Tour de Himmelfart banner
Tour de Himmelfart logo

Dansk flag    Engelsk flag

Tour de Himmelfart menu
  .: Frontpage
  .: News
  .: Tweets
  .: Video
  .: Info
  .: Road to Odder
  .: Contact
  .: Route
  .: Results
  .: Photos

  .: Participating riders

  .: Programme (pdf)
    (Temporary programme in Danish)



Odder Cykel Klub logo
Resultater / Results - Tour de Himmelfart 2006


Yngste:
1. etape - Prolog 1st stage - Prologue
Samlet stilling General classification
2. etape - Gadeløb 2nd stage - Street race
Samlet stilling General classification
3. etape - Linieløb 3rd stage - Road Race
Samlet stilling General classification
4. etape - Linieløb 4rd stage - Road Race
Samlet stilling General classification
5. etape - Kongeetape 5th stage - King stage
Slut stilling Final classification
   


Mellemste:
1. etape - Prolog 1st stage - Prologue
Samlet stilling General classification
2. etape - Gadeløb 2nd stage - Street race
Samlet stilling General classification
3. etape - Linieløb 3rd stage - Road Race
Samlet stilling General classification
4. etape - Linieløb 4rd stage - Road Race
Samlet stilling General classification
5. etape- Kongeetape 5th stage - King stage
Slut stilling Final classification
   


Ældste 2 og Ældste piger:
1. etape - Prolog 1st stage - Prologue
Samlet stilling General classification
2. etape - Gadeløb 2nd etape - Street race
Samlet stilling General classification
Løb annulleret Race cancelled
Løb annulleret Race cancelled
4. etape - Linieløb 4rd stage - Road Race
Samlet stilling General classification
5. etape - Kongeetape 5th stage - King stage
Slut stilling Final classification
   


Ældste 1:
1. etape - Prolog 1st stage - Prologue
Samlet stilling General classification
2. etape - Gadeløb 2nd etape - Street race
Samlet stilling General classification
3. etape - Linieløb 3rd stage - Road Race
Samlet stilling General classification
4. etape - Linieløb 4rd stage - Road Race
Samlet stilling General classification
5. etape - Kongeetape 5th stage - King stage
Slut stilling Final classification
   


Ungdom / Youth:
1. etape - Prolog 1st stage - Prologue
Samlet stilling General classification
2. etape - Gadeløb 2nd stage - Street race
Samlet stilling General classification
3. etape - Linieløb 3rd stage - Road Race
Samlet stilling General classification
4. etape - Linieløb 4th stage - Road Race
Samlet stilling General classification
5. etape - Kongeetape 5th stage - King stage
Slut stilling Final classification
   


Junior / Junior:
1. etape - Prolog 1st stage - Prologue
Samlet stilling General classification
2. etape - Gadeløb 2nd stage - Street race
Samlet stilling General classification
3. etape - Linieløb 3rd stage - Road Race
Samlet stilling General classification
4. etape - Linieløb 4th stage - Road Race
Samlet stilling General classification
5. etape - Kongeetape 5th stage - King stage
Slut stilling Final classification
   





Ungdom - Bjergtrøje / Youth - Best Climber :
1. etape 1st stage
4. etape 4th stage
5. etape 5th stage
   


Junior - Bjergtrøje / Junior - Best Climber :
1. etape 1st stage
4. etape 4th stage
5. etape 5th stage
   





Ungdom - Pointtrøje / Youth - Best Sprinter :
2. etape 2nd stage
4. etape 4th stage
5. etape 5th stage
   


Junior - Pointtrøjen / Junior - Best Sprinter :
2. etape 2nd stage
4. etape 4th stage
5. etape 5th stage
   





Yngste - holdkonkurrence:
1. etape - Prolog 1st stage - Prologue
2. etape - Gadeløb 2nd stage - Street race
3. etape - Linieløb 3rd stage - Road Race
4. etape - Linieløb 4rd stage - Road Race
5. etape - Kongeetape 5th stage - King stage
   


Mellemste - holdkonkurrence:
1. etape - Prolog 1st stage - Prologue
2. etape - Gadeløb 2nd stage - Street race
3. etape - Linieløb 3rd stage - Road Race
4. etape - Linieløb 4rd stage - Road Race
5. etape - Kongeetape 5th stage - King stage
   


Ældste 2 og Ældste piger - holdkonkurrence:
1. etape - Prolog 1st stage - Prologue
2. etape - Gadeløb 2nd stage - Street race
Løb annulleret Race cancelled
4. etape - Linieløb 4rd stage - Road Race
5. etape - Kongeetape 5th stage - King stage
   


Ældste 1 - holdkonkurrence:
1. etape - Prolog 1st stage - Prologue
2. etape - Gadeløb 2nd stage - Street race
3. etape - Linieløb 3rd stage - Road Race
4. etape - Linieløb 4rd stage - Road Race
5. etape - Kongeetape 5th stage - King stage
   


Ungdom - holdkonkurrence / Youth - Team Competition
1. etape - Prolog 1st stage - Prologue
2. etape - Gadeløb 2nd stage - Street race
3. etape - Linieløb 3rd stage - Road Race
4. etape - Linieløb 4th stage - Road Race
5. etape - Kongeetape 5th stage - King stage
   


Junior - holdkonkurrence / Junior - Team Competition:
1. etape - Prolog 1st stage - Prologue
2. etape - Gadeløb 2nd stage - Street race
3. etape - Linieløb 3rd stage - Road Race
4. etape - Linieløb 4th stage - Road Race
5. etape - Kongeetape 5th stage - King stage
   





Figtertrøjer / Fighterjerseys:
Yngste: Frederikke Hummelshøj, Herning Cykle Klub
Mellemste: Laurids Bach Lauridsen, Silkeborg IF Cykling
Ældste 2 og Ældste piger: Daniel Mielke, Roskilde Cykle Ring
Ældste 1: Jesper Jacobsen, Middelfart Cykel Klub
Ungdom: Audun brekke Fløtten, Modum Cykleklubb
Junior: Jacob Gye Madsen, Odder Cykel Klub
 




Resultatet / Results - Tour de Himmelfart 2018
Resultatet / Results - Tour de Himmelfart 2017
Resultatet / Results - Tour de Himmelfart 2016
Resultatet / Results - Tour de Himmelfart 2015
Resultatet / Results - Tour de Himmelfart 2014
Resultatet / Results - Tour de Himmelfart 2013
Resultatet / Results - Tour de Himmelfart 2012
Resultatet / Results - Tour de Himmelfart 2011
Resultatet / Results - Tour de Himmelfart 2010
Resultatet / Results - Tour de Himmelfart 2009
Resultatet / Results - Tour de Himmelfart 2008
Resultatet / Results - Tour de Himmelfart 2007
Resultatet / Results - Tour de Himmelfart 2006
Resultatet / Results - Tour de Himmelfart 2005
Resultatet / Results - Tour de Himmelfart 2004
Resultatet / Results - Tour de Himmelfart 2003


Sponsorer/Sponsors

Kvivkly Odder
Besøg Feriepartner Odder-Juelsminde
TREK logo
VIFRA Sport logo
Cykelmagasinet
Fplus.dk
Staermose Industry logo
Hessellund logo
Motorcompagniet logo
Østjysk Energi logo
Skousen logo
Ren Kost & Krop - PowerBar logo
Nonbye logo
Ide ren logo
Nordea logo
Rytger logo
Odder Avis logo
OK Benzin logo
Stark logo
Odder Kommune logo