2-2  Etape, Stage

Tour de Himmelfart 2016

MARCUS - Dame Junior - 13 præmier samlet/13 prices overall


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
6/5-2016 Etape resultat
Arrival classification
TREK - Kriterium / Criterium

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
35.815 km/h Distance
Distance
5R × 6,2km/R = 31,0km
(75,3km — 106,3km)
Starttid
Commencement
18:03


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   209   Emma Cecilie Norsgaard Jørgensen Team Rytger .51'56"      8"  
2.   629   Susanne Andersen Stavanger Sykleklubb (Norge) .51'56"      6"  
3.   625   Marit Cent WV Beet-It Volendam (Holland) .51'56"      4"  
4.   614   Maja Johansson Mölndals CK (Sverige) .51'56"      3"  
5.   634   Isabel Tambach ZWC D.T.S. (Holland) .51'56"      2"  
6.   205   Simone Eg Team BMS BIRN .51'56"      1"  
7.   619   Pernille Larsen Feldmann Stavanger Sykleklubb (Norge) .51'56"        
8.   603   Martine Gjøs Horten & omegns cykleklubb (Norge) .51'56"        
9.   633   Hanna Salminen Klæboe CK Victoria (Norge) .51'56"        
10.   624   Ingvild Gåskjenn Horten & omegns cykleklubb (Norge) .51'56"        
11.   630   Johanna Sömskar Norbergs Cykelklubb ( Sverige) .51'56"        
12.   617   Eva Bijwaard RTV de Bollenstreek (Holland) .51'56"        
13.   3   Johanne Marcher Team NBC Elite .51'56"        
14.   626   Silje Broll Region Vest ( Norge ) .51'56"        
15.   604   Emma Boogaard HRTC Hoorn (Holland) .51'56"        
16.   605   Henrietta Colborne Isorex ladies cycling team ( Belgien ) .51'56"        
17.   607   Ditte Lenseclaes Isorex ladies cycling team ( Belgien ) .51'56"        
18.   601   Thale Kielland Bjerk Bærum og Omegn Cykleklubb (Norge) .51'56"        
19.   622   Floortje Van Den Berg WV Avanti (Holland) .51'56"        
20.   621   Marise Lagendijk WV Avanti (Holland) .51'56"        
21.   204   Silje Alsbjerg Team Rytger .51'56"        
22.   637   Shauna Mc Fadden Team Rytger .51'56"        
23.   620   Iris Ton WRV de Peddelaars ( Holland ) .51'56"        
24.   613   Lieke Lap KWC/WZN Schunselaar nievwelingen team (Holland) .51'56"        
25.   627   Martine Bjerke Sundby Horten & omegns cykleklubb (Norge) .51'56"        
26.   615   Kristin Edda Sveinsdottir Reykjaviks Cykel Klub ( Island ) .56'42"   4'46"     
27.   610   Mathilda Karlsson Kinds Go:Green CK (Sverige) .56'42"   4'46"     
28.   632   Stine Marie Snortheim Eidsvoll Sykkelklubb ( Norge ) .56'46"   4'50"     
29.   4   Nanna Warming Amager Cykle Ring .59'16"   7'20"     
30.   628   Marie Osland Region Vest ( Norge ) .59'16"   7'20"     
31.   616   Hanne Van Klinken RTC Buitenlust ( Holland ) .59'16"   7'20"     
32.   602   Malin Bjerga Grimstad Sykleklubb (Norge) .59'16"   7'20"     
33.   623   Charley Van Hoff RTC Buitenlust ( Holland ) .59'16"   7'20"     
34.   611   Mathilda Luukkonen Kinds Go:Green CK (Sverige) .59'16"   7'20"     
35.   609   Estelle De Smeyter Isorex ladies cycling team ( Belgien ) .59'16"   7'20"     
36.   606   Gemma Esselaar Isorex ladies cycling team ( Belgien ) .59'16"   7'20"     
37.   612   Johanna Johansson Kinds Go:Green CK (Sverige) .59'16"   7'20"     
38.   201   Lisa Maria Jørgensen Give Cykelklub (elite) .59'16"   7'20"     
39.   600   Madelene Andersson Borlänge CK (Sverige) .59'16"   7'20"     
40.   631   Clara Lundmark Norbergs Cykelklubb ( Sverige) .59'16"   7'20"     
41.   608   Hanne Rasschaert Isorex ladies cycling team ( Belgien ) .59'16"   7'20"     
42.   635   Ingrid Huizing NWV Groningen (Holland) .59'16"   7'20"     


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
42 Antal tilbage
Number remaining
42
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
--

Sidst beregnet, Last calculated: 7-05, 13.56
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
DJUN : 15946804 : V3.24 final update