1-2  Etape, Stage

Tour de Himmelfart 2014

Kvickly Odder - U17 - ? præmier samlet/? prices overall


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
29/5-2014 Etape resultat
Arrival classification
Vilfrasport.dk - Gadeløb /Stree race

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
38,335km/h Distance
Distance
14R × 1,7km/R = 23,8km
(48,9km — 72,7km)
Starttid
Commencement
17:10


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   652   Jasper Philipsen Balen BC (Belgien) .37'15"      8"  
2.   69   Anthon Charmig Odder CK .37'15"      6"  
3.   155   Christoffer Tolstøj Lyngby CC .37'15"      4"  
4.   659   Vincent Andersson FK Trampen (Sverige) .37'15"      3"  
5.   684   Truls Skadberg Stavanger Sykleklubb (Norge) .37'15"      2"  
6.   164   Timothy Berthol Hansen Ordrup CC .37'16"   1"   1"  
7.   692   Martijn Knoppert Westland Wil Vooruit (Holland) .37'16"   1"     
8.   682   Sedrik Engebø Ullebø Sogn Cykleklubb (Norge) .37'16"   1"     
9.   184   Joakim Lisson Tissø Cykle Ring .37'16"   1"     
10.   651   Jordi Meeus Balen BC (Belgien) .37'16"   1"     
11.   168   Jakob Egeholm Roskilde CR .37'16"   1"     
12.   156   Mikkel Bjerg Lyngby CC .37'16"   1"     
13.   656   Lars Van Den Berg Balen BC (Belgien) .37'16"   1"     
14.   689   Felix Nisell Vallentuna CK (Sverige) .37'16"   1"     
15.   57   Jorn Orlemans Horsens AC .37'16"   1"     
16.   646   Jesse Lagendijk WV Avanti (Holland) .37'16"   1"     
17.   675   Cliff De Peijper RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .37'16"   1"     
18.   697   Gilles Borra Zannata - Lotto Cycling Team Menen (Belgien) .37'16"   1"     
19.   130   Bjarke Andersen DCR Ballerup .37'16"   1"     
20.   44   Christian Gorm Albrechtsen Herning CK .37'16"   1"     
21.   695   Jesper Olsson WRV de Peddelaars Hoogeveen (Holland) .37'16"   1"     
22.   123   Andreas Lund Andresen CK Fix .37'16"   1"     
23.   696   Gabriel Andersson Hallgren WRV de Peddelaars Hoogeveen (Holland) .37'16"   1"     
24.   680   Kristjan Osaland Sandnes Sykkelklub (Norge) .37'16"   1"     
25.   160   Sebatian Andersen Næstved BC .37'16"   1"     
26.   77   Sebastian Ifversen Randers CK .37'16"   1"     
27.   98   Anders Peter Ellingsøe Vejle CK .37'16"   1"     
28.   113   Søren Bidstrup Petersen Amager CR .37'16"   1"     
29.   678   Joakim Kjemhus Sandnes Sykkelklub (Norge) .37'16"   1"     
30.   673   Bob Kerkhofs RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .37'16"   1"     
31.   660   Rasmus Nilsson FK Trampen (Sverige) .37'16"   1"     
32.   654   Dennis Blommen Balen BC (Belgien) .37'16"   1"     
33.   14   Arne Birkemose Cykling Odense .37'16"   1"     
34.   655   Tiest Van Campfort Balen BC (Belgien) .37'16"   1"     
35.   134   Andreas Kron DCR Ballerup .37'16"   1"     
36.   685   Sindre Hole Mohr Stavanger Sykleklubb (Norge) .37'16"   1"     
37.   139   Jannik Ljungdahl Greve CC .37'16"   1"     
38.   21   Rasmus Lund Pedersen Cykling Odense .37'16"   1"     
39.   166   Anders Mielke Roskilde CR .37'16"   1"     
40.   668   Yentl Ruijmgaard H.S.C. Bataff (Holland) .37'16"   1"     
