Etape, Stage

Tour de Himmelfart 2013

Kvickly Odder - Junior - 25 præmier samlet/25 prices overall


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
11/5-2013 Etape resultat
Arrival classification
Østjysk Energi - Kongeetape

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
38,234km/h Distance
Distance
9R × 14,6km/R = 131,4km
(163,4km — 294,8km)
Starttid
Commencement
10:40


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   75   Michael Cabel Svendgaard Team Blue Water Junior 3.26'12"      8"  
2.   116   Mads Corell Team Roskilde Junior 3.26'12"      6"  
3.   73   Simon Hamann Larsen Team Blue Water Junior 3.26'12"      4"  
4.   121   Jesper Bundgård Vinkel Team Designa Køkken-Knudsgaard 3.26'12"      3"  
5.   13   Kasper Andersen Team Comentor - Ribe Cykellager 3.26'12"      2"  
6.   119   Christoffer Lisson Team Designa Køkken-Knudsgaard 3.26'12"      1"  
7.   68   Magnus Bak Klaris Team HH Malerentreprise 3.26'12"        
8.   97   Mathias Bregnhøj Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart 3.26'12"        
9.   120   Thomas Uttrup Sandstrøm Team Roskilde Junior 3.26'12"        
10.   669   Vegard Børsheim Lillehammer CK (Norge) 3.26'12"        
11.   11   Jesper Schultz Team Comentor - Ribe Cykellager 3.26'12"        
12.   668   Anders Skaarseth Lillehammer CK (Norge) 3.26'12"        
13.   650   Lukas Eriksson Falköping CK. (Sverige) 3.26'12"        
14.   106   Mathias Krigbaum Team Roskilde Junior 3.26'12"        
15.   642   Volrath Robinson Bugge Asker CK (Norge) 3.26'12"        
16.   14   Lasse Mortensgaard ABC 3.26'12"        
17.   102   Rune Almindsø Andersen Team Pyhtonpro.com 3.26'12"        
18.   4   Andreas Pihl Nielsen ABC 3.26'12"        
19.   5   Mathias Rask Team Comentor - Ribe Cykellager 3.26'12"        
20.   99   Oliver Rosenbæk Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart 3.26'12"        
21.   114   Jonas Gregaard Wilsly Team Roskilde Junior 3.26'12"        
22.   638   Pontus Kastemyr CK Bure ( Sverige ) 3.26'12"        
23.   85   Kasper Würtz Schmidt Team Blue Water Junior 3.26'12"        
24.   109   Anders Hardahl Team Designa Køkken-Knudsgaard 3.26'12"        
25.   6   Daniel Henning Hartvig ABC 3.28'45"   2'33"     
26.   672   Åge Ljøstad Nielsen Kristiansand CK (Norge) 3.33'20"   7'08"     
27.   20   Andreas Serop Larsen ABC 3.33'20"   7'08"     
28.   654   Eit Visser RTC Noord KNWU (Holland) 3.33'25"   7'13"     
29.   613   Sivert Broll Bergen CK (Norge) 3.34'16"   8'04"     
