1-2  Etape, Stage

Tour de Himmelfart 2014

Nonbye - U16 - ? præmier samlet/? prices overall


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
29/5-2014 Etape resultat
Arrival classification
Vilfrasport.dk - Gadeløb /Stree race

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
36,515km/h Distance
Distance
10R × 1,7km/R = 17,0km
(48,9km — 65,9km)
Starttid
Commencement
16:30


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   120   Julius Johansen CC Hillerød .27'56"      8"  
2.   10   Johan Tiedemann Langballe CK Aarhus .27'58"   2"   6"  
3.   641   Timo De Jong ZRTC Theo Middelkamp (Holland) .27'58"   2"   4"  
4.   603   Wesley Vercamst Balen BC (Belgien) .27'58"   2"   3"  
5.   170   Mathias Larsen Roskilde CR .27'58"   2"   2"  
6.   126   Kristian Kaimer Eriksen CK Fix .27'58"   2"   1"  
7.   627   Henrik Schwalb Stavanger Sykleklubb (Norge) .27'58"   2"     
8.   606   Linus Kvist FK Trampen (Sverige) .27'58"   2"     
9.   159   Peter Haslund Næstved BC .27'58"   2"     
10.   605   Jacob Eriksson Borås CA (Sverige) .27'58"   2"     
11.   634   Tim Bierkens RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .27'58"   2"     
12.   174   Frederik Irgens Jensen Slagelse CR .27'58"   2"     
13.   171   Jens Villum Herløv Vilhelmsen Haderslev Starup Cykelklub .27'58"   2"     
14.   116   Martin Omarsson Mollerup C.K. Kronborg .27'58"   2"     
15.   602   Ward Vanhoof Balen BC (Belgien) .27'58"   2"     
16.   13   Anders Ømose Jensen Cykling Odense .27'58"   2"     
17.   640   Wesley Mol Balen BC (Belgien) .27'58"   2"     
18.   107   Mikkel Feldtmann Hansen Aalborg CR .27'58"   2"     
19.   618   Magnus Tofte Kristiansand CK (Norge) .27'58"   2"     
20.   82   Andreas Knudsen Silkeborg IF Cykling .27'58"   2"     
21.   637   Tim Naberman WV. Noord Westhoek (Holland) .27'58"   2"     
22.   87   Oliver Knudsen Silkeborg IF Cykling .27'58"   2"     
23.   15   Christian Bahr Cykling Odense .27'58"   2"     
24.   630   Thomas Ognedal Stavanger Sykleklubb (Norge) .27'58"   2"     
25.   604   Emil Lundmark Borlänge CK (Sverige) .27'58"   2"     
26.   140   Rasmus Dalmann Greve CC .27'58"   2"     
27.   35   Frederik Spangsberg Hedensted Cykelklub .27'58"   2"     
28.   616   Andreas Andersson Halmstad CK (Sverige) .27'58"   2"     
29.   158   Frederik Bæts Kristensen Næstved BC .27'58"   2"     
30.   54   Oliver Nielsen Hobro CK38 .27'58"   2"     
31.   109   Absalon Billehøj Amager CR .28'05"   9"     
32.   642   Ezra Tolhoek ZRTC Theo Middelkamp (Holland) .28'05"   9"     
33.   622   Kristian Klevjer Re Sykkelklubb (Norge) .28'05"   9"     
34.   638   Bryan Vercruysse Zannata - Lotto Cycling Team Menen (Belgien) .28'05"   9"     
35.   601   Marijn Van Den Berg Balen BC (Belgien) .28'05"   9"     
36.   609   Douwe Van Seijst ZWC D.T.S. (Holland) .28'05"   9"     
37.   12   Rasmus Hvass Olesen CK Aarhus .28'05"   9"     
38.   112   Malthe Dam Junget Amager CR .28'05"   9"     
39.   626   Bart Sitters RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .28'05"   9"     
40.   11   Jonas Erbs Tolbod CK Aarhus .28'05"   9"     
41.   27   Asbjørn Hellemose Hammel CK .28'05"   9"     
42.   3   Benjamin Schjøtt Irving CCH Hjørring .28'05"   9"     
43.   610   Merijn Schroder Eerens Stormvogels Veendam (Holland) .28'05"   9"     
44.   615   Minne Verboom GRTC-Excelsior (Holland) .28'05"   9"     
45.   63   Jonas Banke Middelfart CC .28'05"   9"     
46.   73   Casper Busk Jensen Randers CK .28'05"   9"     
47.   643   Ruben Overdevest ASC Olympia (Holland) .28'05"   9"     
48.   136   Sander Andersen DCR Ballerup .28'05"   9"     
49.   4   Casper Kjelgaard Ilsø CCH Hjørring .28'05"   9"     
50.   70   Frederik Henriksen Odder CK .28'05"   9"     
51.   68   Lasse Krejbjerg Nr. - Søby CK .28'05"   9"     
52.   38   Martin Tranegaard Andersen Hedensted Cykelklub .28'05"   9"     
53.   117   Valdemar Kure Krogh C.K. Kronborg .28'05"   9"     