41.   667   Mel Van Der Veekens H.S.C. Bataff (Holland) .37'16"   1"     
42.   42   Andreas Handberg Madsen Herning CK .37'16"   1"     
43.   175   Mads Schelde Berg Slagelse CR .37'16"   1"     
44.   206   Jonas Stegger Randers CK .37'16"   1"     
45.   64   Karl Klinge Middelfart CC .37'16"   1"     
46.   2   Nikolaj Vejby Møller CK Djurs .37'16"   1"     
47.   119   Frederik Bisp Høeg CC Hillerød .37'16"   1"     
48.   61   Nick Brigsted Horsens AC .37'16"   1"     
49.   141   Eigil Nikolajsen Hedehusene / Fløng Cykel Klub .37'16"   1"     
50.   19   Mads-emil Christensen Cykling Odense .37'16"   1"     
51.   196   Mads Vinther Aalborg CR .37'16"   1"     
52.   663   Gabriel Eriksson Alriksson Go:Green CK (Sverige) .37'16"   1"     
53.   45   Daniel Villadsen Herning CK .37'16"   1"     
54.   43   Andreas Føns Herning CK .37'16"   1"     
55.   688   Iver Knotten Tønsberg CK (Norge) .37'16"   1"     
56.   110   Jeppe Hanssing Amager CR .37'16"   1"     
57.   84   Jakob Olsen Silkeborg IF Cykling .37'16"   1"     
58.   47   Jakob Hansen Herning CK .37'16"   1"     
59.   909   Adam Toftemark Roskilde CR .37'16"   1"     
60.   104   Magnus Andersen Aalborg CR .37'16"   1"     
61.   180   Luca Ryberg Lonardi Team Cycling Ringsted .37'16"   1"     
62.   142   Marcus Olsen Hedehusene / Fløng Cykel Klub .37'16"   1"     
63.   131   Frederik Rodenberg Madsen DCR Ballerup .37'30"   15"     
64.   81   Rasmus Stigaard Rødekro CC .38'11"   56"     
65.   670   Erik Gellein Halvorsen Horten & omegns cykleklubb (Norge) .38'11"   56"     
66.   647   Vince Geijs ZRTC Theo Middelkamp (Holland) .38'11"   56"     
67.   951   Stef Niezing Eerens Stormvogels Veendam (Holland) .38'15"   1'00"     
68.   26   Søren Hjalte Steinholm Haderslev Starup Cykelklub .38'25"   1'10"     
69.   16   Daniel Kirkgaard Larsen Cykling Odense .38'25"   1'10"     
70.   674   Wout Van Elzakker RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .38'36"   1'21"     
71.   657   Sindre Kulset Bærum OCK (Norge) .38'55"   1'40"     
72.   75   Mikkel Beck Olsen Randers CK .38'58"   1'43"     
73.   653   Jordy Van Hove Balen BC (Belgien) .39'01"   1'46"     
74.   108   Rune Bergmann Aalborg CR .39'03"   1'48"     
75.   33   Anders Alnor Mathiasen Hedensted Cykelklub .39'29"   2'14"     
76.   953   Karl Jonas Tronstad Åsane CK (Norge) .39'40"   2'25"     
77.   7   Andreas Utzon Fog CK Aarhus .39'40"   2'25"     
78.   9   Jakob Albertsen CK Aarhus .39'40"   2'25"     
79.   17   Gustav Schmidt Ruager Cykling Odense .39'40"   2'25"     
80.   18   Henrik Truelsen Cykling Odense .39'40"   2'25"     
81.   20   Mathias Enghuus Cykling Odense .39'40"   2'25"     
82.   22   Rasmus Rauch Jensen Cykling Odense .39'40"   2'25"     
83.   24   Kasper Sørensen Haderslev Starup Cykelklub .39'40"   2'25"     
84.   30   Jan Jakob Iversen Hammel CK .39'40"   2'25"     
85.   41   Adam Nygård Nielsen Herning CK .39'40"   2'25"     
86.   49   Nicolai Clausen Herning CK .39'40"   2'25"     
87.   50   Nikolaj Bundgaard Herning CK .39'40"   2'25"     
88.   52   Søren Løfstedt Herning CK .39'40"   2'25"     
