Etape, Stage

Tour de Himmelfart 2016

Kvickly Odder - Junior - 15 præmier samlet/15 prices overall


Arrangør
Organiser
Odder Cykel Klub Etape
Stage
7/5-2016 Etape resultat
Arrival classification
Kvickly Odder - Kongeetape

Vinders gennemsnit
Average speed of winner
38.272 km/h Distance
Distance
9R × 14,6km/R = 131,4km
(105,2km — 236,6km)
Starttid
Commencement
10:45


Placering
Position
Nr.
No.
Rytter
Rider
Hold
Team
Tid
Time
Afstand
Gap
Bunus
Bonuses

1.   204   Frederik Rodenberg Madsen Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 3.26'00"      8"  
2.   210   Mathias Larsen Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 3.26'00"      6"  
3.   121   Eigil Nikolajsen Team ABC Junior 3.26'00"      4"  
4.   34   Andreas Handberg Madsen Team Herning CK Junior 3.26'00"      3"  
5.   106   Frederik Irgens Jensen Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 3.26'00"      2"  
6.   105   Mathias Mortensen Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 3.26'02"   2"   1"  
7.   3   Asbjørn Hellemose Hammel Cykle Klub 3.26'02"   2"     
8.   49   Mikkel Beck Olsen Team Mascot WorkWear 3.26'02"   2"     
9.   26   Alexander Salby Climacell Xtreme Odense 3.26'38"   38"     
10.   24   Benjamin schjøtt Irving Aalborg Cykle-Ring 3.26'38"   38"     
11.   132   Adam Toftemark Pythonprocom - Velowear 3.26'38"   38"     
12.   622   Marijn Van Den Berg Westland Wil Vooruit (Holland) 3.26'38"   38"     
13.   43   Jakob Olsen Team Mascot WorkWear 3.26'38"   38"     
14.   101   Joakim Lisson Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 3.26'38"   38"     
15.   119   Kristian Kaimer Eriksen Team ABC Junior 3.26'38"   38"     
16.   8   Asbjørn Ravn Rasmussen Hammel Cykle Klub 3.26'38"   38"     
17.   6   Oliver Farving Hammel Cykle Klub 3.26'38"   38"     
18.   202   Julius Johansen Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 3.26'38"   38"     
19.   122   Morten Hulgaard Team ABC Junior 3.26'38"   38"     
20.   40   Mads Østergaard Kristensen Team Herning CK Junior 3.26'38"   38"     
21.   149   Jeppe Hanssing Amager Cykle Ring 3.26'38"   38"     
22.   107   Nicolai Clausen Team BH Fabin Sport-Slagelse U19 3.26'38"   38"     
23.   207   Anthon Charmig Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 3.26'38"   38"     
24.   144   Lucas Aleksander Ulletved Hjælm Nørregaard Team Cycling Elite Copenhagen 3.26'38"   38"     
25.   129   Peter Haslund Pythonprocom - Velowear 3.26'38"   38"     
26.   125   Andreas Lund Andresen Team ABC Junior 3.26'38"   38"     
27.   120   Sander Andersen Team ABC Junior 3.27'18"   1'18"     
28.   29   Frederik Rosenmeyer Climacell Xtreme Odense 3.27'26"   1'26"     
29.   11   Mikkel Feldtmann Hansen Hammel Cykle Klub 3.28'51"   2'51"     
30.   45   Arne Birkemose Team Mascot WorkWear 3.29'23"   3'23"     
31.   123   Marcus Olsen Team ABC Junior 3.37'55"   11'55"     
32.   629   Christoffer Gibson Horten & omegns cykleklubb (Norge) 3.38'35"   12'35"     
33.   209   August Nygaard Bodilsen Team Børkop cykler - Carl Ras Roskilde Junior 3.39'19"   13'19"     
34.   619   Lars De Bot OWC Oldenzaal (Holland) 3.39'19"   13'19"     
35.   23   Carl Christian Møller Thiesen Silkeborg I.F. Cykling 3.39'19"   13'19"     
36.   645   Erik Bergström Frisk Motala AIF (Sverige) 3.39'19"   13'19"     
37.   652   Tom Zwaan WPGA Junior Team (Holland) 3.39'19"   13'19"     
38.   42   Jorn Oerlemans Team Mascot WorkWear 3.39'25"   13'25"     
39.   650   Stefan Appelman WPGA Junior Team (Holland) 3.40'19"   14'19"     
40.   37   Christian Gorm Albrechtsen Team Herning CK Junior 3.40'19"   14'19"     
41.   39   Jannik Nedergaard Nielsen Team Herning CK Junior 3.40'19"   14'19"     
42.   18   Tobias Dalsgaard Holstebro Cycleclub af 1960 3.44'53"   18'53"     
43.   635   Mathias Johannessen Kristiansand CK (Norge) 3.45'42"   19'42"     
44.   649   Quinten Veling WPGA Junior Team (Holland) 3.45'44"   19'44"     
45.   608   Hugo Forssell CK Hymer (Sverige) 3.45'48"   19'48"     
46.   604   Raphael Kockelmann CCI Differdange ( Luxembourg ) 3.45'48"   19'48"     
47.   27   Mads-Emil Gaardsvig Christensen Climacell Xtreme Odense 3.45'48"   19'48"     
48.   46   Karl Klinge Team Mascot WorkWear 3.46'45"   20'45"     
49.   632   Alf Vidar Vetrhus Kristiansand CK (Norge) 3.49'44"   23'44"     
50.   130   Sebastian Rathje Andersen Pythonprocom - Velowear 3.53'50"   27'50"     
51.   600   Niels Griemink AWV de Zwaluwen (Holland) 3.53'55"   27'55"     
52.   131   Jonas Frederik Banke Pythonprocom - Velowear 3.53'55"   27'55"     
53.   615   Jermo Hesselink OWC Oldenzaal (Holland) 3.53'55"   27'55"     
54.   13   Frederik Uhre Esbjerg Cykle Ring Sport af 1919 3.53'58"   27'58"     
55.   633   Magnus Tofte Kristiansand CK (Norge) 3.54'07"   28'07"     
56.   215   Lucas Norman Gude K C K Herlev 3.54'07"   28'07"     
57.   654   Koen Warnier WPGA Junior Team (Holland) 3.55'36"   29'36"     
58.   16   Frederik Raunsgaard Herning Cykle Klub 3.57'21"   31'21"     

