2-1  Enkelstart, Time trial stage

Tour de Himmelfart 2014

Nonbye - U14 - Drenge - Boys - 21 præmier samlet/21 prices overall


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
30/5-2014 Etape resultat
Arrival classification
MAGICSPORT - Enkelstart / Time Trial

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
41,564km/h Distance
Distance
6,2km
(41,1km — 47,3km)
Starttid
Commencement
09:05


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap

1.   104   Peter Busk Køge CR .08'57"270     
2.   143   Frederik Wandahl Höllviken CK (Sverige) .09'07"840   10"  
3.   656   Enzo Leijnse WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .09'09"310   12"  
4.   88   Casper Tougaard Toft Greve CC .09'09"360   12"  
5.   39   Mads Fenneberg Horsens AC .09'20"400   23"  
6.   105   Victor Fuhrmann Desimpelaere Køge CR .09'22"680   25"  
7.   115   Kristoffer Jørgensen Roskilde CR .09'29"470   32"  
8.   112   Emil Vad Ordrup CC .09'36"220   39"  
9.   109   Alexander Mark Næstved BC .09'37"700   40"  
10.   40   William Levy Blume Horsens AC .09'42"170   45"  
11.   12   Emil Nykjær Vædeled Roed Cykling Odense .09'45"150   48"  
12.   84   Thorolf Rønhede CK Fix .09'46"720   49"  
13.   32   Sebastian Milling Petersen Herning CK .09'51"190   54"  
14.   131   Robin Juel Skivild Cykling Fyn .10'00"800   1'03"  
15.   18   Anders Foldager Hammel CK .10'03"530   1'06"  
16.   78   Benjamin Hertz CK Fix .10'04"610   1'07"  
17.   169   Mikkel Vinding Grindsted Cykelmotion .10'06"140   1'09"  
18.   652   Bendik Gjøs Horten & omegns cykleklubb (Norge) .10'07"030   1'10"  
19.   52   Mads Bak Bjerregaard Odder CK .10'07"610   1'10"  
20.   123   Matthias Gøtterup Slagelse CR .10'13"570   1'16"  
21.   655   Owen Geleijn WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .10'14"270   1'17"  
22.   125   Tue Larsen Slagelse CR .10'18"020   1'21"  
23.   157   Philip Mølgaard Horsens AC .10'23"020   1'26"  
24.   103   Jacob Grenaa Køge CR .10'30"010   1'33"  
25.   122   Magnus Travn Rost Slagelse CR .10'30"830   1'33"  
26.   653   Ola Sæther Ringerike SK (Norge) .10'31"720   1'34"  
27.   7   Ruben Zilas Larsen CK Aarhus .10'34"500   1'37"  
28.   61   Christian Pedersen Skive CK .10'42"480   1'45"  
29.   657   Sven Raats WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .10'50"410   1'53"  
30.   93   Lukas Sulaj Kloppenborg Holbæk Cykelsport .11'05"540   2'08"  
31.   654   Bas Koops WRV de Peddelaars Hoogeveen (Holland) .11'05"820   2'08"  
32.   27   Kristian Mundbjerg Herning CK .11'07"830   2'10"  
33.   57   Casper Veth Jensen Silkeborg IF Cykling .11'08"720   2'11"  
34.   5   August Kjær Agergaard CK Aarhus .11'15"520   2'18"  
35.   33   Tobias Vedel Kold Herning CK .11'41"910   2'44"  
36.   651   Jonas Skoland Andreassen Grimstad Sykleklubb (Norge) .11'47"210   2'50"  
37.   68   Oliver Sund Aalborg CR .11'58"850   3'01"  
38.   86   Marckus Njor DCR Ballerup .12'02"390   3'05"  
39.   41   Alexander Jørgensen Middelfart CC .27'02"000   18'05"  
40.   43   Daniel Fich Mahler Middelfart CC .27'02"000   18'05"  


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
40 Antal tilbage
Number remaining
40
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
--

Sidst beregnet, Last calculated: 30-05, 13.30
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
U14 : 15946804 : V3.22 final update