Wallén CK Bure ( Sverige ) .16'30"050   1'39"     
79.   86   Mathias Egebjerg Jensen Team Netcompany  Cycling Culture Junior .16'30"390   1'39"     
80.   102   Rune Almindsø Andersen Team Pyhtonpro.com .16'30"650   1'39"     
81.   124   Anders Fynbo Køge bugt Junior Team carboncykler.dk .16'30"950   1'39"     
82.   15   Mikkel Møller Team Comentor - Ribe Cykellager .16'32"140   1'41"     
83.   53   Andreas Juliussen Horsens AC .16'34"220   1'43"     
84.   614   Kristoffer Madsen Bergen CK (Norge) .16'34"920   1'43"     
85.   648   Adam Axelsson Falköping CK. (Sverige) .16'35"310   1'44"     
86.   668   Anders Skaarseth Lillehammer CK (Norge) .16'36"620   1'45"     
87.   600   Markus Waage Stavanger Junior (Norge) .16'38"380   1'47"     
88.   606   Sindre Kristoffersen Bergen CK (Norge) .16'38"940   1'47"     
89.   87   Kristian Arnth Sørensen Team Blue Water Junior .16'39"030   1'48"     
90.   127   Magnus Tholstrup Skjødt CK Aarhus .16'39"630   1'48"     
91.   675   Jacopo Menchetti G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien) .16'40"510   1'49"     
92.   70   Rasmus Bøgh Wallin Team HH Malerentreprise .16'40"960   1'49"     
93.   20   Andreas Serop Larsen ABC .16'41"120   1'50"     
94.   135   Jacob Dybdal Vejen BC .16'41"350   1'50"     
95.   85   Kasper Würtz Schmidt Team Blue Water Junior .16'42"430   1'51"     
96.   35   Mathias Dalum Herning CK .16'42"430   1'51"     
97.   31   Andreas Brandt Aidel Hammel CK .16'43"430   1'52"     
98.   672   Åge Ljøstad Nielsen Kristiansand CK (Norge) .16'44"070   1'53"   60"  
99.   105   Emil Dahl Pedersen Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart .16'44"260   1'53"     
100.   612   Eivind Wiik Ånes Bergen CK (Norge) .16'44"670   1'53"     
101.   654   Eit Visser RTC Noord KNWU (Holland) .16'45"500   1'54"     
102.   6   Daniel Henning Hartvig ABC .16'45"600   1'54"     
103.   607   Håvard Aarvik Bergen CK (Norge) .16'47"020   1'56"     
104.   666   Sturla Huse Lillehammer CK (Norge) .16'48"140   1'57"     
105.   674   Vincenzo Albanese G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien) .16'49"520   1'58"   60"  
106.   128   Oscar Bjørn-Rosager Køge bugt Junior Team carboncykler.dk .16'49"970   1'58"     
107.   141   Louis Sørensen Viborg Cycling .16'50"090   1'59"     
108.   664   Eirik Josten Lillehammer CK (Norge) .16'50"790   1'59"     
109.   676   Gabriele Bonechi G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien) .16'52"010   2'01"     
110.   56   Helmut Wacker Roskilde CR .16'52"920   2'01"     
111.   169   Jesper Sommer Jensen Odder CK .16'54"140   2'03"     
112.   60   Frederik Bohe Team HH Malerentreprise .16'56"410   2'05"     
113.   653   Jurjun Van Der Velde RTC Noord KNWU (Holland) .16'59"580   2'08"     
114.   642   Volrath Robinson Bugge Asker CK (Norge) .16'59"760   2'08"     
115.   84   Mathias Klokholm Team Netcompany  Cycling Culture Junior .17'01"160   2'10"   60"  
116.   13   Kasper Andersen Team Comentor - Ribe Cykellager .17'03"970   2'12"     
117.   33   Viktor Kodal Herning CK .17'04"270   2'13"     
118.   98   Marcus Bønlykke Team Pyhtonpro.com .17'07"320   2'16"     
119.   631   Mikkel Tefre Bærum OCK (Norge) .17'07"370   2'16"     
120.   121   Jesper Bundgård Vinkel Team Designa Køkken-Knudsgaard .17'12"470   2'21"     
121.   67   Jonas Jensen Silkeborg IF Cykling .17'13"320   2'22"     
122.   125   Henrik Pedersen Team Designa Køkken-Knudsgaard .17'15"580   2'24"     
123.   656   Stijn Gerritsen Glåmdal Sykleklubb (Norge) .17'16"770   2'25"     
124.   667   Rasmus Fossum Tiller Lillehammer CK (Norge) .17'17"950   2'26"     
125.   663   Emil Børseth Westad Lillehammer CK (Norge) .17'19"430   2'28"     
126.   622   Huib Smit Team HEPRO Stormvogels (Holland) .17'24"700   2'33"     
127.   601   Sverre Koi Stavanger Junior (Norge) .17'27"250   2'36"     
128.   90   Peter Kjær Nielsen Team Pyhtonpro.com .17'27"370   2'36"     
129.   634   Håvard Eggen Kristensen Bærum OCK (Norge) .17'27"460   2'36"     
130.   69   Sebastian Almlund Svendborg CC .17'28"520   2'37"     
131.   34   Oliver Almind Team HH Malerentreprise .17'30"060   2'39"     
132.   630   Jonas Thorsen Ringerike SK (Norge) .17'30"420   2'39"     
133.   625   Torstein Træen Ringerike SK (Norge) .17'31"000   2'40"     
134.   137   Frederik Laursen Vejen BC .17'32"000   2'41"     
135.   80   August Nyeland Ehlers Team Netcompany  Cycling Culture Junior .17'32"770   2'41"     