30.   639   Karl Immelsjö CK Bure ( Sverige ) 3.34'24"   8'12"     
31.   12   Søren Martinus Engberg ABC 3.34'24"   8'12"     
32.   47   Steffan List Horsens AC 3.34'24"   8'12"     
33.   15   Mikkel Møller Team Comentor - Ribe Cykellager 3.34'24"   8'12"     
34.   169   Jesper Sommer Jensen Odder CK 3.34'24"   8'12"     
35.   653   Jurjun Van Der Velde RTC Noord KNWU (Holland) 3.34'24"   8'12"     
36.   87   Kristian Arnth Sørensen Team Blue Water Junior 3.34'24"   8'12"     
37.   92   Marius Therkildsen Team Pyhtonpro.com 3.34'24"   8'12"     
38.   637   Filip Bengtsson CK Bure ( Sverige ) 3.34'24"   8'12"     
39.   76   Tobias Mørch Kongstad Team HH Malerentreprise 3.34'24"   8'12"     
40.   667   Rasmus Fossum Tiller Lillehammer CK (Norge) 3.34'24"   8'12"     
41.   125   Henrik Pedersen Team Designa Køkken-Knudsgaard 3.34'24"   8'12"     
42.   649   Alexander Fåglum Karlsson Falköping CK. (Sverige) 3.34'24"   8'12"     
43.   91   Jacob Kruse Jensen Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart 3.34'24"   8'12"     
44.   53   Andreas Juliussen Horsens AC 3.34'24"   8'12"     
45.   671   Hannes Bergström- Frisk Frederikshof IF CK (Sverige) 3.34'29"   8'17"     
46.   59   Frederik Zeuner Nielsen Horsens AC 3.34'31"   8'19"     
47.   8   Emil Wang ABC 3.46'18"   20'06"     
48.   128   Oscar Bjørn-Rosager Køge bugt Junior Team carboncykler.dk 3.48'01"   21'49"     
49.   137   Frederik Laursen Vejen BC 3.48'01"   21'49"     
50.   633   Kristian Kulset Bærum OCK (Norge) 3.48'04"   21'52"     
51.   603   Johan Andreas Hole Mohr Stavanger Junior (Norge) 3.48'15"   22'03"     
52.   84   Mathias Klokholm Team Netcompany  Cycling Culture Junior 4.02'26"   36'14"     
53.   67   Jonas Jensen Silkeborg IF Cykling 4.02'26"   36'14"     
54.   124   Anders Fynbo Køge bugt Junior Team carboncykler.dk 4.02'26"   36'14"     
55.   600   Markus Waage Stavanger Junior (Norge) 4.04'05"   37'53"     
56.   621   Pieter Van Velde Team HEPRO Stormvogels (Holland) 4.09'32"   43'20"     
57.   179   Anders Winther Hammel CK 4.10'24"   44'12"     
58.   69   Sebastian Almlund Svendborg CC 4.11'14"   45'02"     
59.   80   August Nyeland Ehlers Team Netcompany  Cycling Culture Junior 4.11'14"   45'02"     
60.   24   Jakob Rasmussen Bornholms Cycle Club 4.11'20"   45'08"     
61.   29   Andreas Lerche Christensen Hammel CK 4.11'20"   45'08"     
62.   620   Jens Miedema Team HEPRO Stormvogels (Holland) 4.11'49"   45'37"     
63.   141   Louis Sørensen Viborg Cycling 4.15'03"   48'51"     