54.   8   Frederik Rosenmeyer CK Aarhus .28'05"   9"     
55.   25   Oliver Boel Haderslev Starup Cykelklub .28'05"   9"     
56.   629   Hector Alexander Moland Stavanger Sykleklubb (Norge) .28'05"   9"     
57.   143   Andreas Sulaj Kloppenborg Holbæk Cykelsport .28'50"   54"     
58.   644   Nick Groot ZWC D.T.S. (Holland) .29'10"   1'14"     
59.   619   Jørgen Skuland Kristiansand CK (Norge) .29'36"   1'40"     
60.   611   Samuel Rasmusson Alriksson Go:Green CK (Sverige) .29'39"   1'43"     
61.   917   Frederik Raunsgaard Herning CK .29'39"   1'43"     
62.   85   Lasse Aslak Silkeborg IF Cykling .29'39"   1'43"     
63.   76   Oliver Farving Randers CK .29'39"   1'43"     
64.   645   Thom Buick ZWC D.T.S. (Holland) .29'47"   1'51"     
65.   621   Jonas Træland Dalland Nordhordland Sykkelklubb (Norge) .29'55"   1'59"     
66.   617   Christoffer Gibson Horten & omegns cykleklubb (Norge) .30'07"   2'11"     
67.   607   Emil Boarøy Bærum OCK (Norge) .30'09"   2'13"     
68.   125   Eskild Rønhede CK Fix .30'16"   2'20"     
69.   71   Nicklas Korsager Elkjær Odder CK .30'29"   2'33"     
70.   193   Christoffer Bjerre Cykling Odense .30'32"   2'36"     
71.   614   Riis Kaak GRTC-Excelsior (Holland) .30'40"   2'44"     
72.   133   Mathias Bressendorff Jacobi DCR Ballerup .30'51"   2'55"     
73.   86   Mikkel Tholstrup Silkeborg IF Cykling .32'31"   4'35"     
74.   40   Thor Koop Dalgaard Hedensted Cykelklub .32'31"   4'35"     
75.   48   Kristian Lund Mathiesen Herning CK .32'31"   4'35"     
76.   53   Andreas Sørensen Hobro CK38 .32'31"   4'35"     
77.   74   Kristian Krog Nygaard Randers CK .32'31"   4'35"     
78.   89   Jesper Kristensen Skive CK .32'31"   4'35"     
79.   95   Emil Thyregod Vejen BC .32'31"   4'35"     
80.   135   Nicklas Havemose-poulsen DCR Ballerup .32'31"   4'35"     
81.   176   Mads Schmidt Jørgensen Slagelse CR .32'31"   4'35"     
82.   177   Nicolai Hjortstrand Luthmann Slagelse CR .32'31"   4'35"     
83.   192   Sebastian Skærlund Henriksen Herning CK .32'31"   4'35"     
84.   199   William Gade Thøgersen Silkeborg IF Cykling .32'31"   4'35"     
85.   608   Mats Pfister Bærum OCK (Norge) .32'31"   4'35"     
86.   612   Jørgen Heimsæter Grimstad Sykleklubb (Norge) .32'31"   4'35"     
87.   613   Mathias Johannessen Grimstad Sykleklubb (Norge) .32'31"   4'35"     
88.   620   Alf Vidar Wetrhus Kristiansand CK (Norge) .32'31"   4'35"     
89.   624   Emil Hovdenak Ringerike SK (Norge) .32'31"   4'35"     
90.   625   Harald Søyland Ringerike SK (Norge) .32'31"   4'35"     
91.   633   Nadav Joosten WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .32'31"   4'35"     
92.   635   Gobel Tobias WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .32'31"   4'35"     
93.   636   Leon Buijs WTC de Amstel Amstelveen (Holland) .32'31"   4'35"     
94.   639   Arne Vermeersch Zannata - Lotto Cycling Team Menen (Belgien) .32'31"   4'35"     
95.   51   Oliver Steen Bak Herning CK .32'31"   4'35"     
96.   83   Carl Christian Møller Thiesen Silkeborg IF Cykling .32'31"   4'35"     
97.   103   Kasper Nielsen Aalborg CR .32'31"   4'35"     
98.   128   Oliver Errebo CK Fix .32'31"   4'35"     
99.   179   Anton Norup Grunnet Hansen Team Cycling Ringsted .32'31"   4'35"     
100.   183   Andreas Sørensen Tissø Cykle Ring .32'31"   4'35"     
101.   190   Jeppe Klein Jensen Haderslev Starup Cykelklub .32'31"   4'35"     
102.   211   Kristian Danielsen Give Cykelklub .32'31"   4'35"     
103.   623   Simen Riste Topp Ringerike SK (Norge) .32'31"   4'35"     
104.   628   Eirik Lunder Stavanger Sykleklubb (Norge) .32'31"   4'35"     


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
104 Antal tilbage
Number remaining
104
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
--

Sidst beregnet, Last calculated: 30-05, 23.40
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
U16 : 15946804 : V3.22 final update