136.   603   Johan Andreas Hole Mohr Stavanger Junior (Norge) .17'34"690   2'43"     
137.   621   Pieter Van Velde Team HEPRO Stormvogels (Holland) .17'36"110   2'45"     
138.   97   Mathias Bregnhøj Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart .17'40"020   2'49"     
139.   617   Bas Overdevest ASC Olympia (Holland) .17'42"980   2'51"     
140.   45   Jacob Ravn Holstebro CC .17'48"580   2'57"     
141.   52   Magnus Andersen Næstved BC .17'49"350   2'58"     
142.   616   Jurjen Varkevisser WV Uden (Holland) .17'55"280   3'04"     
143.   662   Daniel Vetrhus Kristiansand CK (Norge) .17'57"990   3'06"     
144.   36   Lasse Lindberg Mortensen DCR Ballerup .18'00"350   3'09"     
145.   29   Andreas Lerche Christensen Hammel CK .18'01"700   3'10"     
146.   24   Jakob Rasmussen Bornholms Cycle Club .18'02"420   3'11"     
147.   93   Nikolaj Fevre Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart .18'03"440   3'12"     
148.   78   Marc Sehsted Team HH Malerentreprise .18'07"920   3'16"     
149.   179   Anders Winther Hammel CK .18'08"610   3'17"     
150.   604   Johan Monsen Stavanger Junior (Norge) .18'21"750   3'30"     
151.   626   Gaute Sørensen Værnes Ringerike SK (Norge) .18'30"250   3'39"     
152.   677   Leonardo Vezzi G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien) .18'32"540   3'41"     
153.   620   Jens Miedema Team HEPRO Stormvogels (Holland) .18'46"900   3'55"     
154.   100   Frederik Vahlgren Team Pyhtonpro.com .18'47"350   3'56"     
155.   679   Antonio Recati G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien) .18'49"310   3'58"     
156.   605   Jo Henrik Jarstø Stavanger Junior (Norge) .18'49"650   3'58"     
157.   618   Tom Spel ASC Olympia (Holland) .19'04"940   4'13"     
158.   143   Oskar Kjul Feldstedt Viborg Cycling .19'08"710   4'17"     
159.   678   Florin Tudorache G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien) .19'53"890   5'02"     
160.   635   Markus Aalby Myhr Bærum OCK (Norge) .20'46"680   5'55"     
161.   602   Bjørn Erik Bjelland Stavanger Junior (Norge) .20'56"600   6'05"     
162.   643   Christian Bokn Asker CK (Norge) .23'20"210   8'29"     
163.   657   Kristoffer Halvorsen Glåmdal Sykleklubb (Norge) .24'20"210   9'29"     
164.   151   Niclas Møller Kjærhus Sørensen Horsens AC .24'20"210   9'29"     
165.   16   Marcus Høyer Hansen ABC .24'20"210   9'29"     
166.   61   Nicolaj Moltke Steen Horsens AC .24'20"210   9'29"     
167.   623   Jur Van Dijk Team HEPRO Stormvogels (Holland) .24'20"210   9'29"     
168.   619   Marco - Tapio Niemi Team Finland (Finland) .24'20"210   9'29"     
169.   611   Henrik G Sandal Bergen CK (Norge) .24'20"210   9'29"     
170.   610   Bjørnar Vevatne Øverland Bergen CK (Norge) .24'20"210   9'29"     
171.   627   Petter Theodorsen Ringerike SK (Norge) .24'20"210   9'29"     
172.   95   Kasper Asgreen Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart .24'20"210   9'29"     
173.   655   Stef Krul RTC Noord KNWU (Holland) .24'20"210   9'29"     
174.   641   Gustav Hoeoeg CK Bure ( Sverige ) .24'20"210   9'29"     
175.   652   Hartthijs De Vries RTC Noord KNWU (Holland) .24'20"210   9'29"     
176.   108   Mads Pedersen Team Roskilde Junior .24'20"210   9'29"     
177.   661   Steffen Woldengen Glåmdal Sykleklubb (Norge) .24'20"210   9'29"     
178.   665   Mattis Stenshagen Lillehammer CK (Norge) .24'20"210   9'29"     
179.   660   Martin Vangen Glåmdal Sykleklubb (Norge) .24'20"210   9'29"     
180.   658   Glenn Marius Skjolden Glåmdal Sykleklubb (Norge) .24'20"210   9'29"     
181.   122   Mikkel Bøje Pedersen Team Roskilde Junior .24'20"210   9'29"     
182.   673   Darcey Dingsdag ARC Ulysses Amsterdam (Holland) .24'20"210   9'29"     
183.   136   Lasse H Andersen Slagelse CR .24'20"210   9'29"     
184.   134   Gustav Haslund Køge bugt Junior Team carboncykler.dk .24'20"210   9'29"     
185.   129   August Mors Poulsen CK Aarhus .24'20"210   9'29"     
186.   132   Frederik Nymann Christiansen Køge bugt Junior Team carboncykler.dk .24'20"210   9'29"     
187.   999   Mathias Laursen DCR Ballerup .24'20"210   9'29"     


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
187 Antal tilbage
Number remaining
187
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
--

Sidst beregnet, Last calculated: 11-05, 15.16
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
JUN : 15946804 : V3.22 final update