2-2  Samlet, General

Tour de Himmelfart 2014

Nonbye - U16 - ? præmier samlet/? prices overall
Vilfra - Samlet/General


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
30/5-2014 Samlet stilling efter
General classification after
Post Danmark - Kriterium / Criterium

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
39,486km/h Total distance
Total distance
105,1km


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap

1.   120   Julius Johansen CC Hillerød 2.39'42"     
2.   170   Mathias Larsen Roskilde CR 2.40'03"   21"  
3.   4   Casper Kjelgaard Ilsø CCH Hjørring 2.41'10"   1'28"  
4.   10   Johan Tiedemann Langballe CK Aarhus 2.41'18"   1'36"  
5.   606   Linus Kvist FK Trampen (Sverige) 2.41'19"   1'37"  
6.   641   Timo De Jong ZRTC Theo Middelkamp (Holland) 2.41'24"   1'42"  
7.   107   Mikkel Feldtmann Hansen Aalborg CR 2.41'29"   1'47"  
8.   603   Wesley Vercamst Balen BC (Belgien) 2.41'29"   1'47"  
9.   116   Martin Omarsson Mollerup C.K. Kronborg 2.41'35"   1'53"  
10.   630   Thomas Ognedal Stavanger Sykleklubb (Norge) 2.41'39"   1'57"  
11.   54   Oliver Nielsen Hobro CK38 2.41'44"   2'02"  
12.   605   Jacob Eriksson Borås CA (Sverige) 2.41'44"   2'02"  
13.   627   Henrik Schwalb Stavanger Sykleklubb (Norge) 2.41'47"   2'05"  
14.   616   Andreas Andersson Halmstad CK (Sverige) 2.41'56"   2'14"  
15.   174   Frederik Irgens Jensen Slagelse CR 2.41'58"   2'16"  
16.   126   Kristian Kaimer Eriksen CK Fix 2.42'05"   2'23"  
17.   158   Frederik Bæts Kristensen Næstved BC 2.42'05"   2'23"  
18.   634   Tim Bierkens RSC De Zuidwesthoeck (Holland) 2.42'05"   2'23"  
19.   13   Anders Ømose Jensen Cykling Odense 2.42'06"   2'24"  
20.   8   Frederik Rosenmeyer CK Aarhus 2.42'07"   2'25"  
21.   640   Wesley Mol Balen BC (Belgien) 2.42'13"   2'31"  
22.   73   Casper Busk Jensen Randers CK 2.42'17"   2'35"  
23.   629   Hector Alexander Moland Stavanger Sykleklubb (Norge) 2.42'23"   2'41"  
24.   622   Kristian Klevjer Re Sykkelklubb (Norge) 2.42'24"   2'42"  
25.   638   Bryan Vercruysse Zannata - Lotto Cycling Team Menen (Belgien) 2.42'27"   2'45"  
26.   615   Minne Verboom GRTC-Excelsior (Holland) 2.42'28"   2'46"  
27.   87   Oliver Knudsen Silkeborg IF Cykling 2.42'28"   2'46"  
28.   82   Andreas Knudsen Silkeborg IF Cykling 2.42'30"   2'48"  
29.   27   Asbjørn Hellemose Hammel CK 2.42'30"   2'48"  
30.   159   Peter Haslund Næstved BC 2.42'32"   2'50"  
31.   12   Rasmus Hvass Olesen CK Aarhus 2.42'38"   2'56"  
32.   136   Sander Andersen DCR Ballerup 2.42'38"   2'56"  
33.   35   Frederik Spangsberg Hedensted Cykelklub 2.42'38"   2'56"  
34.   11   Jonas Erbs Tolbod CK Aarhus 2.42'40"   2'58"  
35.   626   Bart Sitters RSC De Zuidwesthoeck (Holland) 2.42'43"   3'01"  
36.   643   Ruben Overdevest ASC Olympia (Holland) 2.42'44"   3'02"  
37.   112   Malthe Dam Junget Amager CR 2.42'50"   3'08"  
38.   609   Douwe Van Seijst ZWC D.T.S. (Holland) 2.42'59"   3'17"  
39.   38   Martin Tranegaard Andersen Hedensted Cykelklub 2.43'28"   3'46"  
40.   644   Nick Groot ZWC D.T.S. (Holland) 2.44'24"   4'42"  
41.   602   Ward Vanhoof Balen BC (Belgien) 2.44'49"   5'07"  
42.   25   Oliver Boel Haderslev Starup Cykelklub 2.44'57"   5'15"  
43.   140   Rasmus Dalmann Greve CC 2.45'05"   5'23"  
44.   117   Valdemar Kure Krogh C.K. Kronborg 2.45'07"   5'25"  
45.   642   Ezra Tolhoek ZRTC Theo Middelkamp (Holland) 2.45'08"   5'26"  
46.   68   Lasse Krejbjerg Nr. - Søby CK 2.45'12"   5'30"  
47.   601   Marijn Van Den Berg Balen BC (Belgien) 2.45'20"   5'38"  
48.   63   Jonas Banke Middelfart CC 2.45'43"   6'01"  
49.   618   Magnus Tofte Kristiansand CK (Norge) 2.47'16"   7'34"  
50.   611   Samuel Rasmusson Alriksson Go:Green CK (Sverige) 2.48'11"   8'29"  
51.   621   Jonas Træland Dalland Nordhordland Sykkelklubb (Norge) 2.48'39"   8'57"  