Udgåede ryttere, Riders dropping out
   1   Simon Nyborg Holgersen Team Comentor - Ribe Cykellager         
   3   Emil Ravnsholt Team Comentor - Ribe Cykellager         
   7   Alexander Zaht Team Comentor - Ribe Cykellager         
   9   Nicolai Just Pedersen Team Comentor - Ribe Cykellager         
   10   Mads Gram ABC         
   16   Marcus Høyer Hansen ABC         
   17   Emil Tumi Viglundsson Team Comentor - Ribe Cykellager         
   18   Frederik Rasmussen ABC         
   28   Andreas Pedersen Søegaard C.K. Kronborg         
   31   Andreas Brandt Aidel Hammel CK         
   33   Viktor Kodal Herning CK         
   34   Oliver Almind Team HH Malerentreprise         
   35   Mathias Dalum Herning CK         
   36   Lasse Lindberg Mortensen DCR Ballerup         
   45   Jacob Ravn Holstebro CC         
   49   Frederik Mailund Lassen Horsens AC         
   52   Magnus Andersen Næstved BC         
   56   Helmut Wacker Roskilde CR         
   57   Mikkel Bahnsen Horsens AC         
   60   Frederik Bohe Team HH Malerentreprise         
   61   Nicolaj Moltke Steen Horsens AC         
   64   Mathias Linderod Team HH Malerentreprise         
   66   Kasper Trier Jørgensen Team HH Malerentreprise         
   70   Rasmus Bøgh Wallin Team HH Malerentreprise         
   72   Johathan Balsløw Team HH Malerentreprise         
   74   Marcus Holsey Gramkow Team HH Malerentreprise         
   78   Marc Sehsted Team HH Malerentreprise         
   79   Mads Baadgaard Rahbek Team Blue Water Junior         
   81   Andreas Holm Gylling Team Blue Water Junior         
   83   Andreas Hyldgaard Jeppesen Team Blue Water Junior         
   86   Mathias Egebjerg Jensen Team Netcompany  Cycling Culture Junior         
   89   Valentin Nørgaard Team Blue Water Junior         
   90   Peter Kjær Nielsen Team Pyhtonpro.com         
   93   Nikolaj Fevre Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart         
   94   Alexandar Lander Team Pyhtonpro.com         
   95   Kasper Asgreen Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart         
   96   Lasse Høilund Johansen Team Pyhtonpro.com         
   98   Marcus Bønlykke Team Pyhtonpro.com         
   100   Frederik Vahlgren Team Pyhtonpro.com         
   101   Sebastian Rasmussen Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart         
   103   Kristoffer Kjeldman Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart         
   104   Oliver Vibro Holberg Jensen Team Pyhtonpro.com         
   105   Emil Dahl Pedersen Team CVM - Campus-Vejle-Middelfart         
   107   Daniel Bligård Lyhne Team Designa Køkken-Knudsgaard         
   108   Mads Pedersen Team Roskilde Junior         
   110   Casper Pedersen Team Roskilde Junior         
   112   Jonas Poulsen Team Roskilde Junior         
   113   Thomas Edelman Jensen Team Designa Køkken-Knudsgaard         
   115   Sebastian Carlsbæk Møller Team Designa Køkken-Knudsgaard         
   117   Christopher Rahbek Christensen Team Designa Køkken-Knudsgaard         
   118   Anders Egsvang Rasmussen Team Roskilde Junior         
   122   Mikkel Bøje Pedersen Team Roskilde Junior         
   123   Mathias Nørgård Villadsen Team Designa Køkken-Knudsgaard         
   126   Martin Frank Køge bugt Junior Team carboncykler.dk         
   127   Magnus Tholstrup Skjødt CK Aarhus         
   129   August Mors Poulsen CK Aarhus         
   130   Casper Hillstrøm Køge bugt Junior Team carboncykler.dk         
   132   Frederik Nymann Christiansen Køge bugt Junior Team carboncykler.dk         
   134   Gustav Haslund Køge bugt Junior Team carboncykler.dk         
   135   Jacob Dybdal Vejen BC         
   136   Lasse H Andersen Slagelse CR         
   143   Oskar Kjul Feldstedt Viborg Cycling         
   151   Niclas Møller Kjærhus Sørensen Horsens AC         
   601   Sverre Koi Stavanger Junior (Norge)         
   602   Bjørn Erik Bjelland Stavanger Junior (Norge)         
   604   Johan Monsen Stavanger Junior (Norge)         
   605   Jo Henrik Jarstø Stavanger Junior (Norge)         
   606   Sindre Kristoffersen Bergen CK (Norge)         
   607   Håvard Aarvik Bergen CK (Norge)         
   608   Alexander Bøe Bergen CK (Norge)         
