1-1  Etape, Stage

Tour de Himmelfart 2014

Nonbye - U14 - Drenge - Boys - 21 præmier samlet/21 prices overall


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
29/5-2014 Etape resultat
Arrival classification
Kvickly Odder - Linieløb / Road race

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
33,589km/h Distance
Distance
2R × 16,3km/R = 32,6km Starttid
Commencement
09:00


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   104   Peter Busk Køge CR .58'14"      8"  
2.   88   Casper Tougaard Toft Greve CC .58'14"      6"  
3.   656   Enzo Leijnse WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .58'14"      4"  
4.   112   Emil Vad Ordrup CC .58'14"      3"  
5.   105   Victor Fuhrmann Desimpelaere Køge CR .58'14"      2"  
6.   32   Sebastian Milling Petersen Herning CK .58'14"      1"  
7.   655   Owen Geleijn WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .58'14"        
8.   652   Bendik Gjøs Horten & omegns cykleklubb (Norge) .58'14"        
9.   18   Anders Foldager Hammel CK .58'14"        
10.   52   Mads Bak Bjerregaard Odder CK .58'14"        
11.   84   Thorolf Rønhede CK Fix .58'14"        
12.   40   William Levy Blume Horsens AC .58'14"        
13.   115   Kristoffer Jørgensen Roskilde CR .58'19"   5"     
14.   78   Benjamin Hertz CK Fix .58'19"   5"     
15.   109   Alexander Mark Næstved BC .58'19"   5"     
16.   131   Robin Juel Skivild Cykling Fyn .58'19"   5"     
17.   12   Emil Nykjær Vædeled Roed Cykling Odense .58'19"   5"     
18.   157   Philip Mølgaard Horsens AC .58'19"   5"     
19.   103   Jacob Grenaa Køge CR .58'19"   5"     
20.   39   Mads Fenneberg Horsens AC .58'19"   5"     
21.   125   Tue Larsen Slagelse CR 1.00'25"   2'11"     
22.   123   Matthias Gøtterup Slagelse CR 1.00'25"   2'11"     
23.   653   Ola Sæther Ringerike SK (Norge) 1.00'25"   2'11"     
24.   122   Magnus Travn Rost Slagelse CR 1.00'25"   2'11"     
25.   169   Mikkel Vinding Grindsted Cykelmotion 1.00'25"   2'11"     
26.   57   Casper Veth Jensen Silkeborg IF Cykling 1.00'25"   2'11"     
27.   657   Sven Raats WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 1.00'25"   2'11"     
28.   654   Bas Koops WRV de Peddelaars Hoogeveen (Holland) 1.00'30"   2'16"     
29.   27   Kristian Mundbjerg Herning CK 1.00'30"   2'16"     
30.   61   Christian Pedersen Skive CK 1.02'19"   4'05"     
31.   7   Ruben Zilas Larsen CK Aarhus 1.04'25"   6'11"     
32.   651   Jonas Skoland Andreassen Grimstad Sykleklubb (Norge) 1.04'30"   6'16"     
33.   143   Frederik Wandahl Höllviken CK (Sverige) 1.06'21"   8'07"     
34.   33   Tobias Vedel Kold Herning CK 1.07'34"   9'20"     
35.   93   Lukas Sulaj Kloppenborg Holbæk Cykelsport 1.07'42"   9'28"     
36.   5   August Kjær Agergaard CK Aarhus 1.09'38"   11'24"     
37.   86   Marckus Njor DCR Ballerup 1.14'02"   15'48"     
38.   68   Oliver Sund Aalborg CR 1.14'02"   15'48"     
39.   41   Alexander Jørgensen Middelfart CC 1.29'02"   30'48"     
40.   43   Daniel Fich Mahler Middelfart CC 1.29'02"   30'48"     


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
40 Antal tilbage
Number remaining
40
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
--

Sidst beregnet, Last calculated: 29-05, 16.16
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
U14 : 15946804 : V3.22 final update