2-1  Enkelstart, Time trial stage

Tour de Himmelfart 2016

MARCUS - U16P - 18 præmier samlet/18 prices overall


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
6/5-2016 Etape resultat
Arrival classification
Klank Efterskole - Enkelstart / Time Trial

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
35.251 km/h Distance
Distance
8,0km
(44,5km — 52,5km)
Starttid
Commencement
10:25


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Straf
Penalty

1.   408   Wilma Olausson Mölndals CK (Sverige) .13'37"580        
2.   633   Lieke Nooijen WSV Emmen (Holland) .13'41"600   4"     
3.   630   Nora Tveit Stavanger Sykleklubb (Norge) .13'47"060   10"     
4.   635   Fleur Nagtegaal WV de Valleirenners AXA (Holland) .13'47"280   10"     
5.   409   Julia Borgström Team Spiuk (Sverige) .13'48"140   11"     
6.   615   Ida Johansson Mölndals CK (Sverige) .13'55"940   18"     
7.   634   Willemijn Prins WV De Ijsselstreek ( Holland ) .14'09"420   32"     
8.   606   Caroline Andersson Team Spiuk (Sverige) .14'14"820   37"     
9.   405   Tusnelda Svanholmer Amager Cykle Ring .14'16"640   39"     
10.   631   Mari Hole Mohr Stavanger Sykleklubb (Norge) .14'16"670   39"     
11.   423   Maria Bertelsen Herning Cykle Klub .14'19"860   42"     
12.   603   Silje Mathiesen Halden CK (Norge) .14'22"590   45"     
13.   608   Anet Sirvel Kalevi Jalgrattakool KJK ( Estland ) .14'24"710   47"     
14.   428   Mette Egtoft Jensen Aalborg Cykle-Ring .14'25"220   48"     
15.   605   Ilse Pluimers AWV de Zwaluwen (Holland) .14'27"720   50"     
16.   637   Mia Utne Åsane CK (Norge) .14'31"310   54"     
17.   619   Benedetta Pifferi PDR Sport Inpa San Vincenzo ( Italien ) .14'36"700   59"     
18.   614   Sophie Tierolf Papillon Rudyco Janatrans Cycling Team (Belgien) .14'57"600   1'20"     
19.   627   Smilla Jalasjoki Staffanstorp CK (Sverige) .14'58"330   1'21"     
20.   611   Cecilia Van Zuthem KWC Kampen (Holland) .14'58"420   1'21"     
21.   620   Asia Mazzuola PDR Sport Inpa San Vincenzo ( Italien ) .15'02"230   1'25"     
22.   402   Nadja Reichel Amager Cykle Ring .15'12"830   1'35"     
23.   609   Kätlin Kukk Kalevi Jalgrattakool KJK ( Estland ) .15'14"070   1'37"     
24.   625   Elena Lucchinelli PDR Sport Inpa San Vincenzo ( Italien ) .15'15"700   1'38"     
25.   602   Julia Lyngbaek Team Spiuk (Sverige) .15'19"020   1'42"     
26.   624   Federica Galli PDR Sport Inpa San Vincenzo ( Italien ) .15'22"540   1'45"     
27.   628   Tuva Richter Staffanstorp CK (Sverige) .15'24"730   1'47"     
28.   601   Gloria Van Mechelen Cannibal Team Pajuris ( Litauen ) .15'25"320   1'48"     
29.   618   Elisa Fedeli PDR Sport Inpa San Vincenzo ( Italien ) .15'25"770   1'48"     
30.   623   Bianca Barsotti PDR Sport Inpa San Vincenzo ( Italien ) .15'27"160   1'50"     
31.   613   Ingrid Træland Dalland Nordhordland Sykkelklubb (Norge) .15'30"600   1'53"     
32.   621   Milena Del Sarto PDR Sport Inpa San Vincenzo ( Italien ) .15'38"580   2'01"     
33.   604   Elise Olsen Halden CK (Norge) .15'43"120   2'06"     
34.   622   Ilenia Bigozzi PDR Sport Inpa San Vincenzo ( Italien ) .15'43"610   2'06"     
35.   638   Emilia Rønning Horten & omegns cykleklubb (Norge) .15'44"290   2'07"     
36.   607   Gemke De Rocker Van Moer Logistics Cycling Team (Belgien) .15'46"570   2'09"     
37.   626   Eleonora Veroni PDR Sport Inpa San Vincenzo ( Italien ) .15'47"350   2'10"   30"  
38.   632   Beatrice Caudera Team Cicloteca ( Italien ) .15'48"240   2'11"     
39.   427   Viki Juliussen Horsens Amatør Cykleklub .15'54"400   2'17"     
40.   401   Trille Reichel Amager Cykle Ring .15'54"600   2'17"     
41.   640   Julia Lundmark Team Spiuk (Sverige) .15'55"560   2'18"     
42.   426   Sine Johansen Silkeborg I.F. Cykling .15'57"870   2'20"     
43.   610   Samira Van Zuthem KWC Kampen (Holland) .16'12"500   2'35"     
44.   617   Julia Thompson Mölndals CK (Sverige) .16'22"960   2'45"     
45.   636   Florence De Graven RTC Buitenlust ( Holland ) .16'26"520   2'49"     
46.   639   Donja Lombaerts WV Avanti (Holland) .16'26"530   2'49"     
47.   425   Fie Pedersen Horsens Amatør Cykleklub .16'40"160   3'03"     
48.   421   Celina Mygdam Mikkelsen Cykle Klubben Aarhus .16'50"870   3'13"     
49.   429   Nanna Skov Odder Cykel Klub .17'06"660   3'29"     
50.   642   Ellen Gustafsson Eskilstuna CK (Sverige) .17'08"450   3'31"     
51.   641   Fleur De Veirman Papillon Rudyco Janatrans Cycling Team (Belgien) .17'25"470   3'48"     
52.   600   Jewel Paumen Balen BC (Belgien) .17'39"880   4'02"     
53.   629   Amanda Sjöholm Staffanstorp CK (Sverige) .17'39"880   4'02"     

Udgåede ryttere, Riders dropping out
   403   Laura Auerbach-Lind Amager Cykle Ring         
   420   Anna Schelde Berg Slagelse Cykle Ring         


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
55 Antal tilbage
Number remaining
53
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
403, 420

Sidst beregnet, Last calculated: 7-05, 12.53
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
U16P : 15946804 : V3.24 final update