Etape, Stage

Tour de Himmelfart 2014

Kvickly Odder - U17 - ? præmier samlet/? prices overall


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
31/5-2014 Etape resultat
Arrival classification
Kvickly Odder - Kongeetape

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
32,521km/h Distance
Distance
7R × 14,6km/R = 102,2km
(118,1km — 220,3km)
Starttid
Commencement
10:50


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   131   Frederik Rodenberg Madsen DCR Ballerup 3.08'33"      8"  
2.   164   Timothy Berthol Hansen Ordrup CC 3.08'33"      6"  
3.   652   Jasper Philipsen Balen BC (Belgien) 3.08'33"      4"  
4.   168   Jakob Egeholm Roskilde CR 3.08'33"      3"  
5.   123   Andreas Lund Andresen CK Fix 3.08'33"      2"  
6.   692   Martijn Knoppert Westland Wil Vooruit (Holland) 3.08'33"      1"  
7.   156   Mikkel Bjerg Lyngby CC 3.08'33"        
8.   679   Jonatan Frøyland Sandnes Sykkelklub (Norge) 3.08'33"        
9.   656   Lars Van Den Berg Balen BC (Belgien) 3.08'33"        
10.   57   Jorn Orlemans Horsens AC 3.08'36"   3"     
12.   663   Gabriel Eriksson Alriksson Go:Green CK (Sverige) 3.08'36"   3"     
13.   684   Truls Skadberg Stavanger Sykleklubb (Norge) 3.08'36"   3"     
14.   184   Joakim Lisson Tissø Cykle Ring 3.08'36"   3"     
15.   69   Anthon Charmig Odder CK 3.08'36"   3"     
16.   682   Sedrik Engebø Ullebø Sogn Cykleklubb (Norge) 3.08'36"   3"     
17.   155   Christoffer Tolstøj Lyngby CC 3.08'36"   3"     
18.   689   Felix Nisell Vallentuna CK (Sverige) 3.08'36"   3"     
19.   130   Bjarke Andersen DCR Ballerup 3.08'36"   3"     
20.   98   Anders Peter Ellingsøe Vejle CK 3.08'36"   3"     
21.   77   Sebastian Ifversen Randers CK 3.08'36"   3"     
22.   134   Andreas Kron DCR Ballerup 3.08'36"   3"     
23.   113   Søren Bidstrup Petersen Amager CR 3.08'36"   3"     
24.   75   Mikkel Beck Olsen Randers CK 3.08'36"   3"     
25.   2   Nikolaj Vejby Møller CK Djurs 3.08'36"   3"     
26.   166   Anders Mielke Roskilde CR 3.08'36"   3"     
27.   64   Karl Klinge Middelfart CC 3.08'36"   3"     
28.   110   Jeppe Hanssing Amager CR 3.09'36"   1'03"     
29.   646   Jesse Lagendijk WV Avanti (Holland) 3.09'49"   1'16"     
30.   654   Dennis Blommen Balen BC (Belgien) 3.09'49"   1'16"     
31.   651   Jordi Meeus Balen BC (Belgien) 3.09'57"   1'24"     
32.   26   Søren Hjalte Steinholm Haderslev Starup Cykelklub 3.09'57"   1'24"     
33.   661   Marijn Velt Eerens Stormvogels Veendam (Holland) 3.09'57"   1'24"     
34.   44   Christian Gorm Albrechtsen Herning CK 3.09'57"   1'24"     
35.   81   Rasmus Stigaard Rødekro CC 3.09'57"   1'24"     
36.   678   Joakim Kjemhus Sandnes Sykkelklub (Norge) 3.09'57"   1'24"     