89.   55   Tobias Dalsgaard Holstebro CC .39'40"   2'25"     
90.   56   Frederik Sønderby Horsens AC .39'40"   2'25"     
91.   58   Lasse Pedersen Horsens AC .39'40"   2'25"     
92.   59   Mads-emil Juul Horsens AC .39'40"   2'25"     
93.   72   Tobias Wallin Hjortshøj Odder CK .39'40"   2'25"     
94.   97   Oliver Vad Vejen BC .39'40"   2'25"     
95.   115   Carl Erik Schoulgin Sørensen C.K. Kronborg .39'40"   2'25"     
96.   129   Rasmus Linneberg CK Fix .39'40"   2'25"     
97.   157   Philip Christian Vejre Lyngby CC .39'40"   2'25"     
98.   167   Frederik Jørgensen Roskilde CR .39'40"   2'25"     
99.   169   Jens Raagaard Roskilde CR .39'40"   2'25"     
100.   181   Lucas Aleksander Ulletved Hjælm Lucas Team Cycling Ringsted .39'40"   2'25"     
101.   188   Magnus Tuxen Rosing CK Fix .39'40"   2'25"     
102.   215   Niels Storgaard Vesthimmerland CK .39'40"   2'25"     
103.   228   Rasmus Nejrup Roskilde CR .39'40"   2'25"     
104.   648   Jarno Zuidweg ZRTC Theo Middelkamp (Holland) .39'40"   2'25"     
105.   649   Ralph Traas ZRTC Theo Middelkamp (Holland) .39'40"   2'25"     
106.   650   Michael Hazen ZRTC Theo Middelkamp (Holland) .39'40"   2'25"     
107.   658   Oskar Recina CK Master (Sverige) .39'40"   2'25"     
108.   661   Marijn Velt Eerens Stormvogels Veendam (Holland) .39'40"   2'25"     
109.   662   Randy Kuiper Eerens Stormvogels Veendam (Holland) .39'40"   2'25"     
110.   664   Viktor Lundqvist Alriksson Go:Green CK (Sverige) .39'40"   2'25"     
111.   669   Thomas Waldorff Nilsberg Horten & omegns cykleklubb (Norge) .39'40"   2'25"     
112.   671   Alexander Nybakk Ringerike SK (Norge) .39'40"   2'25"     
113.   672   Erling Homme Risør Ck (Norge) .39'40"   2'25"     
114.   676   Mark V.d. Pijl RSC De Zuidwesthoeck (Holland) .39'40"   2'25"     
115.   677   Emil Ims Svendsbø Sandnes Sykkelklub (Norge) .39'40"   2'25"     
116.   679   Jonatan Frøyland Sandnes Sykkelklub (Norge) .39'40"   2'25"     
117.   681   Chrisoffer Ellingsen Sandnes Sykkelklub (Norge) .39'40"   2'25"     
118.   683   Truls Aasland Stavanger Sykleklubb (Norge) .39'40"   2'25"     
119.   686   Henrik Myge Gulsrud Stavanger Sykleklubb (Norge) .39'40"   2'25"     
120.   687   Jon-anders Bekken Tønsberg CK (Norge) .39'40"   2'25"     
121.   690   Jacob Johnsson Vallentuna CK (Sverige) .39'40"   2'25"     
122.   693   Bram Oosterman WRV de Peddelaars Hoogeveen (Holland) .39'40"   2'25"     
123.   694   Danilo Wattez WRV de Peddelaars Hoogeveen (Holland) .39'40"   2'25"     
124.   698   Dylan Vercruysse Zannata - Lotto Cycling Team Menen (Belgien) .39'40"   2'25"     
125.   955   Jarle Stigum Olsen Åsane CK (Norge) .39'40"   2'25"     
126.   957   Tom De Nooijer ZRTC Theo Middelkamp (Holland) .39'40"   2'25"     
127.   189   Kasper Bøgelund Silkeborg IF Cykling .39'40"   2'25"     


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
127 Antal tilbage
Number remaining
127
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
--

Sidst beregnet, Last calculated: 30-05, 23.49
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
U17 : 15946804 : V3.22 final update