Etape, Stage

Tour de Himmelfart 2014

Nonbye - U14 - Drenge - Boys - 21 præmier samlet/21 prices overall


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
31/5-2014 Etape resultat
Arrival classification
Kvickly Odder - Kongeetape

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
33,216km/h Distance
Distance
3R × 14,6km/R = 43,8km
(65,9km — 109,7km)
Starttid
Commencement
09:05


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   104   Peter Busk Køge CR 1.19'07"      8"  
2.   143   Frederik Wandahl Höllviken CK (Sverige) 1.19'07"      6"  
3.   656   Enzo Leijnse WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 1.19'07"      4"  
4.   40   William Levy Blume Horsens AC 1.19'07"      3"  
5.   32   Sebastian Milling Petersen Herning CK 1.19'07"      2"  
6.   105   Victor Fuhrmann Desimpelaere Køge CR 1.19'07"      1"  
7.   655   Owen Geleijn WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 1.19'07"        
8.   18   Anders Foldager Hammel CK 1.19'07"        
9.   109   Alexander Mark Næstved BC 1.19'07"        
10.   115   Kristoffer Jørgensen Roskilde CR 1.19'07"        
11.   131   Robin Juel Skivild Cykling Fyn 1.19'07"        
12.   39   Mads Fenneberg Horsens AC 1.19'07"        
13.   157   Philip Mølgaard Horsens AC 1.19'07"        
14.   652   Bendik Gjøs Horten & omegns cykleklubb (Norge) 1.19'07"        
15.   88   Casper Tougaard Toft Greve CC 1.23'03"   3'56"     
16.   78   Benjamin Hertz CK Fix 1.23'03"   3'56"     
17.   112   Emil Vad Ordrup CC 1.25'46"   6'39"     
18.   122   Magnus Travn Rost Slagelse CR 1.25'47"   6'40"     
19.   123   Matthias Gøtterup Slagelse CR 1.25'47"   6'40"     
20.   654   Bas Koops WRV de Peddelaars Hoogeveen (Holland) 1.25'47"   6'40"     
21.   653   Ola Sæther Ringerike SK (Norge) 1.25'47"   6'40"     
22.   657   Sven Raats WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 1.25'47"   6'40"     
23.   125   Tue Larsen Slagelse CR 1.25'47"   6'40"     
24.   103   Jacob Grenaa Køge CR 1.25'47"   6'40"     
25.   27   Kristian Mundbjerg Herning CK 1.25'50"   6'43"     
26.   169   Mikkel Vinding Grindsted Cykelmotion 1.32'19"   13'12"     
27.   57   Casper Veth Jensen Silkeborg IF Cykling 1.34'48"   15'41"     
28.   93   Lukas Sulaj Kloppenborg Holbæk Cykelsport 1.35'40"   16'33"     
29.   5   August Kjær Agergaard CK Aarhus 1.37'17"   18'10"     
30.   33   Tobias Vedel Kold Herning CK 1.37'17"   18'10"     
31.   68   Oliver Sund Aalborg CR 1.40'30"   21'23"     

Udgåede ryttere, Riders dropping out
   7   Ruben Zilas Larsen CK Aarhus         
   12   Emil Nykjær Vædeled Roed Cykling Odense         
   41   Alexander Jørgensen Middelfart CC         
   43   Daniel Fich Mahler Middelfart CC         
   52   Mads Bak Bjerregaard Odder CK         
   61   Christian Pedersen Skive CK         
   84   Thorolf Rønhede CK Fix         
   86   Marckus Njor DCR Ballerup         
   651   Jonas Skoland Andreassen Grimstad Sykleklubb (Norge)         


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
40 Antal tilbage
Number remaining
31
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
7, 12, 41, 43, 52, 61, 84, 86, 651 (=9)

Sidst beregnet, Last calculated: 31-05, 11.13
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
U14 : 15946804 : V3.22 final update