37.   45   Daniel Villadsen Herning CK 3.09'57"   1'24"     
38.   104   Magnus Andersen Aalborg CR 3.09'57"   1'24"     
39.   675   Cliff De Peijper RSC De Zuidwesthoeck (Holland) 3.09'57"   1'24"     
40.   180   Luca Ryberg Lonardi Team Cycling Ringsted 3.09'57"   1'24"     
41.   19   Mads-emil Christensen Cykling Odense 3.09'57"   1'24"     
42.   668   Yentl Ruijmgaard H.S.C. Bataff (Holland) 3.10'03"   1'30"     
43.   696   Gabriel Andersson Hallgren WRV de Peddelaars Hoogeveen (Holland) 3.10'19"   1'46"     
44.   693   Bram Oosterman WRV de Peddelaars Hoogeveen (Holland) 3.11'38"   3'05"     
45.   196   Mads Vinther Aalborg CR 3.12'58"   4'25"     
46.   160   Sebatian Andersen Næstved BC 3.13'37"   5'04"     
47.   14   Arne Birkemose Cykling Odense 3.13'37"   5'04"     
48.   175   Mads Schelde Berg Slagelse CR 3.13'56"   5'23"     
49.   157   Philip Christian Vejre Lyngby CC 3.13'56"   5'23"     
50.   695   Jesper Olsson WRV de Peddelaars Hoogeveen (Holland) 3.15'22"   6'49"     
51.   951   Stef Niezing Eerens Stormvogels Veendam (Holland) 3.15'22"   6'49"     
52.   55   Tobias Dalsgaard Holstebro CC 3.15'22"   6'49"     
53.   674   Wout Van Elzakker RSC De Zuidwesthoeck (Holland) 3.15'45"   7'12"     
54.   653   Jordy Van Hove Balen BC (Belgien) 3.16'03"   7'30"     
55.   84   Jakob Olsen Silkeborg IF Cykling 3.16'26"   7'53"     
56.   169   Jens Raagaard Roskilde CR 3.17'45"   9'12"     
57.   647   Vince Geijs ZRTC Theo Middelkamp (Holland) 3.20'36"   12'03"     
58.   670   Erik Gellein Halvorsen Horten & omegns cykleklubb (Norge) 3.21'02"   12'29"     
59.   681   Chrisoffer Ellingsen Sandnes Sykkelklub (Norge) 3.21'02"   12'29"     
60.   24   Kasper Sørensen Haderslev Starup Cykelklub 3.21'06"   12'33"     
61.   953   Karl Jonas Tronstad Åsane CK (Norge) 3.21'10"   12'37"     
62.   671   Alexander Nybakk Ringerike SK (Norge) 3.22'42"   14'09"     
63.   228   Rasmus Nejrup Roskilde CR 3.23'37"   15'04"     
64.   58   Lasse Pedersen Horsens AC 3.23'37"   15'04"     
65.   690   Jacob Johnsson Vallentuna CK (Sverige) 3.23'37"   15'04"     
66.   7   Andreas Utzon Fog CK Aarhus 3.23'37"   15'04"     
67.   955   Jarle Stigum Olsen Åsane CK (Norge) 3.24'01"   15'28"     
68.   30   Jan Jakob Iversen Hammel CK 3.24'13"   15'40"     
69.   181   Lucas Aleksander Ulletved Hjælm Lucas Team Cycling Ringsted 3.24'25"   15'52"     
70.   676   Mark V.d. Pijl RSC De Zuidwesthoeck (Holland) 3.26'53"   18'20"     
71.   686   Henrik Myge Gulsrud Stavanger Sykleklubb (Norge) 3.29'15"   20'42"     
72.   16   Daniel Kirkgaard Larsen Cykling Odense 3.30'25"   21'52"     
73.   21   Rasmus Lund Pedersen Cykling Odense 3.35'15"   26'42"     

