2-2  Etape, Stage

Tour de Himmelfart 2014

Marcus - D.Junior - ? præmier samlet/? prices overall


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
30/5-2014 Etape resultat
Arrival classification
Post Danmark - Kriterium / Criterium

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
36,28km/h Distance
Distance
5R × 6,2km/R = 31,0km
(70,7km — 101,7km)
Starttid
Commencement
18:03


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   637   Paulien Koster Team Ragazza dell Est (Holland) .51'16"      8"  
2.   145   Amalie Dideriksen Amager CR .51'27"   11"   6"  
3.   653   Nina Buijsman ZWC D.T.S. (Holland) .51'27"   11"   4"  
4.   645   Esmee Oosterman WRV de Peddelaars Hoogeveen (Holland) .51'27"   11"   3"  
5.   632   Susanne Andersen Stavanger Junior (Norge) .51'27"   11"   2"  
6.   652   Tessa Neefjes ZWC D.T.S. (Holland) .51'27"   11"   1"  
7.   216   Simone Eg Team Rytger .51'27"   11"     
8.   611   Julia Karlsson Falköping CK. (Sverige) .51'27"   11"     
9.   615   Ingrid Bagger Halden CK (Norge) .51'27"   11"     
10.   616   Ingvild Gåskjenn Horten & omegns cykleklubb (Norge) .51'27"   11"     
11.   644   Fleur Nagengast WRV de Peddelaars Hoogeveen (Holland) .51'27"   11"     
12.   651   Jip Van Den Bos ZWC D.T.S. (Holland) .51'27"   11"     
13.   606   Kylie Waterreus Balen BC (Belgien) .51'27"   11"     
14.   622   Johanna Sömskar Norberg Cyclingclub (Sverige) .51'27"   11"     
15.   214   Pernille Mathiesen Team Rytger .51'27"   11"     
16.   620   Marjolein Bakker HRTC Hoorn (Holland) .51'29"   13"     
17.   627   Celesta Op Den Brouw RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .51'29"   13"     
18.   205   Maria Elstrøm Jensen Hedensted Cykelklub .51'29"   13"     
19.   639   Irene Gerritsen Team Ragazza dell Est (Holland) .51'29"   13"     
20.   630   Andrea Terjesen Sandnes Sykkelklub (Norge) .51'29"   13"     
21.   626   Claudia Jongerius RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .51'29"   13"     
22.   608   Silje Broll Bergen CK (Norge) .51'29"   13"     
23.   655   Ceyline Alvarado RWC Ahoy (Holland) .51'29"   13"     
24.   618   Pernilla Van Rozelaar HRTC Hoorn (Holland) .51'29"   13"     
25.   643   Nielske Bremmers TWC Het Snelle Wiel (Holland) .51'29"   13"     
26.   649   Ilona Van Ginneken WV Breda (Holland) .51'29"   13"     
27.   646   Floor Weerink WSV Emmen (Holland) .51'29"   13"     
28.   600   Bianca Lust ARC Ulysses (Holland) .51'29"   13"     
29.   619   Moniek Bakker HRTC Hoorn (Holland) .51'29"   13"     
30.   636   Maaike De Heij Team Ragazza dell Est (Holland) .51'29"   13"     
31.   609   Isabell Sagstad Christiansen Bergen CK (Norge) .51'29"   13"     
32.   613   Lotte Eikelenboom D.R.C. de Mol (Holland) .51'29"   13"     
33.   213   Trine Holmsgaard Herning CK .51'29"   13"     
34.   212   Frida Knutsson Team Rytger .51'34"   18"     
35.   605   Suzanne Verhoeven Balen BC (Belgien) .51'34"   18"     
36.   610   Ida Jansson Eskilstuna CK (Sverige) .53'20"   2'04"     
37.   201   Frederikke Hummelshøj Giordana - ISAAC Cycle Herning .53'37"   2'21"     
38.   628   Puck Moonen RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .53'37"   2'21"     
39.   640   Anna Van Harskamp Team Ragazza dell Est (Holland) .53'37"   2'21"     
40.   621   Hanneke De Goeje LRTV Swift (Holland) .54'04"   2'48"     
41.   625   Anouk Van Vliet RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .54'04"   2'48"     
42.   614   Sigrid Friberg FK Trampen (Sverige) .54'42"   3'26"     
43.   603   Chazia Slinkman AWV de Zwaluwen (Holland) .55'52"   4'36"     
44.   607   Emilie Bentzon Bergen CK (Norge) .56'35"   5'19"     
45.   604   Manon De Hollander Balen BC (Belgien) .57'24"   6'08"     
46.   650   Angela De Visser WV Breda (Holland) .57'30"   6'14"     
47.   617   Martine Bjerke Sundby Horten & omegns cykleklubb (Norge) .59'21"   8'05"     
48.   635   Jet Oosting Team Ragazza dell Est (Holland) 1.00'40"   9'24"     
49.   602   Mirthe Lamberink AWV de Zwaluwen (Holland) 1.01'47"   10'31"     
50.   633   Joyce Evers Team Ragazza dell Est (Holland) 1.03'20"   12'04"     
51.   642   Gabriella Kallin Team Västergötlandscykel (Sverige) 1.08'45"   17'29"     
52.   202   Anika Rasmussen Team Riwal Cycling - Climacell - Junior 1.08'45"   17'29"     
53.   601   Maaike Brandwagt Hanzerenneres Zwolle (Holland) 1.08'45"   17'29"     
54.   629   Elise Andreassen Sandnes Sykkelklub (Norge) 1.08'45"   17'29"     
55.   634   Anne Straub Team Ragazza dell Est (Holland) 1.08'45"   17'29"     
56.   638   Michelle De Graaf Team Ragazza dell Est (Holland) 1.08'45"   17'29"     


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
56 Antal tilbage
Number remaining
56
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
--

Sidst beregnet, Last calculated: 30-05, 23.56
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
DJUN : 15946804 : V3.22 final update