Udgåede ryttere, Riders dropping out
   1   Tobias Wallin Hjortshøj Hammel Cykle Klub         
   2   Frederik Spangsberg Hammel Cykle Klub         
   5   Lasse Krejberg Hammel Cykle Klub         
   7   Jan Jakob Iversen Hammel Cykle Klub         
   10   Sebastian Ryttersgaard Aalborg Cykle-Ring         
   12   Patrick Laursen Aalborg Cykle-Ring         
   17   Sebastian Skærlund Henriksen Herning Cykle Klub         
   19   Martin Andersen Hammel Cykle Klub         
   25   Christian Bahr Climacell Xtreme Odense         
   30   Casper Busk Jensen Climacell Xtreme Odense         
   31   Mads Due Kristensen Climacell Xtreme Odense         
   32   Rasmus Rauch Jensen Climacell Xtreme Odense         
   35   Daniel Vestergaard Villadsen Team Herning CK Junior         
   38   Nicolai Clausen Team Herning CK Junior         
   44   Nikolaj Vejby Møller Team Mascot WorkWear         
   47   Oliver Knudsen Team Mascot WorkWear         
   48   Lasse Aslak Andersen Team Mascot WorkWear         
   50   Jakob Albertsen Team WeBike-CK Aarhus         
   51   Rasmus Hvass Olesen Team WeBike-CK Aarhus         
   53   Rasmus Kristensen Varde Cykelklub         
   54   Andreas Knudsen Team Mascot WorkWear         
   68   Jonas Erbs Toldbod Team WeBike-CK Aarhus         
   100   Rasmus Stigaard Team BH Fabin Sport-Slagelse U19         
   102   Mads Schelde Berg Team BH Fabin Sport-Slagelse U19         
   103   Martin Omarsson Mollerup Team BH Fabin Sport-Slagelse U19         
   104   Valdemar Kure Krogh Team BH Fabin Sport-Slagelse U19         
   108   Oliver Boel Team BH Fabin Sport-Slagelse U19         
   113   Andreas Hougaard Holst-Kruse Team CK FIX Junior Elite Rødovre         
   114   Mads Pals Thomassen Team CK FIX Junior Elite Rødovre         
   116   Nicolai Luthmann Team CK FIX Junior Elite Rødovre         
   117   Andreas Sulaj Kloppenborg Team CK FIX Junior Elite Rødovre         
   118   Oliver Nielsen Team CK FIX Junior Elite Rødovre         
   127   Carl Erik Schoulgin Sørensen Pythonprocom - Velowear         
   135   Toke Anshøj Pythonprocom - Velowear         
   136   Kristian Siig Hessel Team Cycling Elite Copenhagen         
   138   Christian Damgaard Team Cycling Elite Copenhagen         
   139   Absalon Billehøj Team Cycling Elite Copenhagen         
   140   Jannik Ljungdahl Team Cycling Elite Copenhagen         
   141   Jonathan Sulbæk Skarving Team Cycling Elite Copenhagen         
   142   christoffer sloth Team Cycling Elite Copenhagen         
   143   Søren Bidstrup Team Cycling Elite Copenhagen         
   145   Gustav Sillehoved Roskilde Cykle Ring         