Udgåede ryttere, Riders dropping out
   9   Jakob Albertsen CK Aarhus         
   17   Gustav Schmidt Ruager Cykling Odense         
   18   Henrik Truelsen Cykling Odense         
   20   Mathias Enghuus Cykling Odense         
   22   Rasmus Rauch Jensen Cykling Odense         
   33   Anders Alnor Mathiasen Hedensted Cykelklub         
   41   Adam Nygård Nielsen Herning CK         
   42   Andreas Handberg Madsen Herning CK         
   43   Andreas Føns Herning CK         
   47   Jakob Hansen Herning CK         
   49   Nicolai Clausen Herning CK         
   50   Nikolaj Bundgaard Herning CK         
   52   Søren Løfstedt Herning CK         
   56   Frederik Sønderby Horsens AC         
   59   Mads-emil Juul Horsens AC         
   61   Nick Brigsted Horsens AC         
   72   Tobias Wallin Hjortshøj Odder CK         
   97   Oliver Vad Vejen BC         
   108   Rune Bergmann Aalborg CR         
   115   Carl Erik Schoulgin Sørensen C.K. Kronborg         
   119   Frederik Bisp Høeg CC Hillerød         
   129   Rasmus Linneberg CK Fix         
   139   Jannik Ljungdahl Greve CC         
   141   Eigil Nikolajsen Hedehusene / Fløng Cykel Klub         
   142   Marcus Olsen Hedehusene / Fløng Cykel Klub         
   167   Frederik Jørgensen Roskilde CR         
   188   Magnus Tuxen Rosing CK Fix         
   189   Kasper Bøgelund Silkeborg IF Cykling         
   206   Jonas Stegger Randers CK         
   215   Niels Storgaard Vesthimmerland CK         
   648   Jarno Zuidweg ZRTC Theo Middelkamp (Holland)         
   649   Ralph Traas ZRTC Theo Middelkamp (Holland)         
   650   Michael Hazen ZRTC Theo Middelkamp (Holland)         
   655   Tiest Van Campfort Balen BC (Belgien)         
   657   Sindre Kulset Bærum OCK (Norge)         
   658   Oskar Recina CK Master (Sverige)         
   659   Vincent Andersson FK Trampen (Sverige)         
   660   Rasmus Nilsson FK Trampen (Sverige)         
   662   Randy Kuiper Eerens Stormvogels Veendam (Holland)         
   664   Viktor Lundqvist Alriksson Go:Green CK (Sverige)         
   667   Mel Van Der Veekens H.S.C. Bataff (Holland)         
   669   Thomas Waldorff Nilsberg Horten & omegns cykleklubb (Norge)         
   672   Erling Homme Risør Ck (Norge)         
   673   Bob Kerkhofs RSC De Zuidwesthoeck (Holland)         
   677   Emil Ims Svendsbø Sandnes Sykkelklub (Norge)         
   680   Kristjan Osaland Sandnes Sykkelklub (Norge)         
   683   Truls Aasland Stavanger Sykleklubb (Norge)         
   685   Sindre Hole Mohr Stavanger Sykleklubb (Norge)         
   687   Jon-anders Bekken Tønsberg CK (Norge)         
   688   Iver Knotten Tønsberg CK (Norge)         
   694   Danilo Wattez WRV de Peddelaars Hoogeveen (Holland)         
   697   Gilles Borra Zannata - Lotto Cycling Team Menen (Belgien)         
   698   Dylan Vercruysse Zannata - Lotto Cycling Team Menen (Belgien)         
   909   Adam Toftemark Roskilde CR         
   957   Tom De Nooijer ZRTC Theo Middelkamp (Holland)         


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
127 Antal tilbage
Number remaining
72
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
9, 17, 18, 20, 22, 33, 41, 42, 43, 47, 49, 50, 52, 56, 59, 61, 72, 97, 108, 115, 119, 129, 139, 141, 142, 167, 188, 189, 206, 215, 648, 649, 650, 655, 657, 658, 659, 660, 662, 664, 667, 669, 672, 673, 677, 680, 683, 685, 687, 688, 694, 697, 698, 909, 957 (=55)

Sidst beregnet, Last calculated: 31-05, 14.41
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
U17 : 15946804 : V3.22 final update