Etape, Stage

Tour de Himmelfart 2016

- U14 - 18 præmier samlet/18 prices overall


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
7/5-2016 Etape resultat
Arrival classification
Kvickly Odder - Kongeetape

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
32.444 km/h Distance
Distance
3R × 14,6km/R = 43,8km
(69,4km — 113,2km)
Starttid
Commencement
09:05


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   144   Oliver B. Søndergaard Silkeborg I.F. Cykling 1.21'00"      8"  
2.   1   Poul Holten Andersen Amager Cykle Ring 1.21'00"      6"  
3.   615   Quinten Dalving Papillon Rudyco Janatrans Cycling Team (Belgien) 1.21'00"      4"  
4.   27   Niklas Strømsted Køge Cykel Ring 1.21'00"      3"  
5.   118   Mathias Møller Jørgensen Give Cykelklub (elite) 1.21'00"      2"  
6.   2   Zacharias Ozairy Amager Cykle Ring 1.21'00"      1"  
7.   79   Gustav Wang Cykleklubben Fix Rødovre 1.21'00"        
8.   613   Sindre Stokkeland Nærbø Sykelklubb (Norge) 1.21'00"        
9.   6   Carl-Frederik Bévort Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 1.21'00"        
10.   164   Frederik Bjørn Sørensen Cykle Klubben Aarhus 1.21'00"        
11.   611   Sebastian Kirkedam Larsen Halden CK (Norge) 1.21'00"        
12.   619   Tobias Utne Åsane CK (Norge) 1.21'00"        
13.   121   Sebastian Mikkelsen Herning Cykle Klub 1.21'00"        
14.   15   Yasin Grøn El Mahdi Greve Cykle Club 1.21'00"        
15.   60   Gustav Lykkeberg Bruun Holbæk Cykelsport 1.21'00"        
16.   609   Niclas Fotland Holt Halden CK (Norge) 1.21'00"        
17.   48   Felix Fog Holst Larsen Cykleklubben Fix Rødovre 1.21'00"        
18.   107   Lukas Lund Sørensen Cykle Klubben Aarhus 1.21'00"        
19.   18   Emil Als Feldberg Hansen Holbæk Cykelsport 1.21'00"        
20.   624   Thieben Wandels Zannata - Galloo Cycling Team Menen (Belgien) 1.21'00"        
21.   616   Karsten Larsen Feldmann Stavanger Sykleklubb (Norge) 1.21'00"        
22.   621   Ola Sylling Ringerike SK (Norge) 1.21'00"        
23.   138   Mads-Emil Dupont Hougaard Randers Cykleklub af 1910 1.21'00"        
24.   602   Egert Johanson Kalevi Jalgrattakool KJK ( Estland ) 1.21'00"        
25.   9   Phillip Mathiesen Cycling Club Hillerød (CC Hillerød) 1.22'27"   1'27"     
26.   618   Julius De Groot WV De Driehoek ( Holland ) 1.23'48"   2'48"     
27.   103   Oscar Munk-Olsen Cykle Klubben Aarhus 1.23'48"   2'48"     
28.   155   Simon Dalby Holstebro Cycleclub af 1960 1.23'50"   2'50"     
29.   22   Lucas Schrøder Køge Cykel Ring 1.24'54"   3'54"     
30.   104   Jonas Birk Madsen Cykle Klubben Aarhus 1.24'54"   3'54"     
31.   604   Hugo Randmaa Kalevi Jalgrattakool KJK ( Estland ) 1.24'54"   3'54"     
32.   132   william juul Nielsen Middelfart Cykel Club 1.25'02"   4'02"     
33.   622   Francis De Veirman Papillon Rudyco Janatrans Cycling Team (Belgien) 1.25'50"   4'50"     
34.   101   Martin Egen Kristensen Aalborg Cykle-Ring 1.26'16"   5'16"     
35.   128   Oliver Madsen Nielsen Horsens Amatør Cykleklub 1.28'46"   7'46"     
36.   145   Emil Andersen Horsens Amatør Cykleklub 1.28'46"   7'46"     
37.   625   Lennert Beuckelaere Zannata - Galloo Cycling Team Menen (Belgien) 1.28'46"   7'46"     
38.   617   Mike Spenkelink Team CC 75 (Holland) 1.28'46"   7'46"     
39.   603   Janek Kukk Kalevi Jalgrattakool KJK ( Estland ) 1.28'46"   7'46"     
40.   180   Viktor Wiby Paulsen Odder Cykel Klub 1.28'46"   7'46"     
41.   601   Kasper Heggø Førde CK (Norge) 1.28'49"   7'49"     
42.   102   Mads Nadhazi Almstrup Cykle Klubben Aarhus 1.31'42"   10'42"     
43.   126   Gustav Stigaard Topp Lauridsen Holstebro Cycleclub af 1960 1.32'00"   11'00"     
44.   612   Anders Bogen-jensen Halden CK (Norge) 1.32'17"   11'17"     
45.   610   Tim Emil Malmo Halden CK (Norge) 1.32'19"   11'19"     
46.   907   Askild Bjørmo Lillehammer CK (Norge) 1.33'04"   12'04"     
47.   4   Mathias Andresen Arbejdernes Bicykle Club (Abc) 1.34'54"   13'54"     
48.   111   Frederik Mahler Cykling Odense 1.36'12"   15'12"     
49.   110   Carl Jørgensen Cykling Odense 1.36'32"   15'32"     
50.   614   Sebastian Dellrup Staffanstorp CK (Sverige) 1.36'45"   15'45"     

Udgåede ryttere, Riders dropping out
   32   Nis Thoe Fuglsang Ordrup Cykle Club         
   600   Eskil Øversjøen Bærum og Omegn Cykleklubb (Norge)         
   620   Oliver Sundgren Sigtuna Märsta Arlanda Cykelklubb (Sverige)         


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
53 Antal tilbage
Number remaining
50
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
32, 600, 620

Sidst beregnet, Last calculated: 7-05, 11.49
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
U14 : 15946804 : V3.24 final update