   609   Marius Rognsøy Sylta Bergen CK (Norge)         
   610   Bjørnar Vevatne Øverland Bergen CK (Norge)         
   611   Henrik G Sandal Bergen CK (Norge)         
   612   Eivind Wiik Ånes Bergen CK (Norge)         
   614   Kristoffer Madsen Bergen CK (Norge)         
   615   Jelle Wolsink De Jonge Renner (Holland)         
   616   Jurjen Varkevisser WV Uden (Holland)         
   617   Bas Overdevest ASC Olympia (Holland)         
   618   Tom Spel ASC Olympia (Holland)         
   619   Marco - Tapio Niemi Team Finland (Finland)         
   622   Huib Smit Team HEPRO Stormvogels (Holland)         
   623   Jur Van Dijk Team HEPRO Stormvogels (Holland)         
   624   Hampus Anderberg Halmstad CK (Sverige)         
   625   Torstein Træen Ringerike SK (Norge)         
   626   Gaute Sørensen Værnes Ringerike SK (Norge)         
   627   Petter Theodorsen Ringerike SK (Norge)         
   628   Gjermund Bjørkli Ringerike SK (Norge)         
   629   Stigsrud Eirik Ringerike SK (Norge)         
   630   Jonas Thorsen Ringerike SK (Norge)         
   631   Mikkel Tefre Bærum OCK (Norge)         
   632   Peder Benjamin Grimstad Hagen Bærum OCK (Norge)         
   634   Håvard Eggen Kristensen Bærum OCK (Norge)         
   635   Markus Aalby Myhr Bærum OCK (Norge)         
   636   Preben Larsen Frösö IF - Fuji Racing Team (Sverige)         
   640   Erik Wallén CK Bure ( Sverige )         
   641   Gustav Hoeoeg CK Bure ( Sverige )         
   643   Christian Bokn Asker CK (Norge)         
   644   Jens Kristian Olsen Asker CK (Norge)         
   645   Eivind Rømcke Asker CK (Norge)         
   646   Marius Ylven Westergaard Asker CK (Norge)         
   647   Simen Svartås Asker CK (Norge)         
   648   Adam Axelsson Falköping CK. (Sverige)         
   652   Hartthijs De Vries RTC Noord KNWU (Holland)         
   655   Stef Krul RTC Noord KNWU (Holland)         
   656   Stijn Gerritsen Glåmdal Sykleklubb (Norge)         
   657   Kristoffer Halvorsen Glåmdal Sykleklubb (Norge)         
   658   Glenn Marius Skjolden Glåmdal Sykleklubb (Norge)         
   659   Ole Petter Skogstad Glåmdal Sykleklubb (Norge)         
   660   Martin Vangen Glåmdal Sykleklubb (Norge)         
   661   Steffen Woldengen Glåmdal Sykleklubb (Norge)         
   662   Daniel Vetrhus Kristiansand CK (Norge)         
   663   Emil Børseth Westad Lillehammer CK (Norge)         
   664   Eirik Josten Lillehammer CK (Norge)         
   665   Mattis Stenshagen Lillehammer CK (Norge)         
   666   Sturla Huse Lillehammer CK (Norge)         
   670   Thomas Ekren Lillehammer CK (Norge)         
   673   Darcey Dingsdag ARC Ulysses Amsterdam (Holland)         
   674   Vincenzo Albanese G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien)         
   675   Jacopo Menchetti G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien)         
   676   Gabriele Bonechi G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien)         
   677   Leonardo Vezzi G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien)         
   678   Florin Tudorache G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien)         
   679   Antonio Recati G.S. Campi Bisenzio Dieffe Alfieri (Italien)         
   999   Mathias Laursen DCR Ballerup         


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
187 Antal tilbage
Number remaining
63
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
1, 3, 7, 9, 10, 16, 17, 18, 28, 31, 33, 34, 35, 36, 45, 49, 52, 56, 57, 60, 61, 64, 66, 70, 72, 74, 78, 79, 81, 83, 86, 89, 90, 93, 94, 95, 96, 98, 100, 101, 103, 104, 105, 107, 108, 110, 112, 113, 115, 117, 118, 122, 123, 126, 127, 129, 130, 132, 134, 135, 136, 143, 151, 601, 602, 604, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 614, 615, 616, 617, 618, 619, 622, 623, 624, 625, 626, 627, 628, 629, 630, 631, 632, 634, 635, 636, 640, 641, 643, 644, 645, 646, 647, 648, 652, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 663, 664, 665, 666, 670, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 999 (=124)

Sidst beregnet, Last calculated: 11-05, 15.27
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
JUN : 15946804 : V3.22 final update