   146   Kasper Ellegaard Vejen Roskilde Cykle Ring         
   148   Alexander Normann Olsen Amager Cykle Ring         
   211   Mathias Bundsgaard Matz Arbejdernes Bicykle Club (Abc)         
   213   Gustav Heyn Cycling Club Hillerød (CC Hillerød)         
   219   Johan Price-Pejtersen Team CK FIX Junior Elite Rødovre         
   601   Stijn Kalvenhaar AWV de Zwaluwen (Holland)         
   602   Jasper Te Walvaart AWV de Zwaluwen (Holland)         
   603   Niels Rotman AWV de Zwaluwen (Holland)         
   607   Henrik Holm CK Hymer (Sverige)         
   609   Gustav Johansson Falkenbergs Cykelklubb (Sverige)         
   614   Iska Buwalda KWC/WZN Schunselaar nievwelingen team (Holland)         
   617   Tim Lansink OWC Oldenzaal (Holland)         
   618   Rick Leemhuis OWC Oldenzaal (Holland)         
   620   Lars Olde Meierink OWC Oldenzaal (Holland)         
   621   Heidar Snær Rögnvaldsson Reykjaviks Cykel Klub ( Island )         
   625   Danilo Wattez WSV Emmen (Holland)         
   626   Even Fløystad Kristiansand CK (Norge)         
   627   Tom Van Den Berg RTC Buitenlust ( Holland )         
   628   Vebjørn B. Rønning Horten & omegns cykleklubb (Norge)         
   630   Markus Kjølstad Horten & omegns cykleklubb (Norge)         
   631   Jacob Johnsson Stockholm CK (Sverige)         
   634   Gunnar Steinsland Kristiansand CK (Norge)         
   636   Serge Yoro ARC Ulysses(Holland)         
   637   Simon Lexén FK Trampen (Sverige)         
   638   Jesper Olsson WSV Emmen (Holland)         
   639   Lukas Losvik CK Bure (Sverige)         
   641   Samuel Rasmusson CK Bure (Sverige)         
   642   Adam Svensson CK Bure (Sverige)         
   643   Anton Larssen CK Bure (Sverige)         
   647   Douwe Van Seijst WPGA Junior Team (Holland)         
   651   Tom Timmers WPGA Junior Team (Holland)         
   653   Tobias Göbel WPGA Junior Team (Holland)         


Ikke starede ryttere
Number of not started
0 Antal startede
Number of starters
132 Antal tilbage
Number remaining
58
Ryttere uden for tidsgrænsen
Riders after time limit
-- Udgåede ryttere
Riders dropping out
1, 2, 5, 7, 10, 12, 17, 19, 25, 30, 31, 32, 35, 38, 44, 47, 48, 50, 51, 53, 54, 68, 100, 102, 103, 104, 108, 113, 114, 116, 117, 118, 127, 135, 136, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 145, 146, 148, 211, 213, 219, 601, 602, 603, 607, 609, 614, 617, 618, 620, 621, 625, 626, 627, 628, 630, 631, 634, 636, 637, 638, 639, 641, 642, 643, 647, 651, 653 (=74)

Sidst beregnet, Last calculated: 7-05, 15.09
StageRace 2005 software — www.stagerace.com
JUN : 15946804 : V3.24 final update