52.   85   Lasse Aslak Silkeborg IF Cykling 2.49'21"   9'39"  
53.   617   Christoffer Gibson Horten & omegns cykleklubb (Norge) 2.49'50"   10'08"  
54.   70   Frederik Henriksen Odder CK 2.49'54"   10'12"  
55.   637   Tim Naberman WV. Noord Westhoek (Holland) 2.50'11"   10'29"  
56.   645   Thom Buick ZWC D.T.S. (Holland) 2.51'08"   11'26"  
57.   610   Merijn Schroder Eerens Stormvogels Veendam (Holland) 2.51'52"   12'10"  
58.   86   Mikkel Tholstrup Silkeborg IF Cykling 2.53'11"   13'29"  
59.   135   Nicklas Havemose-poulsen DCR Ballerup 2.54'04"   14'22"  
60.   125   Eskild Rønhede CK Fix 2.54'18"   14'36"  
61.   619   Jørgen Skuland Kristiansand CK (Norge) 2.54'19"   14'37"  
62.   76   Oliver Farving Randers CK 2.54'43"   15'01"  
63.   133   Mathias Bressendorff Jacobi DCR Ballerup 2.54'49"   15'07"  
64.   636   Leon Buijs WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 2.56'32"   16'50"  
65.   177   Nicolai Hjortstrand Luthmann Slagelse CR 2.56'38"   16'56"  
66.   199   William Gade Thøgersen Silkeborg IF Cykling 2.56'59"   17'17"  
67.   917   Frederik Raunsgaard Herning CK 2.57'12"   17'30"  
68.   40   Thor Koop Dalgaard Hedensted Cykelklub 2.57'42"   18'00"  
69.   176   Mads Schmidt Jørgensen Slagelse CR 2.57'49"   18'07"  
70.   607   Emil Boarøy Bærum OCK (Norge) 2.58'04"   18'22"  
71.   639   Arne Vermeersch Zannata - Lotto Cycling Team Menen (Belgien) 2.58'19"   18'37"  
72.   48   Kristian Lund Mathiesen Herning CK 2.58'33"   18'51"  
73.   614   Riis Kaak GRTC-Excelsior (Holland) 2.59'12"   19'30"  
74.   71   Nicklas Korsager Elkjær Odder CK 2.59'19"   19'37"  
75.   193   Christoffer Bjerre Cykling Odense 3.00'31"   20'49"  
76.   74   Kristian Krog Nygaard Randers CK 3.00'36"   20'54"  
77.   109   Absalon Billehøj Amager CR 3.01'49"   22'07"  
78.   3   Benjamin Schjøtt Irving CCH Hjørring 3.06'04"   26'22"  
79.   624   Emil Hovdenak Ringerike SK (Norge) 3.07'12"   27'30"  
80.   613   Mathias Johannessen Grimstad Sykleklubb (Norge) 3.07'31"   27'49"  
81.   635   Gobel Tobias WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 3.08'17"   28'35"  
82.   89   Jesper Kristensen Skive CK 3.09'49"   30'07"  
83.   633   Nadav Joosten WTC de Amstel Amstelveen (Holland) 3.10'07"   30'25"  
84.   192   Sebastian Skærlund Henriksen Herning CK 3.11'18"   31'36"  
85.   143   Andreas Sulaj Kloppenborg Holbæk Cykelsport 3.11'19"   31'37"  
86.   612   Jørgen Heimsæter Grimstad Sykleklubb (Norge) 3.13'28"   33'46"  
87.   53   Andreas Sørensen Hobro CK38 3.23'29"   43'47"  
88.   95   Emil Thyregod Vejen BC 3.33'14"   53'32"  
89.   604   Emil Lundmark Borlänge CK (Sverige) 3.39'31"   59'49"  
90.   171   Jens Villum Herløv Vilhelmsen Haderslev Starup Cykelklub 3.40'24"   1.00'42"  
91.   620   Alf Vidar Wetrhus Kristiansand CK (Norge) 3.47'44"   1.08'02"  
92.   625   Harald Søyland Ringerike SK (Norge) 3.49'25"   1.09'43"  
93.   83   Carl Christian Møller Thiesen Silkeborg IF Cykling 4.00'27"   1.20'45"  
94.   15   Christian Bahr Cykling Odense 4.04'44"   1.25'02"  
95.   608   Mats Pfister Bærum OCK (Norge) 4.10'23"   1.30'41"  
96.   623   Simen Riste Topp Ringerike SK (Norge) 4.32'09"   1.52'27"  
97.   51   Oliver Steen Bak Herning CK 4.47'09"   2.07'27"  
98.   103   Kasper Nielsen Aalborg CR 4.47'09"   2.07'27"  
99.   128   Oliver Errebo CK Fix 4.47'09"   2.07'27"  
100.   179   Anton Norup Grunnet Hansen Team Cycling Ringsted 4.47'09"   2.07'27"  
101.   183   Andreas Sørensen Tissø Cykle Ring 4.47'09"   2.07'27"  
102.   190   Jeppe Klein Jensen Haderslev Starup Cykelklub 4.47'09"   2.07'27"  
103.   211   Kristian Danielsen Give Cykelklub 4.47'09"   2.07'27"  
104.   628   Eirik Lunder Stavanger Sykleklubb (Norge) 4.47'09"   2.07'27"  



Sidst beregnet, Last calculated: 31-05, 9.56
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
U16 : 15946804 : V3.22 final update